REKLAMA

Biden z sondażową przewagą większą niż Clinton w 2016 roku

2020-09-15 03:10
publikacja
2020-09-15 03:10
fot. bren / Reuters

Na 50 dni przed wyborami prezydenckimi w USA kandydat Demokratów Joe Biden ma nad ubiegającym się o reelekcję Donaldem Trumpem przewagę większą niż miała w tym czasie Hillary Clinton w 2016 roku - wynika z uśrednionych przez portal RealClearPolitics ogólnokrajowych sondaży.

Przewaga Bidena nad Trumpem wyniosła w poniedziałek 7,1 pkt procentowego. Clinton, kandydatka Demokratów przed czterema laty, 14 września 2016 roku przewodziła w ogólnokrajowych sondażach o 2,3 pkt proc.. Ostatecznie była sekretarz stanu USA otrzymała w skali kraju więcej głosów niż Trump, ale wybory przegrała.

To dlatego, że w wyścigu o Biały Dom nie decyduje liczba głosów uzyskanych w całym kraju. Zwycięża ten kto dostanie więcej głosów elektorów. Każdy stan ma ich swoją liczbę, która odzwierciedla jego populację. W tym roku zacięta wyborcza walka toczy się m.in. o Florydę, Pensylwanię, Wisconsin, Michigan oraz Arizonę.

Na Florydzie - jak wynika z danych RealClearPolitics - Biden prowadzi o 1,2 pkt proc. Przewaga 78-letniego Demokraty stopniała - przed miesiącem wynosiła 4 pkt proc.

Również w Pensylwanii oraz Michigan Trump nadrobił w ciągu ostatnich 30 dni sondażowe straty. W pierwszym z tych stanów z 5,7 do 4,3 pkt proc., a w drugim z 6,3 do 4,2.

Korzystnie przedstawia się dla Bidena natomiast sytuacja w Arizonie, gdzie w ciągu miesiąca różnica między nim a Trumpem wzrosła z 2 do 5,6 punktów procentowych. Badania CBS News opublikowany w niedzielę również przyznaje Demokracie wygraną w tym stanie.

Sztab Trumpa niedowierza sondażom, wskazując na to że w 2016 roku mało które prognozowały wyborczy triumf Republikanina. Bill Stepien, szef reelekcyjnej kampanii prezydenta twierdzi, że zgodnie z wewnętrznymi kampanijnymi badaniami prezydent prowadzi w Arizonie o dwa punkty procentowe. Arizona to tradycyjnie stan republikański. Do 2018 roku GOP przez 24 lata miała tu dwóch senatorów, a Demokraci żadnego. Od 1948 roku w wyborach prezydenckich Arizona tylko jeden raz opowiedziała się za kandydatem Demokratów - w 1996 roku wybrała Billa Clintona.

Stan z Wielkim Kanionem zmienia się jednak demograficznie na niekorzyść Republikanów. Rozwijający się przemysł technologiczny i relatywnie tanie domy przyciągają wielu młodych z Zachodniego Wybrzeża. Wśród nich większość ma poglądy liberalne i opowiada się za Demokratami. Arizona ma 11 głosów elektorskich - o 18 mniej niż Floryda i 9 mniej niż Pensylwania. Mimo tego Biden wydał tu do tej pory blisko 25 miliony dolarów na telewizyjne reklamy. To siedem razy więcej niż Clinton w trakcie całej swojej kampanii w Arizonie. Sztab Trumpa na reklamy w tym stanie przeznaczył dotychczas 9 milionów dolarów - to kwota najwyższa w historii kandydatów Republikanów.

W sierpniu, miesiącu z konwencją partyjną, sztab Bidena zebrał rekordowe 364,5 milionów dolarów na swoją kampanię. Republikanie przyciągnęli w ostatnim miesiącu mniejsze fundusze - 210 milionów dolarów.

Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczna rywalizacja o Biały Dom odbywa się w szczególnych warunkach. Proces wyborczy będzie rozciągnięty w czasie i rozpocznie się już we wrześniu, a rekordowa liczba Amerykanów odda głos w formie korespondencyjnej.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
michalshk
Spokojnie, to tylko marionetka, jego samodzielne decyzje ograniczą się do wyboru skarpetek rano.
abcx
Moim zdaniem Demokraci celowo się podkładają z takim słabym kandydatem w wyborach żeby je przegrać i móc rozpocząć wojnę domową albo zastosować jakieś inne wojenne rozwiązanie amerykańskich problemów...
ajwaj
Wlasnie,
jedyny w historii swiata kandydat, który myli siostre z zona,
opowiada bzdury jak to, ze Corona w USA zabija wielu od ponad 100 lat

Niby to normalne w tym wieku, jednak ew. bedzie mial walizke z bronia jadrowa
mikh
Może być ciekawie: na czele supermocarstwa stanie człowiek z demencją, który udziela wywiadów korzystając z telepromptera, miewa zamglone dni i popuszcza w spodnie. Co trzeba mieć w głowie, by wystawiać takiego kandydata ...

https://gellerreport.com/2020/09/shocking-anonymous-post-from-a-claimed-biden-ex-staffer-
Może być ciekawie: na czele supermocarstwa stanie człowiek z demencją, który udziela wywiadów korzystając z telepromptera, miewa zamglone dni i popuszcza w spodnie. Co trzeba mieć w głowie, by wystawiać takiego kandydata ...

https://gellerreport.com/2020/09/shocking-anonymous-post-from-a-claimed-biden-ex-staffer-lays-out-the-alleged-depths-of-his-dementia.html/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki