Birmańskie pociski spadły na Chiny

Trzynaście pocisków artyleryjskich wystrzelonych z Birmy, spadło na terytorium Chin. W stolicy Birmy Naypiydaw mają się odbyć birmańsko-chińskie rozmowy w tej sprawie. Ich celem jest wyjaśnienie, kto odpowiada za ostrzał.

(fot. Soe Zeya Tun / Reuters)

Do incydentu doszło podczas walk, które trwają od niedzieli w stanie Shan pomiędzy birmańskimi siłami rządowymi i armiami mniejszości etnicznych z północy Birmy. Według strony chińskiej, na terytorium tego kraju spadło trzynaście pocisków artyleryjskich wystrzelonych z Birmy. Jedna osoba po stronie chińskiej została ranna.

Armia birmańska w specjalnym oświadczeniu poinformowała, że za ostrzał winę ponoszą rebelianci ze stanu Shan, którzy dążą do zaostrzenia i rozszerzenia konfliktu w tej części kraju. Zdaniem przedstawiciela armii birmańskiej, rebelianci chcą zakłócić dobrą współpracę między obu krajami, a także zdestabilizować sytuację w regionie przygranicznym.

W ostatnim czasie w wyniku nasilenia walk w stanie Shan około trzech tysięcy obywateli Birmy schroniło się po stronie chińskiej. Do podobnych incydentów dochodziło już w przeszłości. Pekin jest zainteresowany procesem pokojowym w tym regionie Birmy ze względu na projekt korytarza transportowo-gospodarczego łączącego Chiny z Indiami poprzez terytoria Birmy i Bangladeszu.

IAR/Krzysztof Renik, Rangun, Polskie Radio/ nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~eu

A Laos wypadł z gry? Złoty Trójkąt.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil