Bez spłaty długu nie będzie ubezpieczenia chorobowego

Od nowego roku przedsiębiorcy będą wykonywali tylko jeden przelew na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązane odprowadzać firmy. Będzie więc jeden przelew łącznie na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Emerytur Pomostowych.

(YAY Foto)

"Każda osoba, która ma zadłużenie w ZUS-ie, musi się jednak liczyć z tym, że od 1 stycznia wpłacane składki w pierwszej kolejności będą pokrywać to zadłużenie" - podkreśla rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

Wyjaśnia, że na swój dług i jego jak najszybszą spłatę powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby, które wpłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Ich wpłata w pierwszej kolejności pokryje zaległości wraz z odsetkami, a dopiero później bieżące składki. Oznacza to, że nie wystarczy środków na bieżące ubezpieczenie chorobowe. Tym samym taki dłużnik może nie być objęty ubezpieczeniem chorobowym.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że zadłużeni w ZUS-ie mogą liczyć na rozłożenie długu na raty, a także na pomoc doradcy do spraw ulg i umorzeń. Doradca pomoże w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zadłużenia.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/dw

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 czytacz

Nic nie rozumiem-skąd mam wiedzieć czy jestem zadłużony w zusie?

! Odpowiedz
0 1 zamknackw

To jest obejście prawa. Nic więcej.

! Odpowiedz
0 1 sztos1

dodam to " ułatwienie " to żart .

! Odpowiedz
0 6 sztos1

POŻYCZAM WPIS ale zawsze to co w nim jest napisane [ pisze ] można sprawdzić.

" OD STYCZNIA 1999 ROKU byliście robieni w wała w temacie obowiązku płacenia składek na 3 blankietach . Oczywiście dzisiaj nie jest to problem ale te 15-18 lat temu to troszkę kosztowało . Mogliście zgodnie z prawem płacić 51, 52,53 na jednym blankiecie a ZUS zrobiłby resztę .Jednak układ ZUS - BANKI trzepać kasę musiały . Pisałem o tym wielokrotnie ale niestety wielu nie wierzyło . W takim razie podaje podstawę prawną aby nie być gołosłownym . Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1998 roku w sprawie szczególnych zasad ........ oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze. [ Dz.U. z dnia 31 grudnia 1998 r.".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.