REKLAMA

Biden: USA broniłyby Tajwanu w razie ataku ze strony Chin. Pekin odpowiada

2021-10-22 13:18
publikacja
2021-10-22 13:18
Biden: USA broniłyby Tajwanu w razie ataku ze strony Chin. Pekin odpowiada
Biden: USA broniłyby Tajwanu w razie ataku ze strony Chin. Pekin odpowiada
fot. Chris Kleponis - CNP / / MEGA

Chińskie MSZ wezwało w piątek USA, aby unikały wysyłania „błędnych sygnałów” zwolennikom niepodległości Tajwanu. To reakcja na wypowiedź prezydenta Joe Bidena, który oświadczył, że USA pomogłyby Tajwanowi w razie ataku ze strony komunistycznych Chin.

Chiny nie dopuszczają możliwości żadnych ustępstw w sprawach, które uznają za swoje kluczowe interesy – powiedział rzecznik MSZ Wang Wenbin na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie.

Wang odniósł się w ten sposób do czwartkowej wypowiedzi prezydenta USA. Na pytanie, czy USA broniłyby Tajwanu w razie ataku ze strony Chin kontynentalnych, Biden odparł: „Tak, jesteśmy do tego zobowiązani”.

Rzecznik Białego Domu oświadczył natomiast, że „nie ma żadnej zmiany w naszej polityce” w sprawie Tajwanu, ale odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Biden się pomylił. Zapewnił natomiast, że USA będą dalej wspierały samoobronę Tajwanu i sprzeciwiały wszelkim próbom jednostronnej zmiany statusu quo.

Amerykańskie prawo zobowiązuje USA do przekazywania Tajwanowi środków potrzebnych do obrony wyspy, na przykład sprzedaży uzbrojenia. Waszyngton od lat stosuje przy tym zasadę „strategicznej niejednoznaczności” i nie deklaruje wprost, czy wysłałby wojsko do obrony Tajwanu w razie ataku.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę. Przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył niedawno, że "historyczne dzieło zjednoczenia narodu" jest nieuchronne oraz „musi i może się dokonać”.

Chińskie wojsko nasiliło w ostatnich miesiącach ćwiczenia i manewry wokół Tajwanu, co władze w Tajpej oceniają jako próbę zastraszenia mieszkańców wyspy. Tajwański minister obrony Ciu Kuo-czeng alarmował na początku października, że w 2025 roku chińska armia osiągnie zdolność do dokonania inwazji na Tajwan na pełną skalę. (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (16)

dodaj komentarz
mooooo
Dwa kontruderzenia na USA że strony Chin i się nie podniosą przez 67 lat
luxferre
"w przypadku ataku komunistycznych Chin" powiedział .... Biden :D
raf2004
Tak jak Niemcy broniliby Polski w przypadku ataku Rosjan.
ajwaj_
A Polacy strzelali by do Slowian i odwrotnie ?
Berlin razem zdobyli
raf2004
Chyba, że wcześniej Triada albo Yakuzą zlikwidują Putina.
raf2004 odpowiada ajwaj_
https://www.ampex.com
raf2004 odpowiada ajwaj_
Aj Waj, Kogo Ty właściwie popierasz: Arabów, Żydów, czarnych czy homoseksualistów ? Bo mnie się wydaje, że przede wszystkim Górali.
the_mind_renewed
Bronili by w stylu Afganistan 2. USA obecnie to moloch impotencyjny. Zresztą jak cały zachód, który dobrowolnie sam sobie nałożył tą sromotę. A Putin i reszta mają niezłą bekę. A podobno sroga zima za pasem. I co "Pistacje" trzeba tak było kłócić się z Putinem. Zachód nas jak pieska na ruskich napuścił, a mu szczekamy Bronili by w stylu Afganistan 2. USA obecnie to moloch impotencyjny. Zresztą jak cały zachód, który dobrowolnie sam sobie nałożył tą sromotę. A Putin i reszta mają niezłą bekę. A podobno sroga zima za pasem. I co "Pistacje" trzeba tak było kłócić się z Putinem. Zachód nas jak pieska na ruskich napuścił, a mu szczekamy jak pomyleńcy.
3456
a może Tajwan należy do Polski a my nie wiemy . tam by my wprowadzili swoje polskie rządy , co by z tego wyszło .

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki