Wiosna upoważniła Biedronia do rozmów z Koalicją Europejską

Władze Wiosny upoważniły lidera partii Roberta Biedronia do rozmów z Koalicją Europejską o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych - poinformował w sobotę Biedroń. Wiosna nadal rozpatruje też możliwość samodzielnego startu w wyborach albo udziału w koalicji ugrupowań lewicowych.

(fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM)

"Chcemy nie tylko dokonać wielkiego wyboru na jesieni, ale przede wszystkim chcemy doprowadzić do tego, żeby to był wspólny wybór, że byśmy pokazali na opozycji, że jesteśmy wspólnotą" - powiedział Biedroń, informując o decyzji Rady Krajowej Wiosny.

Władze ugrupowania uznały, że wspólny start może doprowadzić do tego, że obecna opozycja wygra wybory parlamentarne, albo nie pozwoli uzyskać PiS większości konstytucyjnej w Sejmie - wyjaśnił podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

"Mam nadzieję w najbliższych dniach spotkać się z liderami Koalicji Europejskiej - PO, Nowoczesnej i PSL, m.in. z Grzegorzem Schetyną, żeby rozmawiać o tym jak połączyć opozycję, jak doprowadzić do tego, żebyśmy nie stali tylko przed wyborem jak bardzo opozycja przegra, ale żebyśmy stanęli w końcu przed szansą jak bardzo opozycja wygra" - mówił Biedroń.

Stwierdził, że jeszcze nie dzwonił do liderów Koalicji Europejskiej, by umówić spotkania. "Przed chwilą dopiero uzyskałem taki mandat od naszych statutowych władz" - powiedział. Przypomniał, że rozmowy Wiosny z SLD już trwają.

"Nie ma wroga na opozycji, nie ma wroga wśród demokratek i demokratów. Wszystkie ręce na pokład" - zapewnił. "Mam nadzieję, że będzie to opcja jak najszerszego frontu i do tych rozmów uzyskałem dziś mandat członków i członkiń naszych ciał (...), żeby rozmawiać o łączeniu opozycji" - dodał.

"Być może ten sygnał dzisiaj da płaszczyznę do tego, żebyśmy mogli rozmawiać o formule tworzenia list opozycyjnych" - ocenił.

Pytany co zdecydowało o takim ruchu ze strony partii dotychczas przeciwnej rozmowom z Koalicją Europejską odparł, że zagrożenie ze strony PiS. "Grozi nam większość konstytucyjna" - zaznaczył. Zapewnił, że Wiosna nie stawia żadnych warunków początkowych dla podjęcia rozmów.

Według niego o tym, kto będzie liderem czy liderką takiej szerokiej koalicji, jeszcze za wcześnie mówić i jest to sprawa drugorzędna. "Nie chodzi o to, kto będzie wiódł prym, tylko o kompozycję przyszłego Sejmu i Senatu - o to, żebyśmy wprowadzili jak największą liczbę sił demokratycznych do Sejmu i Senatu, żebyśmy mieli większość parlamentarną po przyszłych wyborach" - mówił.

Zapewnił, że do rozmów z PSL i jej liderem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem też dojdzie.

Rada Krajowa Wiosny ma jeszcze w sobotę dokonać zmian w strukturze partii - zapowiedział Biedroń. W piątek z funkcji wiceprezesa partii z przyczyn osobistych zrezygnował Marcin Anaszewicz.

Przed budynkiem, w którym obradowały władze Wiosny pikietowało kilka osób z Obywateli RP z transparentami nawołującymi do wspólnego startu w wyborach wszystkich demokratycznych partii opozycyjnych.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 5 karbinadel

Wybory do europarlamentu pokazały, że jeden blok opozycyjny jest bez sensu, i nie gwarantuje sukcesu. Kumanie się PO z SLD przyniosło korzyść tylko starym komuchom, którzy zapewnili sobie europejskie pensyjki. Prawda jest taka, że Schetyna nigdy nie pokona Kaczyńskiego, bo jest do niego za bardzo podobny

! Odpowiedz
3 6 eagleeye

Moźe w końcu ta "egzotyczna" PO-KOmuna przedstawi jakiś program bo juz 4 lata jedynym ich programem jest odsunąć PiS od władzy bo 4 lata temu zabrali nam koryto ktore wcześniejsze 8 lat było nasze.

Fałsz tych wszystkich partii opozycyjnych jedynie dziecko w łonie matki nie wyczuwa bo każdy zdrowo rozsądkowy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej widzi jacy są zaklamani i obłudni w tym co mówią

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 pakamera

Widać w tym działaniu udział Tuska.Zjednoczenie opozycji której liderem zostanie Biedroń,a Schetyna pójdzie w odstawkę.Może powróci do roli czyściciela i nosiciela butów za Tuskiem.

! Odpowiedz
4 14 talmud

tolerowanie zboczen to nie znaczy akceptacji wynaturzen jako normy ktora probuje narzucac sie ludziom normalnym

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil