REKLAMA

Biura maklerskie walczą z koronawirusem. Nie wszędzie założysz rachunek przez internet

2020-04-29 12:00
publikacja
2020-04-29 12:00

Koronawirus wpłynął na działalność biur maklerskich obsługujących polskich inwestorów. Niektóre oddziały zostały zamknięte do odwołania. To problem dla nowych klientów, ponieważ nie wszędzie można otworzyć rachunek bez wizyty w oddziale.

fot. SFIO CRACHO / / Shutterstock

Obostrzenia związane z pandemią wpłynęły nie tylko na działalność banków, ale i często powiązanych z nimi biur maklerskich. O ile od lat większość spraw związanych z inwestowaniem załatwianych jest przez internet, o tyle w niektórych wypadkach konieczna jest wizyta w placówce. W przypadku niektórych biur maklerskich dotyczy to m.in. samego otwarcia rachunku, na co w ostatnim czasie decyduje się coraz więcej Polaków (według danych KDPW w marcu przybyło blisko 30 tys. rachunków).

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Koronawirus spowodował zmiany w funkcjonowaniu zarówno placówek BM BOŚ (lista dostępna na stronie), jak i oddziałów Banku Ochrony Środowiska (lista dostępna na stronie). Klienci są zachęcani do korzystania z kanałów internetowych, w tym serwisu Bossa i bossaMobile. Z pracownikami biura maklerskiego kontaktować można się przez email i infolinię.

W odpowiedzi na wyjątkowe warunki na początku kwietnia DM BOŚ udostępnił możliwość elektronicznego podpisania umowy o prowadzenie rachunku maklerskiego. W tym celu należy wypełnić wniosek na stronie, a następnie wgrać do udostępnionego systemu skany lub zdjęcia niezbędnych dokumentów.

Biuro Maklerskie PKO BP

W ramach akcji #zostańWdomu BM PKO BP zachęca do korzystania z obsługi zdalnej poprzez platformę Supermakler lub telefonicznie. Bank przypomina także, że przez internet można kupić obligacje w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Równocześnie zmianie uległy godziny otwarcia punktów obsługi klienta (lista dostępna jest na stronie).

Póki co w BM PKO BP nie otworzymy rachunku maklerskiego przez internet lub korzystając z pomocy kuriera, który dostarczy nam umowę do podpisania. Usługa umożliwiająca założenie rachunku poprzez bankowość elektroniczną ma dopiero zostać uruchomiona w przyszłośći.

Biuro Maklerskie Pekao 

W związku zagrożeniem epidemiologicznym BM Pekao do odwołania zamknął niektóre punkty usług maklerskich (lista dostępna na stronie). Obecnym klientom biuro maklerskie zaleca korzystanie z e-Dokumentów w serwisie CDMInternet lub Pekao24Makler. Już teraz do kanału zdalnego przeniesiono szereg procesów, które wcześniej wymagały obecności w klienta w oddziale – np. generacja kodu PIN, aktualizacja danych osobowych oraz zakup Certyfikatów Strukturyzowanych czy Certyfikatów Inwestycyjnych.

Również BM Pekao dopiero pracuje nad rozwiązaniami umożliwiającymi założenie rachunku maklerskiego bez wychodzenia z domu. Póki co nie jest to możliwe nawet przy udziale kuriera.

Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Do pozostania w domu namawia także ING Bank Śląski, który również ograniczył funkcjonowanie oddziałów (lista dostępna na stronie). Sprawy związane z rachunkiem maklerskim załatwić można przez internet poprzez moduł Makler w Moim ING.

Otwarcie rachunku maklerskiego również dostępne jest przez system bankowości internetowej. Dla osób, które nie posiadają produktów w ING Banku Śląski, dostępna jest opcja zdalnego otwarcia konta. Potwierdzenia tożsamości dokonać można za pośrednictwem kuriera, przelewu weryfikacyjnego lub poprzez wideoweryfikację (dostępną póki co tylko dla aplikacji mobilnej w systemie iOS).

mBank (usługa eMakler)

Punkty Usług Maklerskich mBanku pozostają otwarte, jednak można je odwiedzić jedynie po wcześniejszym umówieniu wizyty. W związku z tym bank zachęca klientów do załatwiania wszystkich formalności w trybie zdalnym.

Osoby chcące otworzyć rachunek eMakler mogą zrobić to bez wychodzenia z domu, pod warunkiem wcześniejszego posiadania konta w mBanku. Osoby, które nie są jeszcze klientami mBanku, mogą złożyć internetowy wniosek i wybrać opcję dostarczenia dokumentów przez kuriera na wskazany adres. W najbliższych tygodniach mBank planuje uruchomić dostępny dla wszystkich klientów proces, który w całości będzie przebiegał online.

Santander Biuro Maklerskie

Zmianie uległy godziny placówek obsługujących posiadaczy rachunku maklerskiego w BM Santander. Niektóre punkty zamknięto do odwołania (lista dostępna na stronie). Biuro maklerskie przypomina, że w związku z aktualną dostępnością placówek, wydłużeniu mogą ulec niektóre czynności (połączenie z infolinią, odpowiedź na reklamacje itp.), zaś papierowa korespondencja może dochodzić rzadziej. W związku z tym BM Santander zachęca do korzystania z kanału elektronicznego, w tym z serwisu Inwestor online.

W BM Santander można otworzyć rachunek maklerski bez wychodzenia z domu. W tym celu potrzebne jest konto w Santander Bank Polska, które również można otworzyć zdalnie. Dla osób, które zakładać konta bankowego nie chcą, alternatywnym rozwiązaniem pozostaje kontakt z infolinią biura maklerskiego – w trakcie rozmowy można wypełnić formularz i umówić się na jego podpisanie w dogodnym miejscu i terminie. Nie da się tego jednak zrobić za pośrednictwem kuriera.

Biuro Maklerskie Alior Banku

Do akcji #zostanWdomu przyłącza się także Alior Bank. Część placówek została tymczasowo zamknięta (lista na stronie), w innych wprowadzono obostrzenia i zmienione godziny pracy. Biuro Maklerskie Alior Banku promuje załatwianie spraw zdalnie poprzez serwis Alior Online.

Przyszli inwestorzy mogą założyć rachunek maklerski w Alior Banku bez wychodzenia z domu – wystarczy do tego wypełnienie wniosku znajdującego się na stronie internetowej. Potrzebne będzie jeszcze potwierdzenie danych poprzez przelew wykonany z innego banku oraz podpisanie umowy za pośrednictwem SMS w bankowości internetowej.

Dom Maklerski XTB

Zdalnie można otworzyć rachunek również w XTB. Wystarczy wypełnić formularz online, przesłać skany dokumentów i pomyślnie przejść weryfikację.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
rafaik
Potwierdzam to co napisał kolega oloch. Wczoraj poszedłem do placówki bankowej PKO bo zakup nie był możliwy przez stronie. Dostałem dwa dokumenty i miało być dobrze. Nie było. Drugi raz poszedłem do BM PKO na ul. Marszałkowską obsługiwała tylko jedna osoba. Stałem ponad godzinę w kolejce. Makler rozwiązał sprawę. Podsumowując porażka Potwierdzam to co napisał kolega oloch. Wczoraj poszedłem do placówki bankowej PKO bo zakup nie był możliwy przez stronie. Dostałem dwa dokumenty i miało być dobrze. Nie było. Drugi raz poszedłem do BM PKO na ul. Marszałkowską obsługiwała tylko jedna osoba. Stałem ponad godzinę w kolejce. Makler rozwiązał sprawę. Podsumowując porażka jeżeli chodzi o obsługę. Cieszę się, że konta mam w innych prywatnych bankach a nie Państwowych.
adam_koziel
no LUDZIE !! nie siejcie PANIKI !!!
Santander -> na 134 placówki, zamknięte .. TRZY ;-)
mario_80
Hmm. Jeszcze 3 tyg temu w Szczecinie było otwartych ok 30-40%.
Zeby zresetowac dostep do konta maklerskiego mozna bylo to zrobic tylko w 1 placowce.
oloch
Kłamstwem jest, że przez internet można kupić obligacje w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Jeśli zmieniłeś dowód osobisty po tym, gdy kiedyś, choćby 40 lat temu, nabyłeś obligacje SP, to przez internet nie kupisz obecnie. A dowód ważny jest tylko 10 lat. Totalna porażka strony www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. I totalna porażka Kłamstwem jest, że przez internet można kupić obligacje w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Jeśli zmieniłeś dowód osobisty po tym, gdy kiedyś, choćby 40 lat temu, nabyłeś obligacje SP, to przez internet nie kupisz obecnie. A dowód ważny jest tylko 10 lat. Totalna porażka strony www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. I totalna porażka PKO BP, który działa jak w średniowieczu...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki