REKLAMA

"Bild": decyzja o kandydacie na prezydenta Niemiec w październiku

2016-10-07 08:57
publikacja
2016-10-07 08:57

Liderzy koalicji rządowej w Niemczech, Angela Merkel (CDU), Sigmar Gabriel (SPD) i Horst Seehofer (CSU), mają zdecydować do końca października o tym, kto będzie ich wspólnym kandydatem na prezydenta kraju - podał w piątek "Bild". Wybory odbędą się w lutym.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier / fot. Raheb Homavandi / FORUM

Jak pisze "Bild", tak ustalono podczas rozmów trzech szefów partii koalicyjnych w czwartek w Berlinie.

Wybory następcy Joachima Gaucka, który zrezygnował z ubiegania się o reelekcję, odbędą się 12 lutego 2017 roku.

Niemieckie media już w zeszłym miesiącu sugerowały, że chrześcijańscy demokraci i socjaldemokraci zdecydowali się na wystawienie wspólnego kandydata na najwyższy urząd w państwie, żeby na rok przed wyborami parlamentarnymi zademonstrować zdolność do wspólnego działania.

Zdaniem SPD najlepszym kandydatem na prezydenta byłby urzędujący minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier. Sekretarz generalna SPD Katarina Barley powiedziała w sobotę, że byłby on "wspaniałym prezydentem Niemiec". Socjaldemokrata jest obecnie najpopularniejszym niemieckim politykiem.

Prezydenta Niemiec wybiera liczące obecnie 1260 osób Zgromadzenie Federalne składające się z posłów do Bundestagu oraz takiej samej liczby elektorów wybieranych przez przedstawicielstwa ustawodawcze krajów związkowych (landów).

Ofertę kandydowania odrzucił prezes Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle, argumentując, że z powodów rodzinnych woli pozostać w Karlsruhe.

Na giełdzie nazwisk figuruje też szef Bundestagu Norbert Lammert, była sędzia TK Christine Hohmann-Dennhardt oraz były zwierzchnik Kościoła ewangelickiego Wolfgang Huber.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ulb/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki