Białoruś i Chiny wspólnie przeciwko kolorowym rewolucjom

O zamiarze utworzenia białorusko-chińskiej grupy roboczej do walki z kolorowymi rewolucjami i do przeciwdziałania terroryzmowi poinformował we wtorek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Łukaszenka uczestniczył w Chinach w Forum Pasa i Szlaku.

"Utworzenie wspólnej stałej grupy roboczej do walki z kolorowymi rewolucjami i przeciwdziałania terroryzmowi międzynarodowemu, wewnętrznym separatyzmom i ekstremizmom religijnym będzie stanowić nowy impuls do współpracy w tych sferach - przytacza słowa białoruskiego prezydenta państwowa agencja informacyjna BiełTA.

Spotkaniem z Xi Łukaszenka zakończył trzydniową wizytę w ChRL, w czasie której uczestniczył w Forum Pasa i Szlaku i odbył spotkania z przedstawicielami chińskich władz i biznesu.

Łukaszenka dodał, że Białoruś ze wszech miar popiera gotowość Chin do ochrony pokoju na całym świecie i zamierza zwiększyć współpracę z tym krajem w zakresie bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. rozwijania współpracy wojskowej, w tym w zakresie modernizacji białorusko-chińskich systemów rakietowych Polonez i tworzenia nowych rodzajów uzbrojenia.

W trakcie wizyty białoruskiego przywódcy w Chinach informowano o podpisaniu ramowych porozumień gospodarczych i memorandów, m.in. dotyczących chińskich inwestycji w białoruski sektor spożywczy, możliwości udzielenia przez Pekin kredytu w wysokości 1 mld dolarów na modernizację białoruskich rafinerii, a także o chęci wprowadzenia wzajemnego ruchu bezwizowego do 30 dni.

Łukaszenka podczas spotkań w Pekinie podkreślał atrakcyjność Białorusi dla chińskich inwestycji i znaczenie dwustronnych relacji dla gospodarki białoruskiej. Mówił również o tym, że Białoruś jako pierwsza w Europie i jako jeden z pierwszych krajów na świecie nie tylko popierała ideę Pasa i Szlaku, lecz włączyła się w jej realizację na swoim terytorium. Podczas pobytu w Chinach Łukaszenka odbył także dwustronne rozmowy m.in. z prezydentami Turcji i Pakistanu.

Białoruskie media przypominają, że zakończony właśnie pobyt Łukaszenki w Chinach to już jego dziesiąta wizyta w tym kraju, odkąd pełni urząd prezydenta.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mmp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil