REKLAMA

KRYPTOWALUTYPierwszy ETF na bitcoina wystartuje w Europie. USA zostają w tyle

Michał Misiura2023-07-14 12:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-14 12:15

Pierwszy spotowy ETF na bitcoina wystartuje na holenderskiej giełdzie już w tym miesiącu - przekazał "Financial Times". Pomimo roku opóźnienia Europa wyprzedzi na tym polu Stany Zjednoczone, w których wnioski o zatwierdzenie podobnych produktów są odrzucane jeden po drugim.

Pierwszy ETF na bitcoina wystartuje w Europie. USA zostają w tyle
Pierwszy ETF na bitcoina wystartuje w Europie. USA zostają w tyle
fot. Unknown man / / Shutterstock

ETF Jacobi Bitcoin doczeka się swojej premiery na Euronext Amsterdam w lipcu 2023 roku. Według doniesień "Financial Times" pierwszy notowany na giełdzie w Europie fundusz umożliwiający inwestowanie w bitcoina jest na dobrej drodze do długo zapowiadanego startu. Jego wejście na parkiet miało odbyć się równy rok temu, jednak bessa na rynku kryptowalut, do której przyczynił się upadek terry, wpłynęła na odłożenie planów.

Podobne produkty dostępne tej pory na giełdach w Europie były ETN-ami (Exchange Traded Notes), czyli rodzajem dłużnych papierów wartościowych ułatwiających inwestowanie w trudno dostępne instrumenty. W przeciwieństwie do nich ETF stworzony przez Jacobi Asset Management zapewni klientom udział w aktywach bazowych funduszu, w tym przypadku bitcoinach.

Jak przekazał portal CryptoSlate, ETF na bitcoina został zarejestrowany na normandzkiej wyspie Guernsey. Jurysdykcja posiada elastyczne regulacje oraz specyficzny status międzynarodowy, które umożliwiły uruchomienie funduszu BTC, co byłoby trudne w innych częściach Europy.

Europa wygrywa wyścig o bitcoinowy ETF

Start pierwszego bitcoinowego funduszu ETF w Europie zbiega się w czasie ze wzmożeniem prób rejestracji podobnych produktów w Stanach Zjednoczonych. Zaczęło się od BlackRock. Największa spółka zarządzająca aktywami na świecie złożyła wniosek o uruchomienie spotowego funduszu ETF na bitcoina, zmieniając dotychczasowe reguły gry.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) odrzucała do tej pory wszystkie próby uruchomienia tego rodzaju produktów, powołując się na obawy związane z zagrożeniem manipulacją rynkową. BlackRock postanowił zbić ten argument i podzielił nadzór nad swoim produktem pomiędzy Nasdaq i Coinbase. Za jego przykładem podążyli pozostali giganci z Wall Street, ponawiając swoje wcześniejsze wnioski o rejestrację bitcoinowych ETF-ów.

W ciągu dwóch tygodni aplikacje o własne fundusze złożyły WisdomTree Investments, Invesco i Fidelity. Według doniesień "Financial Times" SEC sprzeciwił się aplikacji BlackRock, wskazując, że zgłoszenie jest niekompletne. Spółka poprawiła wniosek i przesłała go ponownie do Komisji, a w ślad za nią podążyły pozostałe firmy inwestycyjne, próbujące uzyskać zezwolenie na swoje produkty.

Zdaniem portalu CoinDesk aplikacja o spotowy fundusz ETF na bitcoina złożona przez BlackRock ma dużo większe szanse powodzenia niż poprzednie wnioski. Jak dotąd SEC odmówił spółce rejestracji tylko jednego giełdowego funduszu w historii. Pomysł podziału nadzoru odpowiada także obawom formułowanym przez Komisję. Wsparcie Nasdaq ma tutaj duże znaczenie.

Wpływ na działania SEC względem kryptowalut może mieć również czwartkowy werdykt w sprawie wytoczonej przez nią spółce Ripple. Emitent XRP odniósł częściowe zwycięstwo, gdy sąd uznał, że publiczna sprzedaż jego tokena nie naruszyła prawa papierów wartościowych.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
wizytator
A komu to potrzebne? A dlaczego?
inwestor.pl
Big short in 5, 4, 3, 2, 1.
chlopekroztropek
Otóż to, gdyby można było grać na krótko, to bym wszedł w takiego ETFa.
holden7 odpowiada chlopekroztropek
W czym masz problem?
Możesz grać na krótko na samym bitcoinie a nie na ETF-ie na niego.
Tysiące ludzi na straciło majątek na takiej grze.
Po pierwsze dlatego, że gra na krótko kosztuje.
Po drugie dlatego, ze bitcoin w dłuższej perspektywie głównie rośnie.
p-j odpowiada chlopekroztropek
Np taki Binance oferuje Futures na Bitcoin, tam możesz na Krótko, Długo, Poziomo, Pionowo, jak chcesz. ETFy zmieniają tylko tyle, że klienci z jurysdykcji Amerykanskiej mogą legalnie inwestować w kurs Bitcoina bez kupowania samego Bitcoina, którego konserwatywna księgowość nadal uważa za lewego.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki