Bezrobocie z nowym rekordem. Ile w tym efektu niższego wieku emerytalnego?

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku obniżyła się do 6,6% z 6,8% odnotowanych we wrześniu – poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Na razie trudno jest jednoznacznie oszacować, jaki wpływ na spadek bezrobocia miała obniżka wieku emerytalnego.

Ostatni raz tak niską stopę bezrobocia obserwowaliśmy w styczniu 1991 roku. To także najniższa październikowa stopa bezrobocia od roku 1990, czyli od transformacji ustrojowej, której jednym z objawów było ujawnienie bezrobocia dotychczas ukrytego w państwowych zakładach pracy.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Co więcej, w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się o 0,2 pkt. proc. W ciągu ostatnich 10 lat taka sytuacja wydarzyła się tylko raz: w 2014 roku. W okresie dobrej koniunktury spadek bezrobocia w październiku nie jest jednak sensacją – sezonowy wzrost stopy bezrobocia zwykle rozpoczyna się dopiero w listopadzie.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Przypomnijmy jednak, że październik był pierwszym miesiącem obowiązywania obniżonego wieku emerytalnego. Według prezes ZUS we wrześniu wniosek o emeryturę wynikającą z obniżenia wieku emerytalnego złożyło blisko 224 tys. osób, z czego jednak 65% stanowiły osoby bierne zawodowo lub pobierające renty czy inne świadczenia przedemerytalne.

Ponieważ stopa bezrobocia obliczana jest jako iloraz liczby bezrobotnych względem sumy liczby bezrobotnych i liczby pracujących (czyli osób aktywnych zawodowo), to istotne jest, w jakiej proporcji na wcześniejsze  emerytury odchodziły osoby bezrobotne i pracujące. Według analityków mBank Research obniżka wieku emerytalnego spowodowała znacznie silniejszy odpływ bezrobotnych niż pracujących (co zresztą byłoby logiczne), przez co przyczyniła się do jednorazowego spadku stopy bezrobocia.

Resort pracy zapowiada, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w pierwszym kwartale 2018 roku spadnie poniżej miliona. Tyle że już we wrześniu osób faktycznie bezrobotnych (czyli niepracujących i aktywnie poszukujących pracy i gotowych ją podjąć) według badań aktywności zawodowej (BAEL) było 791 tysięcy. Stopa bezrobocia liczona według metodyki BAEL wyniosła we wrześniu 4,6%.

Sama stopa bezrobocia nie mówi wszystkiego o stanie rynku pracy. Przykładowo, Polska i Holandia cechują się podobną stopą bezrobocia, jednak w tym drugim kraju pracowało 77,9 proc. ludzi w wieku 20-64 lat (dane za II kw. 2017 r.) i był to jeden z najwyższych wyników w UE. Równocześnie wskaźnik zatrudnienia dla Polski w tej samej grupie wiekowej wyniósł 71,1 proc., co było przeciętnym rezultatem na tle innych krajów unijnych.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
31 57 bigwit

... no i gdzie ta wasza wyczekiwana i obiecana przez TVN apokalipsa LEMINGI ???

! Odpowiedz
33 28 modulometer

Ja mam jeszcze lepszego pomysła. Zróbmy emerytury wszystkim od 50 lat - w dodatku mundurowe i górnicze a bezrobocia w tym kraju w ogóle nie będzie, wszyscy bedą zdrowi, piękni, szcześliwi i bogaci. Kto jest za?
A na poważnie... Czy ty nie widzisz różnicy w obniżaniu poziomu bezrobocia poprzez wysłanie kilkuset tys ludzi w ciągu roku na emeryture a obniżaniem go przez rozwój przedsiębiorczosci w warunkach podwyższania wieku emerytalnego jak np kilka lat temu w Niemczech?
Innymi słowy za chwilę bedziemy tak bogaci ze w ogóle zlikwidujemy pracę w tym kraju bo pracować ie będzie miał kto a idiota ktory pracuje będzie obciążony gigantycznym podatkiem na bande pasożytów która jedynie czego chciała to dorwać sie do emerytalnego koryta. Tylko problem taki że za kilka lat z tego koryta zostaną drzazgi i Polak jak zwykle głupi przed szkodą ipo szkodziegłupi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 8 arfeneusz odpowiada modulometer

i tu jest problem, bo pasożytami są pracodawcy, którzy mało robią a zarabiają dużo. Widzisz, wraz ze spadkiem bezrobocia i wzrostem liczby emerytów, podniosły się płace i ludziom zwyczajnie opłaca się iść do pracy. Jakby od początku pracodawca płacił jak się należy, nie było by tego co jest. Winę ponoszą święte krówki pracodawcy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz