Biedaemerytury Dudy. "To bankructwo systemu"

Prezydent sprawdza, ile będzie kosztował jego pomysł emerytur stażowych. ZUS liczy. Eksperci biją na alarm: to bankructwo systemu – pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza”.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Andrzej Duda szykuje kampanię. Flagowym punktem jego programu będzie obietnica emerytur stażowych dla każdego po 35. (kobiety) lub 40 (mężczyźni) latach pracy. W pierwszym roku mogłoby z nich skorzystać ok. 400 tys. osób.

I tak, gdy kobieta rozpocznie pracę, w wieku 20 lat, na emeryturę będzie mogła przejść, gdy skończy 55 lat! To o 12 lat wcześniej, niż przewidywała reforma "67", i o 5 lat wcześniej niż teraz. Dziś wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60, dla mężczyzn 65 lat.

"To kupowanie poparcia kosztem trwałości systemu emerytalnego i przyszłości młodych Polaków" - nie ma wątpliwości dr Łukasz Wacławik, ekspert od ubezpieczeń społecznych. "Zamiast naprawy systemu mamy kolejne przekupstwa polityczne. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to prowadzi do głodowych emerytur" - dodaje.

Według źródeł "Wyborczej" Kancelaria Prezydenta wystąpiła do ZUS o informacje, ile osób skorzysta na zmianach, oraz jakie będą ich koszty. Gazeta podaje, że ZUS ma dostarczyć prezydentowi informacje na początku stycznia. (PAP)

ktl/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 clever

porazające jest to jak można cynicznie manipulować gawiedzią i obiecywać jej korzyści wiedząc dokładnie ,że oznacza to katastrofę systemu a wszystko to by utrzymać się przy korycie

! Odpowiedz
0 1 search

Najpier niech mi sprzeda franki po 3 zeta jak obiecal przed wyborami. A ze sie da to kazdy wie, Polska gospodarka wedlu GUS i TVP w pelnym boomie, stocznie, eletryki,hulajnogi, smiglowce i nowe technologie z doliny wegla gornego slaska juz podbijaja swiat a tak krzemowa californijska juz sie boi tych wszyskich slajdow. Przekopia jeszcze Mierzej do Radomia by mogly kontenerowce wplywac a stamtad to juz Jabo na caly swiat. Mysle ze jeszcz by jeszcze kolo drugiego mega CPK postawic wesole miasteczko i disneyland z mega pomnikiem wielkego wodza ojca narodu IV RP.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 karllos7799

gdzie są 200 mld z OFE i gdzie są OFE które miały wypłacać część emerytur, czy OFE stworzyło system obsługi emerytur ? Za co OFE przez 20 lat pobierało prowizję skoro obracało naszymi pieniędzmi a w przeddzień wypłaty pierwszej emerytury Tusk zdjął z nich konieczność tworzenia za setki milionów całego systemu obsługi emerytów (systemy komputerowe, działy, pracownicy itd..) .... tu są przyczyny głodowych emerytur...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 multibilioner

halo,halo- to ma być 40-słownie czterdzieści lat składkowych!!! --czyli tak -macierzyńskie się nie wlicza,wszelakie chorobowe także,studia również co więcej?- kto nazbiera 40 czystych lat składkowych!??---Wydaje mi się,iż będą to ludzie pracowici i nie lecący w kulki-w mojej ocenie będzie bardzo mało takich emerytów przed 60 urodzinami !!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 marcin2424

tak, oczywiscie tylko ze za taka zmiana idzie szereg innych

a to pomijam nawet, bo scenariusz bedzie taki, ze te 400 000 osob pojdzie na biedaemeryture a nastepnie bedzie domagalo sie zwiekszania minimalnego swiadczenia bo sie nie da wyzyc

! Odpowiedz
7 54 andregru

"Zamiast naprawy systemu mamy kolejne przekupstwa polityczne" - naprawą systemu będzie zlikwidowanie wszystkich przywilejów emerytalnych dla górników , wojska , policji , KRUS , prokuratorów , sędziów , nauczycieli itp . Ile miliardów rocznie z naszych podatków idzie na tą patologię .

! Odpowiedz
14 17 jkl777

Mniej niz na Kosciol Watykanski i ich dzialaczy na terenie Polski.

! Odpowiedz
0 0 karbinadel odpowiada jkl777

Jedni i drudzy pasożytują na przedsiębiorcach i pracownikch

! Odpowiedz
29 22 1as

W treści wynika, że to przywilej, a nie obowiązek.
Jeśli ktoś się na to godzi, że dostanie bardzo niskie świadczenie, to w czym problem?
To jest istota wolności, może nie musi.

! Odpowiedz
3 72 dwam

równouprawnienie kobiet i mężczyzn to także równy wiek przechodzenia na emeryturę

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.