REKLAMA

Biden zaproponował Putinowi szczyt USA-Rosja

2021-04-13 18:15, akt.2021-04-14 06:40
publikacja
2021-04-13 18:15
aktualizacja
2021-04-14 06:40
fot. Alexander Natruskin / Reuters

Prezydent Joe Biden zaproponował we wtorkowej rozmowie telefonicznej rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi doprowadzenie poza granicami USA i Rosji do dwustronnego szczytu na najwyższym szczeblu - poinformował Biały Dom.

Szczyt miałby się odbyć w "najbliższych miesiącach". Cel to - jak głosi komunikat Białego Domu - "omówienie pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja".

Biały Dom nie poinformował, jakie państwo trzecie mogłoby być gospodarzem szczytu między przedstawicielami władz USA i Rosji.

W rozmowie z Putinem Biden podkreślił wsparcie Waszyngtonu dla "suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy". Wyraził również zaniepokojenie zwiększeniem przez Rosję liczby oddziałów na "okupowanym Krymie oraz granicach Ukrainy" i wezwał Kreml do "zmniejszenia napięć".

Zgodnie z komunikatem Białego Domu najwyżsi przedstawiciele władz USA i Rosji w rozmowie telefonicznej omówili "szereg kwestii regionalnych i globalnych", w tym sprawę kontroli zbrojeń.

"Prezydent Biden również postawił jasno, że Stany Zjednoczone będą stanowczo działały w obronie swoich interesów w odpowiedzi na takie postępowania Rosji jak cyberataki czy ingerencje w proces wyborczy" - czytamy w oświadczeniu.

W Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, doszło do eskalacji konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą; wzrosła również przemoc na linii kontaktu, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańską stacją CNN powiedział, że rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia.

Sekretarz stanu Antony Blinken zapewnił podczas wtorkowego spotkania w Brukseli szefa ukraińskiego MSZ Dmytra Kułebę o niezachwianym poparciu USA dla Ukrainy. Departament Stanu poinformował w komunikacie, że szef amerykańskiej dyplomacji "wyraził zaniepokojenie celowymi działaniami Rosji obliczonymi na eskalacje napięć w relacjach z Ukrainą, włącznie z agresywną retoryką i dezinformacją, coraz częstszymi przypadkami naruszania rozejmu i ruchami wojsk na okupowanym Krymie i przy granicy z Ukrainą".

Biały Dom liczy na współpracę z Rosją w sprawach kontroli zbrojeń i Iranu

Relacje z Rosją pozostaną wyzwaniem, ale Stany Zjednoczone mają nadzieję, że kraje będą w stanie współpracować w takich kwestiach, jak kontrola zbrojeń czy porozumienie nuklearne z Iranem - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Biały Dom nie poinformował, jakie państwo trzecie mogłoby być gospodarzem spotkania przywódców USA i Rosji. Bodaj jako pierwsza gotowość taką zadeklarowała Austria.

W rozmowie z Putinem Biden podkreślił wsparcie USA dla "suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy". Wyraził również zaniepokojenie zwiększeniem przez Rosję liczby oddziałów na "okupowanym Krymie oraz granicach Ukrainy" i wezwał Kreml do "zmniejszenia napięć".

W Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, doszło do eskalacji konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą; wzrosła również przemoc na linii kontaktu, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
artureg
Ciekawe za ile nas tym razem sprzedadzą? USA potrzebuje sojusznika przeciw Chinom, które de facto nie są przyjacielem Rosji. Myślę, że NS2 jest już faktem, utrata części Ukrainy pewnie też. Ciekawe czy coś jeszcze Putin wynegocjuje? Może podwyżkę cen ropy i gazu?
samsza
Pytanie, czy większa potrzeba demokracji jest w Chinach czy w Iranie i co Rosjanie za to dostaną.
talmud
upadajacy bankrut robi wszystko żeby włożyć klin miedzy sojusz rosji z chinami........nakładanie sankcji ekonomicznych na rosje na pewno "pomoże".....teraz trzeba przed rosja klękać.....LOL

p.s z chinami maja negocjować z "pozycji siły".........LMFAO
gucio_222
O czym geriatryczny sołtys siódmego dystryktu Izreala może gadać z bystrym Rosjaninem ?
300_pala
Na pewno nie nabierze bimbrun
marxs
hamerykańska sklerociała dziadzia chce gadać z potencjalnym mordercą Pana Nawalonego?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki