REKLAMA

Białoruś: kolejny dzień procesów w związku z protestami i nowe zatrzymania

2020-09-29 06:03
publikacja
2020-09-29 06:03
fot. Valery Sharifulin / TASS

O 133 procesach za udział w nielegalnych zgromadzeniach poinformowało w poniedziałek centrum Wiasna. Wszczęto sprawę karną za blokowanie ulicy. Kolejna współpracowniczka sztabu Wiktara Babaryki została zatrzymana.

133 procesy odbyły się w poniedziałek w różnych miejscowościach Białorusi. Wyroki za „złamanie przepisów o zgromadzeniach masowych” to kary aresztu i grzywny.

W Brześciu – poinformowała Nasza Niwa – wszczęto sprawę karną wobec 20 osób za zablokowaniu ulicy podczas protestu 13 września. Postępowanie toczy się z artykułu o organizacji działań poważnie naruszających porządek publiczny lub udziale w takich działaniach.

Wśród skazanych w poniedziałek jest m.in. miński student Dzmitryj Mazura, który otrzymał karę 23 dni aresztu.Kolejną karę aresztu wymierzył sąd w Homlu prawosławnemu duchownemu, który wychodził na pikiety przeciwko przemocy. Ojciec Uładzimir Drabyszeuski odsiedział już 10 dni i w poniedziałek miał wyjść na wolność, jednak dostał kolejny wyrok – jeszcze 15 dni aresztu.

Centrum Wiasna poinformowało również o zatrzymaniu Iny Kawalonak, współpracowniczki sztabu Wiktara Babaryki. Wiadomo, że została zatrzymana w Mińsku przez nieznane osoby. Telewizja Biełsat podała, że kobieta przebywa w komisariacie.

Karami grzywny za udział w nielegalnych akcjach ukarano w poniedziałek dziennikarki Anastasiję Olszanską i Maryję Hryc, które zostały zatrzymane w sobotę. Olszańska wyszła na wolność, ale Hryc nie wypuszczono, we wtorek ma mieć kolejny proces. W areszcie pozostaje także trzecia zatrzymana reporterka Alena Dounar.

Z relacji mediów niezależnych wynika, że w poniedziałek doszło do kolejnych punktowych zatrzymań.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki