REKLAMA
Tour de spółki

Bez wiz do USA już od 11 listopada

2019-11-06 11:34
publikacja
2019-11-06 11:34

Od 11 listopada Polacy będą mogli polecieć do Stanów Zjednoczonych bez wizy - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i ambasador Georgette Mosbacher ws. zniesienia wiz do USA / fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum

Pani ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalnie komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Zniesienie wiz do USA – dlaczego to takie ważne dla Polaków?

1. Wjazd na teren Stanów Zjednoczonych obecnie nie jest możliwy dla obywateli polskich bez wizy wydanej przez konsula Stanów Zjednoczonych
2. O wizę do Stanów trzeba ubiegać się z wyprzedzeniem, nie ma możliwości – jak w przypadku innych krajów – uzyskania jej na granicy.
3. Od zawsze kontrowersje budził fakt, że nawet posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej. Zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do USA.
4. Najczęstszy powód nieudzielenia prawa wjazdu do USA to naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że faktyczny cel przyjazdy jest sprzeczny z deklarowanym podczas ubiegania się o wizę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołuje się na przykłady prób osiedlania się w Stanach lub podejmowania tam pracy mimo ubiegania się o wizę turystyczną.

Obecnie od osób ubiegających się o wizy do Stanów Zjednoczonych oczekuje się (za Ambasadą USA w Polsce):

  • jak najwcześniejszego zaplanowania wyjazdu i rozpoczęcia procesu ubiegania się o wizę z dużym wyprzedzeniem;
  • szczegółowego i dokładnego wypełnienia wniosku wizowego;
  • szczerego przedstawienia celu podróży i planów;
  • przygotowania się do rozmowy z konsulem, by jasno i szczegółowo określić swoje intencje.

Przed miesiącem Biały Dom ogłosił nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Prezydent Trump powiedział wówczas, że wkrótce będzie podpisywany "pełen program bezwizowy". - Włączamy Polskę do programu ruchu bezwizowego. To oznacza, że Polacy będą mogli bez problemów dostać się do Ameryki, a Amerykanie też z łatwością będą mogli podróżować do Polski. Polacy starali się o to przez kilkadziesiąt lat. Zrobiłem to w uznaniu dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych i w Polsce - powiedział Trump.

Amerykańska ambasada w Polsce podkreślała wówczas, że procedura potrwa kilka miesięcy i dopiero po ich zakończeniu Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz. Prezydent Duda zaznaczał, że procedura potrwa minimum pięć tygodni. Jak się okazuje, plan ten udało się zrealizować.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września. W tym roku po raz pierwszy w historii spadł poniżej granicy - do 2,8 proc., donosił Onet.

/ Bankier.pl

Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że obywatele polscy podróżujący na podstawie paszportów z chipami do odczytu komputerowego, którzy pomyślnie uzyskali autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]), będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni bez wizy. Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres 2 lat.

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych), nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę.

Bez wizy, ale z innymi warunkami

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r.; jego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W ramach programu corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. VWP obejmuje 38 państw, w tym 23 kraje UE, wśród nich Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię. Warunków programu do tej pory oprócz Polski nie spełniały także Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr.

Po wejściu decyzji w życiu Polacy nie będą musieli już spotykać się z konsulem, ani płacić 160 dolarów za samo ubieganie się o wizę. Trzeba jednak spełnić pewne warunki - mieć paszport biometryczny i zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA); rejestracja kosztuje 14 dolarów.

Ponadto paszport osoby udającej się do USA musi być ważny jeszcze przez co najmniej pół roku po planowanym terminie wyjazdu, a rodziny planujące podróż do Stanów Zjednoczonych muszą pamiętać, że każdy jej członek, w tym dzieci i noworodki, musi mieć własny paszport.

Ponadto po przyjęciu przez Kongres USA pewnych przepisów w życie weszły dodatkowe ograniczenia - dla osób z krajów objętych VWP, które jednak po 1 marca 2011 roku podróżowały do Libii, Somalii, Jemenu, a także Korei Północnej, Iranu, Iraku, Syrii i Sudanu, oraz dla osób z obywatelstwem ostatnich pięciu krajów.

Trzeba pamiętać, że wejście kraju do VWP nie oznacza, że każdy obywatel chcący wjechać na terytorium USA automatycznie uzyskuje na to zgodę. Ostatecznie decyzję o pozwoleniu na wjazd podejmuje już na miejscu urzędnik amerykańskich służb imigracyjnych. Nie można też ubiegać się o przedłużenie pobytu.

Przyjęcie do VWP nie jest dane raz na zawsze - nadal obowiązuje reguła nieprzekraczania 3 proc. odmów prawa wjazdu, znaczenie może mieć też łamanie prawa przez obywateli podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

PAP/BPL/MW/MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (32)

dodaj komentarz
2kbb
Wielu Polaków zanim wróci z UK do Polski odwiedzi wcześniej jeszcze USA i część z nich tam zostanie.. Znają język i poradzą sobie z formalnościami...Inna sprawa że zapowiedź zniesienia wiz spowodowała że część Polaków którzy byli kilka czy kilkanaście lat temu w USA albo planowali wyjazd w najbliższym czasie Wielu Polaków zanim wróci z UK do Polski odwiedzi wcześniej jeszcze USA i część z nich tam zostanie.. Znają język i poradzą sobie z formalnościami...Inna sprawa że zapowiedź zniesienia wiz spowodowała że część Polaków którzy byli kilka czy kilkanaście lat temu w USA albo planowali wyjazd w najbliższym czasie przyspieszyli tą decyzję bo uzyskali wizy na 6 miesięcy a nie na 3 bez możliwości przedłużenia...
zenonn
Bredzący o zniesieniu wiz powinni zostać publicznie poturbowani .

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wizy-do-USA-Visa-Waiver-Program-to-nie-to-samo-co-podroze-po-Europie-7768307.html
roco7
Okupione to było staniem po wizę całej kadry kierowniczej spółek SP - dla poprawy statystyk
silvio_gesell
Polska powinna wprowadzić wizy dla Polaków chcących wrócić z USA. Zakazany owoc zawsze nęci.
talmud
BUAHAA HAA HAHAA HAHAA HAA
janusz1960
To pewnie lemingi załatwiły te wizy Kumorek, Tusek, dr. Kamysz itd. :) Dobrze że Lemingrad nie zaczął budować elektrowni atomowej bo jak by to zrobili to by dopiero był problem nie tylko gówna by Wisłą do Bałtyku płynęły... Pawlak by ją zamówił u Putina...
janusz1960
A Putin by w zamian zniósł wizy do Rosji i Lemingrad byłby baardzo z tego dumny :)
oklahoma_kid
to na zdj to muzeum figur woskowych?
open_mind
Witamy w najbogatszym kraju świata w dług i zepsucie moralne które rozlało się globalnie. Np. W Polsce, wesoło pomykające w pochodach LGBT, a gawiedź myśli hm-- może mają rację i na naszą córkę powinnam wołać Marian.

Powiązane: Wizy do USA dla Polaków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki