Białoruś pobiera podatek od "darmozjadów"

Niepracujący Białorusini dobrowolnie zgłaszają się do płacenia tak zwanego podatku dla darmozjadów. To efekt wprowadzenia w ubiegłym roku w życie dekretu prezydenta Białorusi "o zapobieganiu społecznemu pasożytnictwu".

Białoruś pobiera podatek od "darmozjadów"
Białoruś pobiera podatek od "darmozjadów"

Już 107 mieszkańców Mińska wniosło opłatę w związku z nieprzepracowaniem w ciągu roku wymaganej liczby dni, zwaną popularnie podatkiem od pasożytnictwa - powiadomił w poniedziałek przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Podatków Andrej Sabaleuski.

Zgodnie z dekretem prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki o zapobieganiu pasożytnictwu społecznemu obywatele Białorusi oraz cudzoziemcy mieszkający w Białorusi na stałe, którzy od 1 stycznia 2015 r. nie uczestniczyli w finansowaniu wydatków państwowych lub uczestniczyli w nim mniej niż 183 dni kalendarzowe w roku, są zobowiązani do wniesienia opłaty wysokości 4,2 mln rubli białoruskich (868 zł).

Osoby, które nie wniosą opłaty, będą karane grzywną oraz aresztem, a także obowiązkiem prac społecznych.

Do inspekcji podatkowej Mińska zgłosiło się w zeszłym roku i w styczniu bieżącego roku 267 osób, które zadeklarowały, że nie uczestniczyły w finansowaniu wydatków państwowych przez 183 dni. Zlecono im zapłacenie w sumie 779,3 mln rubli białoruskich (150 tys. zł).

107 osób już dokonało wpłaty na sumę 315,3 mln rubli (60 tys. zł).

W połowie stycznia przekazano do administracji prezydenta 10 tys. podpisów przeciw dekretowi o zapobieganiu pasożytnictwu społecznemu. Były one zbierane przez trzy miesiące przez działaczy Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada).

Według wiceszefa partii Ihara Barysaua ten dekret jest antykonstytucyjny. Prowadzi do tego, że ludzie faktycznie płacą podatek za mieszkanie w swoim kraju" - oświadczył. Zdaniem działaczy dekret uderza nie tylko w niezarejestrowanych bezrobotnych, ale przede wszystkim w gospodynie domowe, a także niezależnych pracowników.

Łukaszenka podkreślił rok temu, że 0,5 mln osób w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie płaci podatków, ale korzysta z bezpłatnej opieki medycznej i edukacji, jak również opłaca usługi komunalne i transport po cenie subsydiowanej przez państwo.

"Darmozjady, nieroby powinny pracować. Kto nie płaci podatków, powinien płacić. To normalna, cywilizowana zasada" - podkreślił.

Oficjalnie bezrobocie na Białorusi wynosi obecnie 1 proc., wynika to jednak z faktu, że za bezrobotnych uznaje się tylko osoby, które zarejestrowały się jako bezrobotne. Tymczasem wielu ludzi rezygnuje z procedury rejestracji, gdyż jest ona dość skomplikowana i wymaga, by osoba ubiegająca się o zasiłek wykonywała prace społeczne, a ponadto sam zasiłek jest bardzo niski - wynosi równowartość 30-40 zł.

PAP/IAR

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ~Pisko

Na Białej Rusi bezrobocie wynosi O% a Polsce 10% w 2015 a w 1991 wynosiło 16% czyli przez 25 lat mamy spadek bezrobocia o 6% przy emigracji 3,4mil osób

! Odpowiedz
35 22 ~lkjlk

jestem darmozjadem i jestem z tego dumny naprawdę :)
notabene - ciekawi mnie tok braku rozumowania tego człeka, bo niby z czego ci ludzie mają zapłacić podatek skoro nic nie mają? proponuję opodatkować bezdomnych podatkiem od bezdomności.

! Odpowiedz
19 9 ~kupoa

Cicho siedz, jeszcze pisowcy nasz zaszalamachuja i wprowadza taki podatek od bezdomnosci, do tego katastralny, od deszczu i od powierzchni zielonej i asfaltu. Tak bedzie. Wszystko opodatkuja.

! Odpowiedz
1 21 ~endi

pomysł świetny , jak bezdomny nie zapłaci podatku od bezdomności to go zapuszkują i problem bezdomności znika ... :)

! Odpowiedz
0 2 ~mk odpowiada ~kupoa

Od deszczu już jest podatek - przynajmniej w Poznaniu - firma wodociągowa AQUANET go pobiera!

! Odpowiedz
0 1 ~ee odpowiada ~mk

W mnóstwie miejscowości jest

opłaty za odprowadzanie ścieków opadowych
Nie istnieje podatek od deszczu, jest opłata za usługę..!” i podkreślał, że „żaden zapis Konstytucji RP nie zmusza podmiotu gospodarczego do nieodpłatnego świadczenia usług”
ważna jest kampania edukacyjna dla całego społeczeństwa, także jeśli chodzi o wyplenienie z języka określenia „podatek za deszcz”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~endi

Darmozjady wszystkich krajów łączcie się !

! Odpowiedz
0 9 ~max90

Łukaszenka w końcu powinien przeprowadzić denominację rubla białoruskiego i obciąć te 4 zera. No chyba że ludzie przyzwyczaili się do tego że są milionerami.

! Odpowiedz
0 8 ~-Roman

Denominacja w Białorusi odbędzie się 1 lipca 2016 r.

! Odpowiedz
9 48 ~Wody

Nie jestem jakimś wielkim fanem białoruskiego reżimu, ale tu ma rację.
Jak ktoś jest nierobem to powinien ponosić tego konsekwencje, a nie dostawać 1000 Euro miesięcznie za, na przykład gwałcenie kobiet.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.