Białoruś: rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich

2020-08-09 07:02
publikacja
2020-08-09 07:02
fot. Grisha Bruev / Shutterstock

Na Białorusi rozpoczęło się głosowanie w wyborach głowy państwa. Niedziela jest właściwym dniem wyborów, który był poprzedzony przez pięć dni głosowania przedterminowego. Lokale wyborcze otwarto o godz. 8 czasu białoruskiego (godz. 7 w Polsce).

Zgodnie z konstytucją prezydent Białorusi jest wybierany na okres pięciu lat. Może nim zostać osoba w wieku co najmniej 35 lat, która posiada prawo wyborcze i na stałe mieszka w kraju od co najmniej 10 lat. W wyborach nie mogą startować osoby karane.

Kandydatami w wyborach są urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka, tłumaczka i żona zatrzymanego blogera Swiatłana Cichanouska, była deputowana Hanna Kanapacka, współprzewodniczący ruchu Mów Prawdę Andrej Dzmitryjeu i lider Białoruskiej Socjaldemokratycznej Hramady Siarhiej Czeraczań.

Jako kandydata w wyborach nie zarejestrowano byłego szefa Biełhazprambanku, Wiktara Babaryki, któremu władze zarzucają malwersacje finansowe i który przebywa obecnie w areszcie. Centralna Komisja Wyborcza odmówiła także rejestracji Walerowi Capkale, podważając ponad połowę zebranych przez jego komitet wyborczy podpisów poparcia.

Alaksandr Łukaszenka startuje w wyborach po raz szósty i po raz piąty ubiega się o reelekcję. Jest prezydentem od 1994 r. Pozostali kandydaci wcześniej nie uczestniczyli w wyborach.

Głosowanie będzie przeprowadzane w 5767 lokalach wyborczych, z których 44 utworzono poza granicami kraju.

Uprawnionych do głosowania jest 6,9 mln.

Głosowanie przedterminowe odbywało się od wtorku do soboty. W ciągu pierwszych czterech dni głosowania frekwencja wyniosła według CKW 32,34 proc.

Po zwycięskich dla Łukaszenki wyborach w 1994 r. zachodni obserwatorzy nie uznali żadnych wyborów na Białorusi za zgodne ze standardami OBWE.

W czasie obecnej kampanii wyborczej władze wyjątkowo brutalnie traktowały swoich oponentów. Od 6 maja do 5 sierpnia zatrzymano ponad 1360 osób – podało centrum ochrony praw człowieka Wiasna. Wśród nich są politycy, aktywiści, uczestnicy pokojowych protestów, blogerzy, dziennikarze, obserwatorzy obywatelscy.

W areszcie w związku z zarzutami karnymi przebywają m.in. niedoszły kandydat w wyborach Wiktar Babaryka oraz dwaj szefowie komitetów wyborczych Eduard Babaryka i Siarhiej Cichanouski. Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali dotąd za więźniów politycznych 26 osób. W piątek zatrzymano szefa sztabu Siarhieja Czeraczania, w sobotę – kierującą sztabem Cichanouskiej Maryję Maroz.

Według agencji Interfax Zachód wstępne wyniki wyborów powinny być ogłoszone w poniedziałek rano.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
W Hiszpanii zamknięto Polaka za zakaz założenia maseczki a na Bankierze wyłączono komentarze w ramach promocji wolności słowa :)

Tak że tu skomentuję nienormalnym homoseksualistą to by mógł pobić tego policjanta, i były by jeszcze demonstracje i głosy z KE że nie może siedzieć bo to ograniczanie wolności
W Hiszpanii zamknięto Polaka za zakaz założenia maseczki a na Bankierze wyłączono komentarze w ramach promocji wolności słowa :)

Tak że tu skomentuję nienormalnym homoseksualistą to by mógł pobić tego policjanta, i były by jeszcze demonstracje i głosy z KE że nie może siedzieć bo to ograniczanie wolności słowa, ale biały heteroseksualny Polak nie ma szans
Może jak by się chociaż za Napoleona uważał, albo królową Bone...
ajwaj
Kogos tam wybiora i pójda poplywac, na piwo itd.
W PIS-PL jak od 30 lat,
Rezim moskiewski, minski falszuja, oszukuja, bija itd.

""Największa grupa medialna białoruskiej opozycji "Nexta", moderowana z Polski, opublikowała szczegółowy plan Maidanu, który powinien rozpocząć się dzień po wyborach,
Kogos tam wybiora i pójda poplywac, na piwo itd.
W PIS-PL jak od 30 lat,
Rezim moskiewski, minski falszuja, oszukuja, bija itd.

""Największa grupa medialna białoruskiej opozycji "Nexta", moderowana z Polski, opublikowała szczegółowy plan Maidanu, który powinien rozpocząć się dzień po wyborach, które odbędą się jutro. Wyraźnie przypominający Ukrainę.""
ajwaj
Do tej pory pokojowo :)
Np. rozrzucanie samogwintujacych sie się blokad drogowych, do osobistego terroru "idź do domów urzędników".

Z PISa-PL podgrzewaja > policja, zolnierze odmówia rozkazów
and00
A skąd ma być moderowana, jak ten kołchozowy dziad aresztuje przeciwników politycznych?
A niech mu robią majdan, przynajmniej Rosja straci następny kraj

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki