Bitcoina może czekać kolejny podział

analityk Bankier.pl

W sierpniu 2017 r. na rynku kryptowalut zadebiutował Bitcoin Cash, którego twórcy deklarowali, że chcą zbliżyć się do ideału szybkiej i taniej elektronicznej gotówki. Możliwe, że w najbliższym czasie pojawi się kolejny odłam najpopularniejszej kryptowaluty – Bitcoin Gold.

Rok 2017 r. zapowiada się na przełomowy w krótkiej historii systemu Bitcoin. Szybki wzrost popularności kryptowaluty doprowadził do technologicznego kryzysu – problemem stała się przepustowość sieci i rosnące opłaty transakcyjne. Rozwiązanie tej kwestii okazało się niezwykle trudne, nie tylko ze względu na zdecentralizowany charakter schematu, ale także odmienne interesy ekonomiczne użytkowników, deweloperów i górników.

(fot. Alexander Demianchuk / TASS)

W sierpniu, w swoistym „głosowaniu” polegającym na oznaczaniu w generowanych blokach preferowanego rozwiązania, zwyciężyła propozycja nazwana SegWit 2x. Zakładała ona najpierw wprowadzenie mechanizmu segregated witness, a później zwiększenie wielkości bloku do 2 MB. Mniej więcej w tym samym czasie nastąpiła pierwsza schizma – powstał Bitcoin Cash.

Pierwsza część planu SegWit 2x została wprowadzona w życie, ale druga będzie znacznie bardziej ryzykowna w realizacji. Ma ona charakter tzw. hard fork, czyli modyfikacji, która sprawi, że węzły w sieci, które nie skorzystają z nowego protokołu, budować będą oddzielną odnogę łańcucha bloków, niekompatybilną z „nową” historią systemu. Przy okazji możliwy byłby zatem kolejny podział na „klasycznego” Bitcoina i jego ulepszoną wersję.

Bitcoin Gold - kolejny eksperyment

Tymczasem już na 25 października zapowiadany jest kolejny debiut kryptowaluty opartej na Bitcoinie – Bitcoin Gold. Projekt budzi wiele kontrowersji, a niektórzy komentatorzy podejrzewają jego twórców tylko o chęć wzbudzenia zamieszania w społeczności górników Bitcoina.

„Złoty” Bitcoin miałby bazować na bardzo zbliżonych do swojego poprzednika fundamentach. Różnica polegałaby na użyciu innego algorytmu hashowania (tworzenia skrótów potrzebnych m.in. przy generowaniu bloków jako tzw. proof-of-work, dowód wykonania trudnego zadania obliczeniowego). Umożliwiałby on efektywne użycie chipów GPU (zamiast wyspecjalizowanych układów ASIC) i prowadził, jak wskazują pomysłodawcy, do większej demokratyzacji procesu wydobywania kryptowaluty i potwierdzania transakcji. Mechanizm dopasowywania trudności zadania miałby również być bardziej elastyczny – korekta mogłaby następować przy generowaniu każdego z bloków.

Powstawanie kolejnych odłamów sieci Bitcoin można potraktować jako naturalny proces ewolucji schematu. W ten sposób „rebelianci” sprawdzają efektywność poszczególnych modyfikacji. Ostatecznie pomysły weryfikują użytkownicy i górnicy, którzy obdarzają zainteresowaniem nowy schemat lub skazują go na zapomnienie. Mający kilka miesięcy Bitcoin Cash na razie cieszy się umiarkowaną popularnością, a krytycy wytykają mu techniczne błędy skutkujące m.in. sporym rozrzutem czasowym w generowaniu kolejnych bloków transakcji.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 1 bankierkomentuje

otworz zlecenie PKDupa to moze wytoczysz gluta B tylko tym razem bedzie brazowy tak jak twoj hash

! Odpowiedz
6 4 silvio_gesell

Bitcoin musi pączkować, bo podaż nie odzwierciedla populacji użytkowników i starzenia się owoców naszej pracy. I to by było tyle z marzenia o stworzeniu pieniądza, którego podaż jest stała dzięki czemu pozwala teleportować wartość w czasie. Coś takiego nie istnieje i nie ma prawa istnieć.

! Odpowiedz
3 26 orkus

Ciekawe kiedy górnicy z kopalni Bitcoin - Ruda Śląska zorganizują wolne związki zawodowe i wymusza pomoc państwa. Premier z pewnością się ugnie :)

! Odpowiedz
14 18 pkc

mam do sprzedania bitcoin platinium, hash 2r+2ghj =4abcde , cena 1000 usd promocja dla Januszy przyspawanych do komputera, znizka dla większej ilości

! Odpowiedz
1 10 wolekk

To ile gramow tego hashu? Moze otworze zlecenie "pkc" ;)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

USD/PLN -0,30% 3,4186
2018-03-19 18:54:00
EUR/PLN 0,16% 4,2209
2018-03-19 18:54:00
EUR/USD 0,49% 1,2347
2018-03-19 18:54:00
CHF/PLN -0,06% 3,5973
2018-03-19 18:54:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl