REKLAMA

Bezrobocie w Polsce - 8,2%. Stopy procentowe w Turcji 8%.

2016-11-26 12:30
publikacja
2016-11-26 12:30

Stopy procentowe w Turcji rosną z 7,5% do 8% a lira wciąż słabnie. Bezrobocie w Polsce najniższe o 25 lat. Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w OFE?

Turcja podnosi stopy procentowe

Po ostatnich niedmokratycznych zmianach w Turcji kraj ten ciągle boryka się z problemami gospodarczymi. Na to wszystko nakładają się również problemy z walutą. W ciagu miesiąca lira turecka straciła na wartości 10% i to względem euro, które ostatnio jest w defensywie względem walut światowych. Względem dolara jest to niemal 15%. Nie może zatem dziwić, że Ankara podejmuje działania mające bronić rodzimą walutę. Wczoraj wzrosły stopy procentowe z 7,5% do 8%. Był to ruch silniejszy o 0,25% od oczekiwań analityków. Ta zmiana jednak nie powstrzymała odpływu kapitału z Turcji. Pomimo krótkotrwałej korekty dzień zakończył się ponad 1% stratą względem głównych walut.

8,2% bezrobocia w Polsce

Bezrobocie w Polsce osiaga kolejny dołek. dotychczas poniżej 10% spadało tylko dwa razy. Raz w roku 1998 i drugi raz w 2008. Obecnie przebito minimum z 2008 roku osiagając imponujący wynik 8,2%. Rezultat ten został osiągnięty pomimo zniechęcania ludzi do aktywności zawodowej programami socjalnymi. Jeżeli uda się tą tendencje utrzymać, o co z powodu miesięcy zimowych i końca prac sezonowych może być trudniej, to może być to cenny prezent dla rządu umożliwiający dopięcie budżetu. Im więcej osób pracuje tym więcej wpływów podatkowych a mniejsze koszty pakietów socjalnych. Minimum padło nie tylko wedle metodologii GUS ale również wedle europejskiej BAEL.

Kolejne pomysły na OFE

Dalszy ciąg historii likwidacji OFE w Polsce. Pojawił się nowy pomysł by rozdać pieniądze znajdujące się w OFE obywatelom. Co kryje się pod tym sloganem? Nie do końca wiadomo, ale pojawiają się hasła o podstawie ważnych przedsięwzięć budujących siłę naszej polityki gospodarczej. Co to oznacza dla rynków? Najprawdopodobniej by wykonać taką operację będzie konieczne spieniężenie chociaż części aktywów. Oznacza to, że warszawska giełda, która i tak nie radzi sobie ostatnio jakoś fenomenalnie może otrzymać kolejny cios.

Z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - saldo obrotów towarowych.

Źródło: Komentarz walutowy z dnia 25.11.2016

Autor: Maciej Przygórzewski, główny dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat, Currency One SAŹródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Marek
[b]Wow, niedłygo dojdzie do 6[/b]:-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki