REKLAMA

Biura maklerskie walczą z koronawirusem. Nie wszędzie założysz rachunek przez internet

2020-04-29 12:00
publikacja
2020-04-29 12:00

Koronawirus wpłynął na działalność biur maklerskich obsługujących polskich inwestorów. Niektóre oddziały zostały zamknięte do odwołania. To problem dla nowych klientów, ponieważ nie wszędzie można otworzyć rachunek bez wizyty w oddziale.

/ fot. SFIO CRACHO / Shutterstock

Obostrzenia związane z pandemią wpłynęły nie tylko na działalność banków, ale i często powiązanych z nimi biur maklerskich. O ile od lat większość spraw związanych z inwestowaniem załatwianych jest przez internet, o tyle w niektórych wypadkach konieczna jest wizyta w placówce. W przypadku niektórych biur maklerskich dotyczy to m.in. samego otwarcia rachunku, na co w ostatnim czasie decyduje się coraz więcej Polaków (według danych KDPW w marcu przybyło blisko 30 tys. rachunków).

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Koronawirus spowodował zmiany w funkcjonowaniu zarówno placówek BM BOŚ (lista dostępna na stronie), jak i oddziałów Banku Ochrony Środowiska (lista dostępna na stronie). Klienci są zachęcani do korzystania z kanałów internetowych, w tym serwisu Bossa i bossaMobile. Z pracownikami biura maklerskiego kontaktować można się przez email i infolinię.

W odpowiedzi na wyjątkowe warunki na początku kwietnia DM BOŚ udostępnił możliwość elektronicznego podpisania umowy o prowadzenie rachunku maklerskiego. W tym celu należy wypełnić wniosek na stronie, a następnie wgrać do udostępnionego systemu skany lub zdjęcia niezbędnych dokumentów.

Biuro Maklerskie PKO BP

W ramach akcji #zostańWdomu BM PKO BP zachęca do korzystania z obsługi zdalnej poprzez platformę Supermakler lub telefonicznie. Bank przypomina także, że przez internet można kupić obligacje w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Równocześnie zmianie uległy godziny otwarcia punktów obsługi klienta (lista dostępna jest na stronie).

Póki co w BM PKO BP nie otworzymy rachunku maklerskiego przez internet lub korzystając z pomocy kuriera, który dostarczy nam umowę do podpisania. Usługa umożliwiająca założenie rachunku poprzez bankowość elektroniczną ma dopiero zostać uruchomiona w przyszłośći.

Biuro Maklerskie Pekao 

W związku zagrożeniem epidemiologicznym BM Pekao do odwołania zamknął niektóre punkty usług maklerskich (lista dostępna na stronie). Obecnym klientom biuro maklerskie zaleca korzystanie z e-Dokumentów w serwisie CDMInternet lub Pekao24Makler. Już teraz do kanału zdalnego przeniesiono szereg procesów, które wcześniej wymagały obecności w klienta w oddziale – np. generacja kodu PIN, aktualizacja danych osobowych oraz zakup Certyfikatów Strukturyzowanych czy Certyfikatów Inwestycyjnych.

Również BM Pekao dopiero pracuje nad rozwiązaniami umożliwiającymi założenie rachunku maklerskiego bez wychodzenia z domu. Póki co nie jest to możliwe nawet przy udziale kuriera.

Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Do pozostania w domu namawia także ING Bank Śląski, który również ograniczył funkcjonowanie oddziałów (lista dostępna na stronie). Sprawy związane z rachunkiem maklerskim załatwić można przez internet poprzez moduł Makler w Moim ING.

Otwarcie rachunku maklerskiego również dostępne jest przez system bankowości internetowej. Dla osób, które nie posiadają produktów w ING Banku Śląski, dostępna jest opcja zdalnego otwarcia konta. Potwierdzenia tożsamości dokonać można za pośrednictwem kuriera, przelewu weryfikacyjnego lub poprzez wideoweryfikację (dostępną póki co tylko dla aplikacji mobilnej w systemie iOS).

mBank (usługa eMakler)

Punkty Usług Maklerskich mBanku pozostają otwarte, jednak można je odwiedzić jedynie po wcześniejszym umówieniu wizyty. W związku z tym bank zachęca klientów do załatwiania wszystkich formalności w trybie zdalnym.

Osoby chcące otworzyć rachunek eMakler mogą zrobić to bez wychodzenia z domu, pod warunkiem wcześniejszego posiadania konta w mBanku. Osoby, które nie są jeszcze klientami mBanku, mogą złożyć internetowy wniosek i wybrać opcję dostarczenia dokumentów przez kuriera na wskazany adres. W najbliższych tygodniach mBank planuje uruchomić dostępny dla wszystkich klientów proces, który w całości będzie przebiegał online.

Santander Biuro Maklerskie

Zmianie uległy godziny placówek obsługujących posiadaczy rachunku maklerskiego w BM Santander. Niektóre punkty zamknięto do odwołania (lista dostępna na stronie). Biuro maklerskie przypomina, że w związku z aktualną dostępnością placówek, wydłużeniu mogą ulec niektóre czynności (połączenie z infolinią, odpowiedź na reklamacje itp.), zaś papierowa korespondencja może dochodzić rzadziej. W związku z tym BM Santander zachęca do korzystania z kanału elektronicznego, w tym z serwisu Inwestor online.

W BM Santander można otworzyć rachunek maklerski bez wychodzenia z domu. W tym celu potrzebne jest konto w Santander Bank Polska, które również można otworzyć zdalnie. Dla osób, które zakładać konta bankowego nie chcą, alternatywnym rozwiązaniem pozostaje kontakt z infolinią biura maklerskiego – w trakcie rozmowy można wypełnić formularz i umówić się na jego podpisanie w dogodnym miejscu i terminie. Nie da się tego jednak zrobić za pośrednictwem kuriera.

Biuro Maklerskie Alior Banku

Do akcji #zostanWdomu przyłącza się także Alior Bank. Część placówek została tymczasowo zamknięta (lista na stronie), w innych wprowadzono obostrzenia i zmienione godziny pracy. Biuro Maklerskie Alior Banku promuje załatwianie spraw zdalnie poprzez serwis Alior Online.

Przyszli inwestorzy mogą założyć rachunek maklerski w Alior Banku bez wychodzenia z domu – wystarczy do tego wypełnienie wniosku znajdującego się na stronie internetowej. Potrzebne będzie jeszcze potwierdzenie danych poprzez przelew wykonany z innego banku oraz podpisanie umowy za pośrednictwem SMS w bankowości internetowej.

Dom Maklerski XTB

Zdalnie można otworzyć rachunek również w XTB. Wystarczy wypełnić formularz online, przesłać skany dokumentów i pomyślnie przejść weryfikację.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
rafaik
Potwierdzam to co napisał kolega oloch. Wczoraj poszedłem do placówki bankowej PKO bo zakup nie był możliwy przez stronie. Dostałem dwa dokumenty i miało być dobrze. Nie było. Drugi raz poszedłem do BM PKO na ul. Marszałkowską obsługiwała tylko jedna osoba. Stałem ponad godzinę w kolejce. Makler rozwiązał sprawę.Potwierdzam to co napisał kolega oloch. Wczoraj poszedłem do placówki bankowej PKO bo zakup nie był możliwy przez stronie. Dostałem dwa dokumenty i miało być dobrze. Nie było. Drugi raz poszedłem do BM PKO na ul. Marszałkowską obsługiwała tylko jedna osoba. Stałem ponad godzinę w kolejce. Makler rozwiązał sprawę. Podsumowując porażka jeżeli chodzi o obsługę. Cieszę się, że konta mam w innych prywatnych bankach a nie Państwowych.
adam_koziel
no LUDZIE !! nie siejcie PANIKI !!!
Santander -> na 134 placówki, zamknięte .. TRZY ;-)
mario_80
Hmm. Jeszcze 3 tyg temu w Szczecinie było otwartych ok 30-40%.
Zeby zresetowac dostep do konta maklerskiego mozna bylo to zrobic tylko w 1 placowce.
oloch
Kłamstwem jest, że przez internet można kupić obligacje w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Jeśli zmieniłeś dowód osobisty po tym, gdy kiedyś, choćby 40 lat temu, nabyłeś obligacje SP, to przez internet nie kupisz obecnie. A dowód ważny jest tylko 10 lat. Totalna porażka strony www.zakup.obligacjeskarbowe.pl.Kłamstwem jest, że przez internet można kupić obligacje w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Jeśli zmieniłeś dowód osobisty po tym, gdy kiedyś, choćby 40 lat temu, nabyłeś obligacje SP, to przez internet nie kupisz obecnie. A dowód ważny jest tylko 10 lat. Totalna porażka strony www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. I totalna porażka PKO BP, który działa jak w średniowieczu...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki