REKLAMA

Biały Dom próbuje odnowić dialog z Koreą Północną

2021-03-15 18:33
publikacja
2021-03-15 18:33
Biały Dom próbuje odnowić dialog z Koreą Północną
Biały Dom próbuje odnowić dialog z Koreą Północną
fot. Jonathan Ernst / / FORUM

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena od kilku tygodni bezskutecznie próbuje ponownie nawiązać dialog z Koreą Północną - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Wcześniej agencja AFP, powołując się na wysokiej rangi urzędnika prezydenckiej administracji, także podała, że Biały Dom próbuje nawiązać kontakt z socjalistycznym reżimem. "Od połowy lutego próbujemy kontaktować się z rządem Korei Północnej różnymi kanałami, szczególnie w Nowym Jorku" - powiedział urzędnik. - Do tej pory nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi z Pjongjangu".

Jak podkreślił przedstawiciel amerykańskiej administracji celem kontaktu jest zmniejszenie "ryzyka eskalacji" na Półwyspie Koreańskim. Urzędnik zapewnił jednak, że podejmowane będą kolejne próby. "W trakcie tego procesu będziemy nadal konsultować się z naszymi japońskimi i południowokoreańskimi sojusznikami, aby pozyskiwać ich pomysły na uzyskanie odpowiedzi z Korei Płn." - podkreślił.

Dodał, że "od ponad roku" nie było "aktywnego dialogu" między Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Według urzędnika nowy prezydent USA rozpoczął już kompleksowy przegląd polityki USA wobec północnokoreańskiego reżimu, aby przeanalizować wszystkie możliwe opcje w obliczu "rosnącego zagrożenia", jakie Korea Północna stwarza "dla swoich sąsiadów i społeczności międzynarodowej".

Agencja AFP przypomina, że na początku stycznia przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un nazwał Stany Zjednoczone "największym wrogiem Korei Północnej", dodając, że polityka Waszyngtonu wobec Pjongjangu "nigdy" nie ulegnie zmianie, niezależnie od tego "kto jest u władzy" w USA.

Poprzedni prezydent USA Donald Trump w 2018 roku rozpoczął z Kimem negocjacje nad likwidacją północnokoreańskiego arsenału nuklearnego, ale rozmowy utknęły w martwym punkcie w lutym 2019 roku, gdy fiaskiem zakończyło się trzecie spotkanie obu przywódców. W Hanoi nie osiągnięto porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i ewentualnego złagodzenia nałożonych na Pjongjang sankcji gospodarczych.

zm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
grab
Tylko sojusz z Rosją lub Chinami może dać USA nadzieję na spokój na półwyspie koreańskim.
1as
Komunista szuka przyjaciela wśród swoich i wyciąga lewacką rączkę. Jeszcze się zdziwi, jak mu ją pokąsają...

Powiązane: Konflikt USA z Koreą Północną

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki