REKLAMA

"Bierzecie 500+ i narzekacie". Mocne słowa marszałek Sejmu do wyborców

2021-07-19 11:23, akt.2021-07-19 13:04
publikacja
2021-07-19 11:23
aktualizacja
2021-07-19 13:04
"Bierzecie 500+ i narzekacie". Mocne słowa marszałek Sejmu do wyborców
"Bierzecie 500+ i narzekacie". Mocne słowa marszałek Sejmu do wyborców
/ PiS

Politycy PO zaapelowali w poniedziałek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wycofanie się z "haniebnych słów", które padły podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Otynia. "Tu jest Polska i tu jest UE; jeśli marszałek Witek nie widzi, że UE i Polska to wspólne organizmy, to czas zrezygnować z polityki" - mówili. Marszałek zwróciła się też do krytyków władzy PiS i zaleciła "honorową rezygnację" z pobierania świadczeń.

"Tu jest Polska, a nie Unia" 

Na konferencji prasowej przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, były lider PO Borys Budka komentował słowa marszałek Sejmu Elżbiety Witek, które padły podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Otynia. W czasie sobotniego wiecu Witek zwróciła się do jednej z protestujących kobiet: "Tu proszę pani jest Polska, a nie Unia. Tu jest Polska. Tu jest Otyń, a Polska zawsze leżała w Europie, od ponad dwóch tysięcy lat".

Witek: Honorowo zrezygnujcie z 500+

Marszałek Sejmu apelowała do grupy przeciwników rządu, którzy zakłócali wiec, by "honorowo" zrezygnowali z brania pieniędzy od "wrednego rządu PiS". "Jakbym się nie zgadzała z decyzjami rządu, to nigdy od takiego rządu nic bym nie wzięła" - powiedziała.

Marszałek wykrzyczała do tłumu: "Jestem bardzo ciekawa, czy któryś z nich nie korzysta z emerytury w wieku 60 albo 65 lat? Albo może ktoś nie bierze 500 plus? Albo może zrezygnował z 300 plus albo z darmowych leków dla seniorów? No nie, proszę państwa, biorą, bo mówią, że jak dają, to się bierze! A ja myślę, że warto by się było unieść honorem i od tego wrednego rządu PiS-u tego nie brać! A bierzecie, bierzecie! Bez żadnych skrupułów bierzecie i narzekacie! To jest mało honorowe, bo ja, gdybym się z takim rządem nie zgadzała, to nigdy bym nic od niego nie wzięła!".

Skąd rząd bierze pieniądze? Pięć mitów o finansach państwa

Cudze pieniądze wydaje się łatwo. Premier Morawiecki i prezes Kaczyński na swoje obietnice nie wyłożą ani złotówki z własnej kieszeni. Tak samo jak za podwyżki dla nauczycieli nie zapłaci mityczny „budżet” czy minister edukacji. Wszystkie te pieniądze pochodzić będą z portfeli naszych lub naszych dzieci (no prawie wszystkie, budżet czerpie też dochody z dywidend, Lasów Państwowych czy zysków zakładów budżetowych). Ale generalnie aby cokolwiek wydać, rząd musi najpierw komuś zabrać - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Jest apel o wycofanie się z "haniebnych słów"

"Polska jest tutaj, ale Polska jest w Unii Europejskiej. Dzisiaj każdy, kto przedstawia jakikolwiek inny scenariusz działa na szkodę Polski, działa na szkodę bezpieczeństwa Polski. Dzisiaj alternatywą do bycia w UE, jest bycie w objęciach Putina" - mówił podczas poniedziałkowego briefingu Budka.

Podkreślił, że nie ma innej drogi dla przyszłości Polski, jak silna współpraca z partnerami w UE. "Każdy, kto to neguje, działa na szkodę bezpieczeństwa Polski. Jeżeli robi to druga osoba w państwie, jeżeli pani marszałek Witek nie widzi tego, że UE i Polska to wspólne organizmy, to chyba czas najwyższy zrezygnować z polityki. Jeżeli robi to druga osoba w państwie, to trzeba zapytać pana prezesa Kaczyńskiego, czy to jest oficjalne stanowisko PiS, czy oni chcą naprawdę wyprowadzenia Polski z UE?" - dodał wiceszef PO.

Zapewnił, że Koalicja Obywatelska i Platforma Obywatelska wiąże przyszłość Polski z dobrą, partnerską współpracą w ramach UE. "Przyszłość i bezpieczeństwo Polski to europejskie wartości: poszanowanie praw człowieka, godności każdego człowieka, różnorodności, trójpodziału władzy, praworządności, samorządności - to są wartości, pod którymi się podpisujemy. Dzisiaj każdy, kto zdaje się tego nie widzieć, prowadzi Polskę na wschód. I temu trzeba powiedzieć stop" - zaznaczył Budka.

Szef klubu KO Cezary Tomczyk apelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wycofanie się z "haniebnych słów", które padły podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Otynia. "Każdy z nas może zajrzeć do swojej szuflady i wyciągnąć polski paszport. Na polskim paszporcie jest jasno napisane: Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska" - wskazywał Tomczyk. "Na polskim dokumencie ten symboliczny napis +Unia Europejska+ jasno pokazuje, gdzie jest nasze miejsce. Nasze miejsce jest tutaj, bo tu jest Polska i tu jest Unia Europejska" - powiedział szef klubu KO.

"Każdy z nas może zajrzeć do swojej szuflady i wyciągnąć polski paszport. Na polskim paszporcie jest jasno napisane: Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska" - wskazywał Tomczyk. "Na polskim dokumencie ten symboliczny napis +Unia Europejska+ jasno pokazuje, gdzie jest nasze miejsce. Nasze miejsce jest tutaj, bo tu jest Polska i tu jest Unia Europejska" - powiedział szef klubu KO.

Poseł KO oświadczył, że druga osoba w państwie nie może kwestionować obecności Polski w UE.

Tomczyk odniósł się także do innej wypowiedzi Witek. "Pani marszałek Witek obwieściła światu, że fundusze, które płyną do polskich rodzin, płyną od PiS-u. To jest absolutna nieprawda. Każde środki, każde fundusze socjalne, które płyną dzisiaj do Polaków, płyną z polskiego budżetu, bo płyną tam z polskich podatków, podatków każdego z was i każdego z nas. Polska jest jedna i budżet jest państwowy. To nie jest budżet PiS-u" - mówił.

Politycy PO odpowiedzieli również na pytanie reporterki TVP dotyczące pomysłu przedstawionego przez posła KO Tomasza Lenza, by środki z programu 500+były wypłacane dzieciom rodziców, którzy się zaszczepili.

"Każdy z nas patrząc w kamery mówił, że 500+zostanie, mówił też o tym Donald Tusk, a państwo z uporem na każdej konferencji o to pytają. Niech państwo oglądają swoje programy, oglądajcie to, co robicie i będziecie wiedzieć, co mówimy"- powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Program 500+ jest możliwy, dzięki temu, że suchą nogą przeszliśmy przez kryzys gospodarczy, że zostawiliśmy budżet państwa w znakomitym stanie. Jedyną osobą, która chce polskim rodzinom odbierać 500+ jest pani marszałek Witek, która powiedziała, że te pieniądze powinny trafiać tylko do tych, którzy popierają rząd. To od niej należy oczekiwać odpowiedzi, czy odbierze świadczenia socjalne, wszędzie tam, gdzie PiS nie ma wysokiego poparcia" - dodał Budka.

Konferencja prasowa przed Europejskim Centrum Solidarności rozpoczęła poniedziałkowy cykl spotkań polityków KO z mieszkańcami Pomorza. W ramach akcji "Kierunek Przyszłość" parlamentarzyści KO odwiedzą m.in. Słupsk Ustkę, Sierakowice, Malbork, Charzykowy, Starogard Gdański. Na godz. 17 na Długim Targu w Gdańsku zaplanowano wiec z udziałem Donalda Tuska. Podczas swojego wystąpienia były premier ma zaapelować o współpracę i wspólny głos opozycji w kwestiach związanych z obroną praworządności. Jego przemówienie ma być m.in. odpowiedzią na spór polskich władz z UE w sprawie niezależności sądownictwa.

Premier pytany o słowa marszałek Sejmu: Polska jest częścią Unii Europejskiej

Polska jest częścią Unii Europejskiej; wyciąganie zdania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z kontekstu nie służy jakości debaty publicznej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu został zapytany na briefingu po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Krakowie o sobotnią wypowiedź marszałek Sejmu Elżbiety Witek na wiecu w Otyniu (woj. lubuskie). Podczas spotkania z mieszkańcami marszałek Witek zwróciła się do jednej z protestujących kobiet: "Tu proszę pani jest Polska, a nie Unia. Tu jest Polska. Tu jest Otyń, a Polska zawsze leżała w Europie, od ponad dwóch tysięcy lat".

Czy liberał powinien wziąć 500 zł za dziecko?

Dotowanie niektórych rodziców na koszt podatników kwotą 22 mld zł rocznie budzi niechęć u zwolenników wolnego rynku i krytyków państwowej redystrybucji dochodów. Pojawia się tu osobisty dylemat: czy zgłosić się po pisowski zasiłek, czy też „honorowo” z niego zrezygnować.

"Polska jest częścią Unii Europejskiej i z całą pewnością wyciąganie takich zdań z kontekstu nie służy jakości debaty publicznej" - powiedział premier Morawiecki.

Zwrócił też uwagę, że podczas wiecu "grupa przyglądających się temu spotkaniu przeciwników" zachowywała się "bardzo agresywnie". "Do takich bardzo agresywnych, gwałtownych reakcji z tamtej strony nie powinno dochodzić, bo to psuje jakość debaty publicznej i niepotrzebnie podwyższa temperaturę sporu politycznego" - dodał.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: 500 zł na dziecko

Komentarze (31)

dodaj komentarz
pippin
Macie zaplacone??? Morda w kubel..
shadow_xx
Co za głupia baba. Bardzo dobrze odzwierciedla poziom swojego elektoratu. To jest ta co mówiła, że trzeba powtórzyć głosowanie, bo przegrają. Ten kartonowy kraj trzyma się już tylko na taśmie papierowej...
bogdant
I mówi to nauczycielka która przez tyle lat pobierała pensję od znienawidzonego Tuska.
Wtedy honoru zabrakło?
mk133
Bardzo chętnie zrezygnuję z 500+ pod warunkiem, że rząd zrezygnuje z wyciągania z mojej kieszeni połowy ciężko wypracowanych pieniędzy!! Hipokryci!
lorelie
thusk wolał dać po 1200 EUR miesięcznie Hiszpanii na każdego nielegalnego imigranta niż 120 EUR polskiemu białemu dziecku...
qonradx
Jak smią brac 500 + jak smią w ogole brac od panstwa cokolwiek! Skoro nie popieraja PIS to powinni tylko placic podatki i byc wdziecznymi władzy za to ze laskawie pozwala im sie jeszcze zyc w tym kraju! Zmówmy modlitwe dziesiecznicką aby ich Bóg pogromić raczył! Św Michale Archaniele patronie transferów socjalnych zabierz Jak smią brac 500 + jak smią w ogole brac od panstwa cokolwiek! Skoro nie popieraja PIS to powinni tylko placic podatki i byc wdziecznymi władzy za to ze laskawie pozwala im sie jeszcze zyc w tym kraju! Zmówmy modlitwe dziesiecznicką aby ich Bóg pogromić raczył! Św Michale Archaniele patronie transferów socjalnych zabierz bogatym i rozdaj biednym. My chcemy tylko prawa i sprawiedliwosci! 500 plusy i bonusy. Bony srony i doplaty. Dla rolnikow krusy, dla gornikow barburki, dla dzialaczy kwiaty a dla prywaciarzy baty amen!

pstrzezek
Widzę baaaardzo duże czerwonych łapek. Ale nawet jednego komentarza w obronie pani Witek.. hmmmm..... ;)))))
drabio
Nie na czego bronić: zarozumiałość, buta, pycha.

Z jednej strony ochłap w postaci 500+ a z drugiej inflacja i ogólna drożyzna, nowe podatki bo z czyjejś kieszeni trzeba wyjąć te pieniądze obciąć na utrzymanie urzędników, na partyjnych bonzzo. Popatrz paliwo już na niektórych stacjach po 6PLN za literek...

Bańka
Nie na czego bronić: zarozumiałość, buta, pycha.

Z jednej strony ochłap w postaci 500+ a z drugiej inflacja i ogólna drożyzna, nowe podatki bo z czyjejś kieszeni trzeba wyjąć te pieniądze obciąć na utrzymanie urzędników, na partyjnych bonzzo. Popatrz paliwo już na niektórych stacjach po 6PLN za literek...

Bańka na nieruchomościach wywołana przez NBP pozbawia możliwości poczucia bezpieczeństwa młodych rodzin we własnym bezpiecznym lokum. Z jednej strony coraz więcej młodych dla których poczucie bezpieczeństwa jest poza zasięgiem i tych młodych córa mniej.

Tak PiS miażdży społeczeństwo: to polityka PiS sprawiła że mamy hekatombę demograficzną właśnie tym co pokazała pani Witek: wulgaryzmem wobec ludzi, butą, poczuciem wyższości, wręcz upokarzaniem ludzi którzy biorą te zasrane 500+.

Bierzecie i śmiecie narzekać ?

Bierz i milcz. Jak psu w michę....
palestrina
bankier poraz kolejny usunął mój post za pisanie prawdy - napisałem że Pis to aroganci, że są butni i wystąpienie Pani Witek opisałem jako praostackie. Butę i arogancje porównałem do kleru polskiego-bo to prawda. i za to usunęli mój post! wstyd moderatorze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki