REKLAMA

Biedaemerytury Dudy. "To bankructwo systemu"

2019-12-16 06:27
publikacja
2019-12-16 06:27

Prezydent sprawdza, ile będzie kosztował jego pomysł emerytur stażowych. ZUS liczy. Eksperci biją na alarm: to bankructwo systemu – pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza”.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Andrzej Duda szykuje kampanię. Flagowym punktem jego programu będzie obietnica emerytur stażowych dla każdego po 35. (kobiety) lub 40 (mężczyźni) latach pracy. W pierwszym roku mogłoby z nich skorzystać ok. 400 tys. osób.

I tak, gdy kobieta rozpocznie pracę, w wieku 20 lat, na emeryturę będzie mogła przejść, gdy skończy 55 lat! To o 12 lat wcześniej, niż przewidywała reforma "67", i o 5 lat wcześniej niż teraz. Dziś wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60, dla mężczyzn 65 lat.

"To kupowanie poparcia kosztem trwałości systemu emerytalnego i przyszłości młodych Polaków" - nie ma wątpliwości dr Łukasz Wacławik, ekspert od ubezpieczeń społecznych. "Zamiast naprawy systemu mamy kolejne przekupstwa polityczne. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to prowadzi do głodowych emerytur" - dodaje.

Według źródeł "Wyborczej" Kancelaria Prezydenta wystąpiła do ZUS o informacje, ile osób skorzysta na zmianach, oraz jakie będą ich koszty. Gazeta podaje, że ZUS ma dostarczyć prezydentowi informacje na początku stycznia. (PAP)

ktl/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (47)

dodaj komentarz
clever
porazające jest to jak można cynicznie manipulować gawiedzią i obiecywać jej korzyści wiedząc dokładnie ,że oznacza to katastrofę systemu a wszystko to by utrzymać się przy korycie
search
Najpier niech mi sprzeda franki po 3 zeta jak obiecal przed wyborami. A ze sie da to kazdy wie, Polska gospodarka wedlu GUS i TVP w pelnym boomie, stocznie, eletryki,hulajnogi, smiglowce i nowe technologie z doliny wegla gornego slaska juz podbijaja swiat a tak krzemowa californijska juz sie boi tych wszyskich slajdow. Przekopia Najpier niech mi sprzeda franki po 3 zeta jak obiecal przed wyborami. A ze sie da to kazdy wie, Polska gospodarka wedlu GUS i TVP w pelnym boomie, stocznie, eletryki,hulajnogi, smiglowce i nowe technologie z doliny wegla gornego slaska juz podbijaja swiat a tak krzemowa californijska juz sie boi tych wszyskich slajdow. Przekopia jeszcze Mierzej do Radomia by mogly kontenerowce wplywac a stamtad to juz Jabo na caly swiat. Mysle ze jeszcz by jeszcze kolo drugiego mega CPK postawic wesole miasteczko i disneyland z mega pomnikiem wielkego wodza ojca narodu IV RP.
karllos7799
gdzie są 200 mld z OFE i gdzie są OFE które miały wypłacać część emerytur, czy OFE stworzyło system obsługi emerytur ? Za co OFE przez 20 lat pobierało prowizję skoro obracało naszymi pieniędzmi a w przeddzień wypłaty pierwszej emerytury Tusk zdjął z nich konieczność tworzenia za setki milionów całego systemu gdzie są 200 mld z OFE i gdzie są OFE które miały wypłacać część emerytur, czy OFE stworzyło system obsługi emerytur ? Za co OFE przez 20 lat pobierało prowizję skoro obracało naszymi pieniędzmi a w przeddzień wypłaty pierwszej emerytury Tusk zdjął z nich konieczność tworzenia za setki milionów całego systemu obsługi emerytów (systemy komputerowe, działy, pracownicy itd..) .... tu są przyczyny głodowych emerytur...
multibilioner
halo,halo- to ma być 40-słownie czterdzieści lat składkowych!!! --czyli tak -macierzyńskie się nie wlicza,wszelakie chorobowe także,studia również co więcej?- kto nazbiera 40 czystych lat składkowych!??---Wydaje mi się,iż będą to ludzie pracowici i nie lecący w kulki-w mojej ocenie będzie bardzo mało takich emerytów halo,halo- to ma być 40-słownie czterdzieści lat składkowych!!! --czyli tak -macierzyńskie się nie wlicza,wszelakie chorobowe także,studia również co więcej?- kto nazbiera 40 czystych lat składkowych!??---Wydaje mi się,iż będą to ludzie pracowici i nie lecący w kulki-w mojej ocenie będzie bardzo mało takich emerytów przed 60 urodzinami !!
marcin2424
tak, oczywiscie tylko ze za taka zmiana idzie szereg innych

a to pomijam nawet, bo scenariusz bedzie taki, ze te 400 000 osob pojdzie na biedaemeryture a nastepnie bedzie domagalo sie zwiekszania minimalnego swiadczenia bo sie nie da wyzyc
andregru
"Zamiast naprawy systemu mamy kolejne przekupstwa polityczne" - naprawą systemu będzie zlikwidowanie wszystkich przywilejów emerytalnych dla górników , wojska , policji , KRUS , prokuratorów , sędziów , nauczycieli itp . Ile miliardów rocznie z naszych podatków idzie na tą patologię .
jkl777
Mniej niz na Kosciol Watykanski i ich dzialaczy na terenie Polski.
karbinadel odpowiada jkl777
Jedni i drudzy pasożytują na przedsiębiorcach i pracownikch
1as
W treści wynika, że to przywilej, a nie obowiązek.
Jeśli ktoś się na to godzi, że dostanie bardzo niskie świadczenie, to w czym problem?
To jest istota wolności, może nie musi.
dwam
równouprawnienie kobiet i mężczyzn to także równy wiek przechodzenia na emeryturę

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki