REKLAMA

Białoruś ogłasza sankcje wobec państw bałtyckich

2020-09-29 16:36
publikacja
2020-09-29 16:36
fot. Valery Sharifulin / TASS

MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. Rzecznik MSZ oznajmił też, że spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze Swiatłaną Cichanouską "nie ma żadnego praktycznego sensu”.

„Od dzisiejszego dnia, tak jak zapowiadaliśmy, wprowadzamy symetryczne restrykcje wobec każdego z tych krajów” – powiedział rzecznik MSZ Anatol Hłaz we wtorek, komentując sankcje Litwy, Łotwy i Estonii wobec Białorusi.

Jak podkreślił, Białoruś będzie odpowiadać na sankcje, ale nie zamierza ich inicjować.

Wtorkowe rozmowy byłej kandydatki w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej z prezydentem Francji w Wilnie Hłaz skomentował sarkastycznie.

„Powstaje wrażenie, że na Litwie pojawiła się nowa atrakcja turystyczna, którą wszystkim każą odwiedzać. Z profesjonalnego punktu widzenia powiem, że nie warto żyć złudzeniami. Żadne pośpieszne kontakty z dziwnymi podmiotami nie mają i nie będą mieć żadnego praktycznego sensu” – powiedział Hłaz.

Cichanouska przebywa na Litwie, odkąd została, jak nieoficjalnie wiadomo, zmuszona przez białoruskie władze do opuszczenia kraju. Według wielu Białorusinów Cichanouska była rzeczywistą zwyciężczynią wyborów prezydenckich 9 sierpnia. Protesty przeciwko ich sfałszowaniu trwają od tego dnia na Białorusi.

Według Hłaza „w dyplomacji jest wystarczająco dużo cywilizowanych instrumentów, za pomocą których można prowadzić dialog i bronić interesów”.

Hłaz ironizował również, że na sankcjach może skorzystać minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkieviczius, który „musi zrobić wszystko, by zostać zauważonym przed zbliżającymi się wyborami”.

„Na jego pensję to na pewno nie wpłynie – w odróżnieniu od dochodów litewskiego biznesu i płatników nałogów” – ocenił.

31 sierpnia państwa bałtyckie ogłosiły listy sankcyjne, na których znalazł się Alaksandr Łukaszenka i jeszcze 29 białoruskich urzędników. 25 września listę tę rozszerzono o kolejne ok. 100 osób.

MSZ Białorusi nie poinformowało na razie, kto został objęty jego sankcjami.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
darius19
witam tow. "ajwaj" - Homo Sovieticus a moze i ruski troll
piewcy rezimow autorytarnych Wschodnich i krytyka demokracji Zachodnich
jak tam z wychwalana szczepionka z rosji - czy tow. juz na sobie wyprobowal
czekamy na szczegoly i rekomendacje
itso_alternator
juz lecą na Białoruś sankcje w odwecie tylko nie z Polski
ajwaj
""Hłaz ironizował również, że na sankcjach może skorzystać minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkieviczius, który „musi zrobić wszystko, by zostać zauważonym przed zbliżającymi się wyborami”.""

Mocarstwo Litwa, gdzie teoret. jest 2+ mln ludzi, stracilo od czasu ZSRR polowe.
Obecnosc
""Hłaz ironizował również, że na sankcjach może skorzystać minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkieviczius, który „musi zrobić wszystko, by zostać zauważonym przed zbliżającymi się wyborami”.""

Mocarstwo Litwa, gdzie teoret. jest 2+ mln ludzi, stracilo od czasu ZSRR polowe.
Obecnosc obywateli na litwie jest zludna. Litwini emigruja masowo
Obecnie stracony tranzyt Bialorusi -30 % PKB (prod.naftowe, maszyny, rolnictwo itd.), cieszy Leningrad, a masakruje Litwinów.
Pewnie rosyjska Ust-Luga da nagrode Morawitz & Co, PISy, bo to zywa gotówka na lata
plutarch
Pachniesz Moskwą - mówił ci już ktoś?
ajwaj odpowiada plutarch
nie wiem gdzie jestes w Moskwie i co, kogo wachasz
plujtrach
ajwaj odpowiada ajwaj
i kogo to obchodzi :)

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki