REKLAMA

Bill Gates: Sztuczna inteligencja niebawem wyeliminuje ludzką pracę fizyczną, potem zacznie zastępować też tę umysłową

2023-05-27 08:00
publikacja
2023-05-27 08:00

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates uważa, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji (SI) wyszukiwarka Google, Amazon i Shopify staną się przestarzałe. Potem SI zacznie zastępować ludzką pracę umysłową.

Bill Gates: Sztuczna inteligencja niebawem wyeliminuje ludzką pracę fizyczną, potem zacznie zastępować też tę umysłową
Bill Gates: Sztuczna inteligencja niebawem wyeliminuje ludzką pracę fizyczną, potem zacznie zastępować też tę umysłową
fot. KIM HONG-JI / /  Reuters / Forum

Podczas wydarzenia AI Forward 2023 zorganizowanego przez Goldman Sachs i SV Angel w San Francisco Gates ocenił, że jeśli sztuczna inteligencja będzie nadal ewoluować w obecnym tempie, Shopify wkrótce stanie się przestarzałe. Sztuczna inteligencja, zaznaczył, już zmienia gospodarki.

"Nigdy więcej nie wejdziesz na stronę wyszukiwarek, (…) nigdy więcej nie wejdziesz na Amazon" - powiedział Gates, cytowany przez magazyn "Quartz" poświęcony nowej globalnej gospodarce.

Jego zdaniem mimo kreatywności i konkurencji w USA ze strony startupów Microsoft może przewodzić tworzeniu jeszcze niezaprojektowanej sztucznej inteligencji. Wskazuje na to jego inwestycja w ChatGPT OpenAI o wartości 10 miliardów dolarów.

Założyciel Microsoft mówił, że byłby rozczarowany, gdyby jego firma w tę przestrzeń nie weszła. Jak dodał, pozostaje pod wrażeniem kilku start-upów, w tym Inflection. Przewiduje, że aby sprostać wymaganiom klientów, inni będą chcieli stosować funkcje podobne do ChatGPT.

“Microsoft (…) wprowadził ChatGPT do swojej wyszukiwarki Bing i przeglądarki Edge, dając im przewagę konkurencyjną nad Google, Yahoo, Firefox i Opera” – przypomina magazyn Quartz.

Gates dodał, że roboty zastąpią ludzką pracę fizyczną w niezbyt odległej przyszłości. Stanie się wówczas tańsza i bardziej wydajna. W miarę jak generatywna sztuczna inteligencja będzie tworzyć dokładniejszy, wyższej jakości i atrakcyjniejszy tekst, praca umysłowa również będzie wypierana.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (58)

dodaj komentarz
zgadujzgadula
Cala nadzieja w Arnoldzie.....
dlaczemuktoszajalmojnick
Ludziska niepotrzebnie się martwicie. Zwykły tani samochód stał się tak drogi, że ludzi nie stać na jego kupno. Wejdzie Euro7 to auto stanie się takim luksusem, że każde będzie premium. O robotach składających majtki możecie zapomnieć, to będą kwoty takie jak sprzętu wojskowego. A takie Bille chodzą i pitolą, że robot zastąpi człowieka Ludziska niepotrzebnie się martwicie. Zwykły tani samochód stał się tak drogi, że ludzi nie stać na jego kupno. Wejdzie Euro7 to auto stanie się takim luksusem, że każde będzie premium. O robotach składających majtki możecie zapomnieć, to będą kwoty takie jak sprzętu wojskowego. A takie Bille chodzą i pitolą, że robot zastąpi człowieka przy zbiorze truskawek. Prędzej robot zastąpi żołnierza niż sprzątaczkę.

Te opowieści są po to żeby rozbudzać fajntazję ulicy, która ma kupować akcje amerykańskiego top5 w Nasdaq i tyle. Skończyły się poprzednie opowieści, wyczerpali potencjał chmury to teraz jest AI.
lutobor
To właściwie jest pewne, że wcześniej lub później ludzie wymyślą taką technologię, która unicestwi ludzi. Miejmy nadzieję, że to jeszcze nie jest ta technologia.
bha
Cóż... Czyli raczej szykują się jeszcze większe zyski dla globalnej % garstki. Niestety
karbinadel
Może zaimplementują to na Wiejskiej i Nowogrodzkiej. Lepsza sztuczna inteligencja, niż żadna
ministerprawdy
To ja czekam aż sztuczna inteligencja przepcha zapchane rury, wymieni opony mi w aucie, drzewka przytnie i zrobi porządek w lodówce. Może też przy okazji okna pozmywać i wyprasować pranie. Brukarze, murarze, tynkarze, mechnicy, ogrodnicy, opiekunki, kucharze - wszczy drżą o posady!
innowierca
i tyle w temacie. Takie zaawansowane humanoidalne roboty mogace zastapic wymienione zawody, to zaczna powstawac seryjnie najwczesniej za 20 lat. Malo tego, to beda limitowane serie, tak drogie, ze dlugo jeszcze beda sobie mogly zakupic takiego robota jedynie najbogatsze korpa, jak IBM, czy Microsoft, i umiescic go sobie na recepcji i tyle w temacie. Takie zaawansowane humanoidalne roboty mogace zastapic wymienione zawody, to zaczna powstawac seryjnie najwczesniej za 20 lat. Malo tego, to beda limitowane serie, tak drogie, ze dlugo jeszcze beda sobie mogly zakupic takiego robota jedynie najbogatsze korpa, jak IBM, czy Microsoft, i umiescic go sobie na recepcji glownego biura firmy. Jeden taki bedzie kosztowal kilka milionow dolcow, i nikt tego nie pogoni na dach po drabinie, zeby omszala dachowke czyscil, czy stary komin rozebral. W dobie Internetu, kazdy moze sobie sprawdzic na jakim etapie zaawansowane sa prace. W 2000 r. czyli 23 lata temu byly w pelni automatyczne linie montazowe aut, tak jak i dzisiaj.Ta SI bez implementacji do opowiedniego sztucznego ciala, zadnych roboli nie zastapi. A kiedy to sie stanie, to wiele umyslowych prac, bedzie od dawna juz historia.
innowierca odpowiada innowierca
bo Billek nie chce farm i ludzi pracujacych. Chce sprzedawac syntetyczne mieso w ktore zainwestowal.Chce zatrzymac emisje gazu cieplarnianego. Skupil tyle ziemi uprawnej co nikt na swiecie. Bedzie tam uprawial genetycznie modyfikowana soje, niezbedna do produkcji syntetycznego miesa. Inwestuje w stworzenie"lepszego swiata".bo Billek nie chce farm i ludzi pracujacych. Chce sprzedawac syntetyczne mieso w ktore zainwestowal.Chce zatrzymac emisje gazu cieplarnianego. Skupil tyle ziemi uprawnej co nikt na swiecie. Bedzie tam uprawial genetycznie modyfikowana soje, niezbedna do produkcji syntetycznego miesa. Inwestuje w stworzenie"lepszego swiata". Podchodzisz do automatu z saszetkami z papka, jak te musy owocowe, i wybierasz papka beef, papka chicken, papka wege. Nie potrzeba marketow, pracownikow, dostawcow. Kilka scentralizowanych mega wytworni. Nie potrzeba lodowek. Zero emisji.
dlaczemuktoszajalmojnick odpowiada innowierca
Nie martw się, on tego nie dożyje. miota się chłop niepotrzebnie, zamiast ciepłe kapcie założyć i przeczytać sobie książkę.

Cuda wianki Panie, a wystarczy, że bezrobocie wzrośnie i zaraz każda partia będzie krzyczała, że trzeba zakazać. To się zakaże i już.

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki