REKLAMA

Białoruski sąd skazuje niezależnych dziennikarzy nawet na 14 lat więzienia

2022-10-06 16:14
publikacja
2022-10-06 16:14

Kary od czterech do 14 lat więzienia wymierzył sąd w Mińsku czterem dziennikarzom niezależnej agencji informacyjnej BiełaPAN, w tym jego redaktor naczelnej Irynie Leuszynie.

Białoruski sąd skazuje niezależnych dziennikarzy nawet na 14 lat więzienia
Białoruski sąd skazuje niezależnych dziennikarzy nawet na 14 lat więzienia
/ Shutterstock

Leuszyna została skazana na cztery lata więzienia, były wicedyrektor agencji Andrej Aleksandrau – na 14 lat, jego żona Iryna Złobina – na dziewięć lat, a były dyrektor agencji Dzmitryj Naważyłau - na sześć lat.

Leuszyna, Naważyłau i Alaksandrau byli oskarżeni o utworzenie lub udział w „formacji ekstremistycznej”, za którą uznano agencję informacyjną BiełaPAN. Ponadto Alaksandrau został oskarżony o organizację protestów, niepłacenie podatków i zdradę państwa („działanie na szkodę bezpieczeństwa państwa”). Złobina także miała organizować protesty i dopuścić się zdrady.

Aleksandrau i Złobina przebywali w areszcie od stycznia 2021 r., Leuszyna i Naważyłau – od sierpnia 2021 r.

Agencja BiełaPAN, założona w 1991 r., była jedyną niezależną agencją informacyjną na Białorusi. W sierpniu 2021 r. do redakcji wkroczyły struktury siłowe i od tego momentu przestała ona funkcjonować – pracowników zatrzymano, sprzęt skonfiskowano, a serwery zostały zablokowane. Część pracowników na emigracji założyła nowy projekt informacyjny Pozirk. Nawiny pra Biełaruś.

W listopadzie 2021 r. BiełaPAN została uznana za „formację ekstremistyczną”.

Wszyscy skazani są uznawani za więźniów politycznych, a według (zlikwidowanego przez władze) Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy wyroki są politycznie motywowane i związane z wykonywaniem przez nich pracy dziennikarskiej, w tym relacjonowanie protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w 2020 r. (PAP)

just/ mal/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki