REKLAMA

Bez porozumienia w rozmowach o transformacji górnictwa

2020-09-25 01:53
publikacja
2020-09-25 01:53
fot. PHIL NOBLE / FORUM

Górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury - uzgodniono podczas kolejnej tury rozmów śląskich związkowców z delegacją rządową. Punktem spornym w rozmowach pozostaje przede wszystkim horyzont działania poszczególnych kopalń.

Według nieoficjalnych informacji uczestników odbywających się od minionego wtorku rozmów, strony są bliskie podpisania porozumienia. Zakończone w nocy z czwartku na piątek rozmowy dotyczyły głównie załącznika do tego dokumentu, w którym określony zostanie horyzont czasowy działania poszczególnych kopalń. W tej kwestii nie osiągnięto dotąd porozumienia. Nie przesądzono też ostatecznie granicznej daty funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

"Mamy dosyć spore rozbieżności związane z okresem transformacji całego sektora górniczego" - powiedział po czwartkowych rozmowach szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, potwierdzając, że "systemowe" i gwarancyjne elementy transformacji zostały już uzgodnione. Strony mają powrócić do rozmów w piątek w południe.

Przewodniczący delegacji rządowej wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń potwierdził, że strony praktycznie porozumiały się już co do rozwiązań systemowych dla górnictwa, rozmawiają natomiast o harmonogramie transformacji.

"Nie było dzisiaj łatwo dojść do porozumienia jeśli chodzi o harmonogram samej transformacji na osi czasu. Będziemy o tym jutro (w piątek - PAP) spokojnie rozmawiać - zakładam, że zmierzamy cały czas w stronę już kompleksowego porozumienia" - powiedział po zakończonych w nocy z czwartku na piątek rozmowach wiceminister Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa.

Podczas poprzedniej tury rozmów strony zgodziły się co do tego, że transformacja górnictwa powinna przebiegać podobnie jak w Niemczech, gdzie był to proces rozłożony na wiele lat. Wskazywaną przez związkowców datą odejścia od węgla jest rok 2060, zaś strona rządowa proponowała rok 2050. Ta rozbieżność nie została uzgodniona także w czwartek. "Takie mam wrażenie, ale nie o to tutaj chodzi. Chodzi o to, żeby pokazać ten proces w czasie" - mówił wiceminister, pytany czy nadal nie ma zgody w sprawie daty zakończenia transformacji.

Dominik Kolorz z Solidarności przypomniał, że niemiecki mechanizm przemian w górnictwie opierał się na tym, iż okres wygaszania wydobycia węgla kamiennego trwał tam bardzo długo. "Okres wygaszania węgla kamiennego w naszym kraju też będzie trwał długo. Natomiast problemem jest to, żeby pod względami szczególnie społecznymi (...) ustalić takie daty tego wygaszania, żeby one nie spowodowały sytuacji strukturalnego bezrobocia w niektórych miastach. Chodzi, generalnie rzecz biorąc, o okres transformacji" - wyjaśnił związkowiec.

"Musimy wziąć pod uwagę i tę datę graniczną, i daty, które do tej daty prowadzą - i tak zapisać na osi czasu proces transformacji, aby uwzględnić uwarunkowania ekonomiczne, techniczne i społeczne. To nie jest takie proste; wymaga to rozmowy, ponieważ mamy przedstawicieli różnych zakładów i rozmawiamy, aby zrobić to w taki sposób, żeby osiągnąć te wszystkie trzy wskaźniki. To jest cel na piątkowe spotkanie" - dodał wiceminister Soboń.

Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności poinformował, że w toku dotychczasowych rozmów ustalono m.in. gwarancje pracy dla górników dołowych aż do emerytury, a także gwarancje zatrudnienia dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Ustalono również mechanizm ewentualnego systemu osłon dla pracowników, dla których nie byłoby możliwości alokacji do innych kopalń.

Wobec braku ostatecznego porozumienia, związkowcy nie przerywają akcji protestacyjnych - od poniedziałku w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej trwa podziemny protest, w którym uczestniczy kilkuset górników, sprzeciwiających się zbyt szybkiemu - ich zdaniem - tempu odchodzenia od węgla w polskiej gospodarce oraz wynikającej z niego likwidacji kopalń. Na piątkowe popołudnie zapowiedziano dużą związkową manifestację w Rudzie Śląskie.

autorzy: Marek Błoński, Krzysztof Konopka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
slawku
Co ztego ze to ciezka robota. Ja pojde do kamieniolomu i bede machal.kilofem. Czy z tego powodu tez mam sie domagac przywilejow? Przeciez bede wykonywal ciezka prace... To juz nie komuna. Praca ma przynosic dochod. Jesli zakład nie ma ekonomicznego sensu , to sie go zamyka. A spoleczenstwo ma doplacac do waszej pracy tylko dlatego Co ztego ze to ciezka robota. Ja pojde do kamieniolomu i bede machal.kilofem. Czy z tego powodu tez mam sie domagac przywilejow? Przeciez bede wykonywal ciezka prace... To juz nie komuna. Praca ma przynosic dochod. Jesli zakład nie ma ekonomicznego sensu , to sie go zamyka. A spoleczenstwo ma doplacac do waszej pracy tylko dlatego ze wam sie nalezy. . GDY MOjego tate zwlaniano z pracy w wieku lat 55. To nikt go nie pytal co bedzie biedaczek robil. Musial sie przekwalifikowac. Wam tez radze o tym pomyslec. Nie mam zamiaru dopłacac do górniczych pensji
mk77
Jakbys mial nawet gwarancje pracy do wieku emerytalnego, to poszedlbys pracowac do kamieniolomu? Ja nie tak jak i do kopalni...
jarunia
Oby tak pracowali do 67 roku życia, za płacę minimalną
harrytracz
Zapraszamy na przodek ! Jak coś proponujesz idź pierwszy
po_co odpowiada harrytracz
Niepotrzebnie się denerwujesz, ludzie są zaślepieni nie swoimi pieniędzmi, nie rozumieją że siłą narodu jest jego konsolidacja i dają się zmanipulować.
Kiedy w domu płynie ciepła woda, działa światło, telewizor, dzieci mają co jeść, nic się nie pali, a na ulicach jest względny spokój wtedy nikt nie docenia:
Niepotrzebnie się denerwujesz, ludzie są zaślepieni nie swoimi pieniędzmi, nie rozumieją że siłą narodu jest jego konsolidacja i dają się zmanipulować.
Kiedy w domu płynie ciepła woda, działa światło, telewizor, dzieci mają co jeść, nic się nie pali, a na ulicach jest względny spokój wtedy nikt nie docenia:
- pracy górników
- pracy hydraulików
- pracy kasjerki w sklepie
- pracy strażaka
- pracy policjanta
- a nawet pracy lekarzy którzy z bohaterów w kilka dni stali się krwiopijcami

Tak właśnie działają ludzie, dają się manipulować. Więc nie denerwuj się, że ktoś nie docenia Twojej pracy. Ja doceniam, może to niewiele ale dziękuję Ci za to, że narażasz życie żebym ja miał wygodnie.
Pamietaj, że kilka tygodni temu jak działo się źle wszyscy krzyczeli, że jakto w Europie nie produkuje się maseczek, jak to lekarze są niedofinansowani, jak to brakuje środków dezynfekcji.

Teraz lekarze stali się obiektami ataku mimo, że wina leży w ministerstwie, a nie w nich. Zakupy środków dezynfekcji stały się obiektem podejrzeń - ludzie negują zakup tony spirytusu, mimo że za chwilę przewiduje się nawrót i ponowne problemy z dostawami.
Tak działają ludzie - są po prostu za głupi żeby zrozumieć złożoność całego systemu i wydaje im się, że skoro dzisiaj w sklepie jest chleb to jutro też będzie bez względu na wszystko.

Dzisiaj są górnicy, mamy energię jest nam ciepło, a jutro ich nie będzie i mało kto zastanawia się co dalej ważne - że to przecież z ich podatków wszystko się utrzymuje. Dopiero co napisałem, że 70% PKB generowane jest z podatków od przedsiębiorstw ale to przecież Kowalski z Nowakiem utrzymują ten kraj.
mk77 odpowiada po_co
popatrz sie na gielde. To pieknie oddaje zachowanie ludzi. Dzis euforia, jutro panika. Dzis cie kocha bo zarabia jutro nienawidzi bo traci. W marcu na ulicy jak biegalem kazdego dnia bylo zero ludzi, bo panikowali a dzis ich pelno choc nic sie nie zmienilo :)
po_co odpowiada mk77
W takich zachowaniach nie ma nic złego, trzeba się nauczyć żyć w społeczeństwie, a ono właśnie tak reaguje.
Nie chcę też żeby ktoś poczuł się obrażony, większość osób się tak zachowuje, osób skrajnie głupich i ponadprzeciętnie mądrych jest w każdym społeczeństwie ok. 2% w sumie.

Natomiast dobrze
W takich zachowaniach nie ma nic złego, trzeba się nauczyć żyć w społeczeństwie, a ono właśnie tak reaguje.
Nie chcę też żeby ktoś poczuł się obrażony, większość osób się tak zachowuje, osób skrajnie głupich i ponadprzeciętnie mądrych jest w każdym społeczeństwie ok. 2% w sumie.

Natomiast dobrze by było gdyby ta większość również uświadomiła sobie, że pewne ich zachowania nie wynikają z racjonalnego myślenia tylko z bodźców którym są poddawani. Wtedy być może raz na jakiś czas ktoś się zatrzyma, popatrzy na robotnika z łopatą i powie na głos lub w głowie "dzięki chłopie za ten chodnik, 5 lat temu szedłem tędy po kostki w błocie".

Dzisiaj ludzie wolą powiedzieć "patrzcie jak 5 stoi, a jeden pracuje to dopiero patologia, Ci to kradną".
W miejsce robotnika wpisz sobie górnika, lekarza, czy mnie bo mam dużą rodzinę. Większość osób niestety nie zastanawia się nad przyczyną danych zjawisk, wolą szybko kategoryzować, tłumaczyć sobie skutki i nie drążyć tematu oczywiśnie nie zważając na popełniane błędy.
slawku
No tak , a po zniesieniu abolicji , moje podatki z pracy za granica pojda na to aby gornik , ktory wykonuje prace ciezką ale przynoszaca straty , mogl otrzymac 13 , 14 wyplate. Rece opadaja , co z gnojki. Wszystko tylko po to aby gornicy znowu nie zrobili zadymy. Kraj doprowadzany jest do ruiny.
pancerowany
Tusek był mądrzejszy. Jak jedna kopalnia padała to za pieniądze JSW "kupił" ją do grupy JSW i już były pieniążki na wypłaty , aż do jego ucieczki do Brukseli. To że JSW mało nie upadła to już inny temat.
Niech Polska grupa sadowników albo pszczelarzy, w ramach ratowania narodowego majątku zareaguje
Tusek był mądrzejszy. Jak jedna kopalnia padała to za pieniądze JSW "kupił" ją do grupy JSW i już były pieniążki na wypłaty , aż do jego ucieczki do Brukseli. To że JSW mało nie upadła to już inny temat.
Niech Polska grupa sadowników albo pszczelarzy, w ramach ratowania narodowego majątku zareaguje patriotycznie i z nakazu partyjnego, kupi jedna czy dwie z upadających kopalń....może do następnych wyborów będzie cicho. A potem się zobaczy...
trooper
Ja bym proponował dać im natychmiastowe emerytury niezależnie od wieku i zamykać ten brudny kram.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki