REKLAMA

Bitcoin przebił 16 000 USD. Rekord coraz bliżej

Michał Żuławiński2020-11-13 08:37analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-13 08:37
fot. Dado Ruvic / Reuters

Cena bitcoina przekracza 16 000 dolarów i jest najwyższa od blisko 3 lat. Notowania kryptowalut wspiera uruchomiona dziś usługa PayPala.

Po udanym październiku bitcoin kontynuuje wzrostową passę. W ubiegłym miesiącu kryptowaluta zdrożała o 26 proc. Od początku listopada bitcoin jest natomiast na plusie już o 20 proc. Wycena na poziomie 16 240 dolarów jest najwyższa od grudnia i stycznia 2018 r., kiedy „król kryptowalut” opuszczał historyczne maksimum na poziomie ok. 19 000 dolarów.

Aby znów pobić rekord, bitcoin musiałby od dziś podrożeć o kolejne 20 proc. Uwzględniając dużą zmienność rynku kryptowalutowego, wcale nie wydaje się to niemożliwe.

Warto dodać, że jeszcze na początku roku „król kryptowalut” kosztował 7300 dolarów. W trakcie marcowych zawirowań na giełdach jego cena spadła poniżej 5000 dolarów. Od tamtej pory (z dwoma przystankami) obserwujemy silny wzrost ceny bitcoina, co rodzi skojarzenia z hossą z 2017 r.

/ Coindesk

Kryptowalutowy rajd analizować można także z perspektywy złotego. 1 BTC wyceniany jest na 62 000 zł. Dla porównania, w marcowym dołku bitcoin kosztował 20 000 zł. Dystans przebyty przez kurs jest więc o wiele mniejszy niż pozostający do historycznego rekordu – według notowań giełdy BitBay w grudniu 2017 r. jeden bitcoin kosztował 67 300 zł.

Zwolennicy kryptowalut przekonują, że obecny rajd bitcoina ma nie tylko podłoże spekulacyjne (jak w dużej mierze było w czasie poprzedniej wielkiej hossy), lecz także znajduje oparcie w kwestiach fundamentalnych.

Za czołową z nich można uznać  posunięcie PayPala, który postanowił uruchomić usługę pozwalającą użytkownikom  na handel i przechowywanie kryptowalut.

Za jeden z nich uznać można ubiegłotygodniową zapowiedź PayPala dotyczącą uruchomienia usługi pozwalającej użytkownikom na handel i przechowywanie kryptowalut. Nas rynku amerykańskim usługa rusza w pełni właśnie dziś (wcześniej korzystały z niej tylko zaproszone osoby), w innych regionach ma zadebiutować w pierwszej połowie 2021 r. Równocześnie PayPal podniósł limit tygodniowych zakupów kryptowalut, z 10 do 20 tysięcy dolarów.

Znamy już także tabelę opłat pobieranych od handlujących kryptowalutami przez PayPala. Transakcje o wartości od 1 do 24,99 USD kosztują 0,5 USD. Kolejne progi wyznaczane są już procentowo: 2,3 proc. dla przedziału 25-100 USD, 2 proc. dla przedziału 100,01-200 USD, 1,8 proc. dla przedziału 200,01-1000 USD i 1,5 proc. dla transakcji powyżej 1000 USD. O ile za kupno i sprzedaż kryptowalut trzeba PayPalowi zapłacić, o tyle ich przechowywanie w wirtualnym portfelu jest darmowe.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (3)

dodaj komentarz
esim
czym jest Bitcoin https://youtu.be/l1si5ZWLgy0 mozna wlaczyc w filmie polskie napisy. prezentuje powazny czlowiek, autor tego: https://helion.pl/ksiazki/bitcoin-dla-zaawansowanych-programowanie-z-uzyciem-otwartego-lancucha-blokow-wydanie-ii-andreas-m-antonopoulos,bitzaa.htm
loool
Trzeba jakoś zebrać z rynku ten nadmiar wydrukowanej kasy. Ci co dostali kasę za darmo nie będą płakali jak ją stracą "inwestując" w Bitcoina.
hfjdj
za "darmo" dostała bieda. bieda bedzie kupowac btc jak bedzie po 0,5mln/szt

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki