Bierecki: Wstrzymanie prac nad ustawą o nadzorze finansowym niewskazane

Senat nie powinien wstrzymywać prac nad ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym - oświadczył szef senackiej komisji budżetu i finansów Grzegorz Bierecki. Jak mówił na posiedzeniu Senatu, przerwanie prac byłoby spełnieniem ewentualnej korupcyjnej propozycji.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Bierecki oświadczył, że w treści stenogramu nagranej rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim nie znajduje się żadna korupcyjna propozycja. Ona znajduje się w opowieści pełnomocnika pana Czarneckiego - stwierdził.

Jak dodał, z tej treści wyinterpretowana jest też propozycja, polegająca na wstrzymaniu prac nad tą ustawą w zamian za łapówkę. Zatem wstrzymywanie prac byłoby realizacją tej korupcyjnej propozycji - stwierdził.

Pracujemy nad ustawą, która jest niezbędna dla stabilności finansów publicznych - podkreślił Bierecki, dodając, że być może jest niekorzystna dla niektórych inwestorów rynku finansowego w Polsce, być może niekorzystna dla pana Leszka Czarneckiego, co nie wynika jednak ze stenogramu, ale - jak stwierdził - nie są to powody, dla których należy wstrzymywać prace nad ustawą.

Wątpliwości konstytucyjne, formułowane przez senackie biuro legislacyjne wobec poprawki o przejmowaniu banków w ustawie o nadzorze dotyczą kwestii proceduralnych, a nie treści - przekonywał senatorów sprawozdawca ustawy o wzmocnieniu nadzoru Grzegorz Bierecki.

Senat debatuje w środę nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru finansowego. W ustawie jest artykuł umożliwiający przejmowanie przez banki innych banków znajdujących się w kłopotach. Zdaniem opozycji artykuł ten ma najprawdopodobniej związek z zarzutami korupcyjnymi, jakie pod adresem b. szefa KNF Marka Chrzanowskiego wysunął Leszek Czarnecki w związku z ich nagraną i opublikowaną przez "Gazetę Wyborczą" rozmową z marca br.

Sprawozdawca ustawy odpowiadał na pytania senatorów opozycji. M.in. o wątpliwości konstytucyjne wobec poprawki przyjętej w Sejmie, zgłaszane przez senackie biuro legislacyjne. Czy w związku z tym, zwracał uwagę Sławomir Rybicki (PO), nie lepiej wykreślić ten artykuł, tym bardziej, że znajduje się on również w znajdującym się w Sejmie projekcie ustawy o BFG. "Dlaczego komisja nie skorzystała z okazji, by wyczyścić ustawę z tego problemu" - pytał Rybicki.

"Zarzut niekonstytucyjności dotyczy nie treści tego przepisu, ale procedury legislacyjnej" - odpowiedział Bierecki. "Tę procedurę oceniają organa Sejmu, komisja oceniała zawartość merytoryczną przepisów, a nie było wniosku o skreślenie tego przepisu, a jedynie o odrzucenie ustawy" - wyjaśniał. Natomiast ustawa o BFG, dodał, nie jest rozpatrywana na trwającym posiedzeniu Sejmu.

Senator PiS zapowiedział też, że zgłosi poprawkę do ustawy, która będzie dodatkowo chronić banki spółdzielcze, które nie są objęte zrzeszeniem. Bo w ustawie "pojawia się jako przesłanka wywłaszczenia (banku) brak przynależności do zrzeszenia". "Poprawka polega na wyłączeniu przesłanki dla połączenia banku (z innym) faktu braku jego udziału w zrzeszeniu" - powiedział Bierecki.

"Składam ją po to, byśmy jeszcze raz przedyskutowali ten problem na posiedzeniu komisji" - dodał. Zaznaczył, że pretekstem do złożenia poprawki jest "epopeja Polskiego Banku Apeksowego" (bank zrzeszający banki, które w przeciwieństwie do dwóch innych zrzeszeń spółdzielczych - SGB i BPS - nie są objęte tzw. systemem ochrony instytucjonalnej IPS, narzucającym określone wymogi - PAP). Bierecki nie wykluczył, że obrady komisji będą zamknięte dla publiczności. Jeśli jego wątpliwości zostaną rozwiane, dodał, wycofa poprawkę.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) pytał sprawozdawcę, dlaczego były szef KNF Marek Chrzanowski "został zmuszony do dymisji". "Fakty są takie, że to przewodniczący Chrzanowski złożył rezygnację, która została przyjęta" - odpowiedział Bierecki. "Zrobił to w trosce o stabilność nadzoru" - dodał. Przekonywał, że nie zauważył, "żeby premier zmuszał go do dymisji".

Bierecki wyjaśniał też, że w myśl ustawy przejmowanie banków będzie możliwe niezależnie od ich formy prawnej. "Przepisy dotyczą wszystkich banków, niezależnie od wielkości i formy prawnej" - zaznaczył. (PAP)

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil