REKLAMA

Białoruskie kryzysy [Podcast]

Bartek Mayer2021-10-23 07:00redaktor
publikacja
2021-10-23 07:00
Białoruskie kryzysy [Podcast]
Białoruskie kryzysy [Podcast]
fot. Mikhail Metzel / / TASS

Wkrótce ma być ogłoszony nowy, piąty już pakiet unijnych sankcji wobec Białorusi. Restrykcje rozszerzają też Amerykanie. Co to oznacza dla gospodarki Białorusi, ale także dla polskich firm?

Od ponad roku trwa głęboki kryzys w relacjach demokratycznego Zachodu z reżimem Aleksandra Łukaszenki. Początkiem radykalnego oziębienia stosunków były zeszłoroczne, sfałszowane wybory prezydenckie i brutalne stłumienie masowych protestów społecznych. Nałożone przez Unię Europejską sankcje wywołały pogorszenie sytuacji ekonomicznej na Białorusi, a dyktator z Mińska w odpowiedzi wywołał kryzys migracyjny i humanitarny.

Zachód stara się jednak działać dwutorowo. Z jednej strony nakłada na stronę białoruską kolejne sankcje – w listopadzie ma być ogłoszony piąty już pakiet tego typu restrykcji Unii Europejskiej – ale z drugiej opracowuje też plan ekonomicznej pomocy dla Białorusi na czasy, gdy Aleksandr Łukaszenko zostanie już ostatecznie odsunięty od władzy. O skuteczności tych działań mówi nam Kacper Wańczyk, były polski dyplomata i ekspert od spraw białoruskich, a także rosyjskich i ukraińskich.

Natomiast Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich odpowiada m.in. na pytanie, kiedy Białoruś i jej obywatele będą mogli poczuć się wolni od samozwańczego tyrana. Perspektywa jest budująca.

O sytuacji białoruskich oraz polskich firm działających na tamtejszym rynku opowiada zaś Andrzej Szurek, autor wideobloga "ZEWschodu”. A o sytuację tych polskich firm, które prowadzą działalność po naszej stronie granicy, ale na obszarze stanu wyjątkowego lub w jego sąsiedztwie zapytaliśmy Edytę Defańską-Czujko, adwokata z kancelarii Crido i ekspertkę BCC.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:

Dziennikarz ekonomiczny od 1995 roku, w „Pulsie Biznesu” jednak dopiero od lutego 2017 roku. Pisze o szeroko rozumianym przemyśle, a także o gospodarce Europy Środkowej, w czym bardzo pomocna jest znajomość kilku języków słowiańskich. Z urodzenia krakowianin, z wykształcenia psycholog. Oprócz tego miłośnik rodzinnych gier planszowych i dobrego polskiego kina.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki