REKLAMA

Bez aresztu dla Ryszarda Krauzego i czterech innych podejrzanych

2020-10-17 22:18, akt.2020-10-18 09:53
publikacja
2020-10-17 22:18
aktualizacja
2020-10-18 09:53
fot. Grzegorz Hawalej / FOTORZEPA/FORUM

Poznański sąd nie aresztował biznesmena Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. "Jestem wolny do dalszych zajęć" - powiedział PAP w sobotę wieczorem biznesmen po wyjściu z gmachu sądu.

"Pomylono przychód ze stratą. Przyniosłem Polnordowi trzy razy bardzo dużo pieniędzy, możliwości zarobienia. A prokurator nie odczytał tego właściwie i pomyślał, że może coś uszczupliłem. Teraz się okazało, że sąd zrozumiał, no i w związku z tym jestem wolny do dalszych zajęć" - powiedział PAP Ryszard Krauze (zgodził się na publikację danych) po wyjściu z Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto.

Obrońca biznesmena adwokat Andrzej Jarosław Reichelt przekazał PAP, że sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie zarówno Ryszarda Krauze, jak i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord.

„Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury opierając się głównie na przesłance ogólnej. To oznacza, że sąd stwierdził, że nie ma wysokiego uprawdopodobnienia popełnienia czynu” – powiedział.

Dodał, że zgodnie z decyzją sądu wobec Krauze nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych. „Nie przyznał się do winy, składał bardzo obszerne wyjaśnienia i dzisiaj przyniosło to efekt” – wskazał adwokat.

Pełnomocnik podejrzanych Piotra Ś. oraz Sebastiana J. adwokat Rafał Wiechecki podkreślił, że sobotnie postanowienie poznańskiego sądu zostało natychmiast wykonane. „Wobec podejrzanych nie zastosowano żadnych środków ani aresztu, ani żadnych poręczeń” -zaznaczył.

„Moim zdaniem zarzuty są całkowicie bezzasadne. Uważam, że są wyssane z palca i tak naprawdę prokuraturze, według mojej oceny, chodziło tylko i wyłącznie o uderzenie w mecenasa Romana Giertycha oraz pana Ryszarda Krauze (…) z oceny sądu wynika, że nie popełniono żadnego przestępstwa” -powiedział.

Prokuratura złoży zażalenie na brak aresztu dla Ryszarda Krauze i czterech podejrzanych

Prokuratura Regionalna w Poznaniu złoży zażalenie na sobotnią decyzję sądu, który odmówił zastosowania tymczasowego aresztowania biznesmena Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych - poinformowała w niedzielę PAP rzeczniczka prokuratury.

„Prokuratura nie zgadza się z decyzjami sądu i po zapoznaniu się szczegółowo z uzasadnieniem tych decyzji będziemy wnosili na nie zażalenie” – powiedziała PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek.

Ustne uzasadnienie sędziego było zdawkowe i pozbawione pełnej merytorycznej argumentacji – pisze Prokuratura Regionalna w Poznaniu o sobotniej decyzji poznańskiego sądu ws. Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych o wyprowadzenie 92 mln zł ze spółki Polnord.

W przesłanym PAP w niedzielę komunikacie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu podkreślono, że sobotnią decyzję poznańskiego sądu śledczy oceniają jako "całkowicie błędną i niezasadną". "W wielu bardzo podobnych śledztwach, prowadzonych przez prokuraturę na terenie całego kraju, sądy wielokrotnie stosowały wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania" – zaznaczono.

"Prokuratura będzie mogła szczegółowo odnieść się do argumentacji sądu, który odmówił zgody na tymczasowe aresztowanie podejrzanych, gdy otrzyma pisemne uzasadnienie tej decyzji. Ustne uzasadnienie przedstawione przez sędziego było zdawkowe i pozbawione pełnej merytorycznej argumentacji" – napisano w komunikacie, dodając, że prokuratura złoży zażalenie na sobotnie postanowienia poznańskiego sądu.

"W tej sprawie zgromadzono bardzo obszerny materiał dowodowy – zebrany w ponad 100 tomach akt. Wśród dowodów znajdują się zeznania najbliższych współpracowników biznesmena Ryszarda K. i adwokata Romana G., dziesiątki tysięcy poddanych ocenie dokumentów spółek oraz zabezpieczonej korespondencji. Również dane z kont bankowych i opinie biegłych, z których ostatnią uzyskano przed miesiącem, a także wyjaśnienia niektórych spośród zatrzymanych w ostatnich dniach podejrzanych" – podano w komunikacie.

Prokuratura podkreśliła, że w jej ocenie zebrane dowody "w sposób niebudzący wątpliwości" wskazują na przywłaszczenie olbrzymich kwot i próbę ukrycia ich źródła poprzez mechanizmy typowe dla prania brudnych pieniędzy.

Według prokuratury służył do tego m.in. łańcuszek firm zakładanych przez współpracowników adwokata Romana Giertycha, które nie zatrudniały żadnych pracowników i nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. "Dysponując kapitałem zakładowym w wysokości zaledwie 5 tys. zł, obracały milionami" – podano.

Śledczy wskazali, że jedna z takich firm kupiła za 7 mln zł nieruchomość w Wielkopolsce, którą po ośmiu dniach odsprzedała spółce Polnord za niemal 27 mln zł. "Polnord nie zdecydował się na zakup działki od pierwotnego właściciela po cenie rynkowej, mimo że znał ofertę, lecz dopiero od pośrednika za ponad czterokrotnie wyższą kwotę. Około 20 mln zł zysku z transakcji zostało wytransferowanych do spółek kontrolowanych przez biznesmena Ryszarda K., w tym do Prokom Investments SA." – zaznaczono w komunikacie.

Prokuratura Regionalna dodała w swojej informacji, że także dzięki "spółkom-słupom" z firmy Polnord do Prokomu trafiło jeszcze ponad 70 mln zł pochodzących ze sprzedaży bezwartościowych według prokuratury wierzytelności. "Zostały następnie wytransferowane do podmiotów gospodarczych zarejestrowanych m.in. na Cyprze" - podkreślono.

"Ułatwieniem w przestępczym procederze był fakt, że ówczesny prezes Prokomu Ryszard K. pełnił jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Polnordu. O przestępstwie i działaniu na szkodę tej spółki zawiadomiły prokuraturę dopiero jej nowe władze – w 2017 roku" - zaznaczono w komunikacie.

Polnord i 92 mln złotych

Ryszard Krauze oraz adwokat Roman Giertych są jednymi z 12 zatrzymanych w czwartek osób podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Przedstawiono im zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym grozi za to do 10 lat więzienia.

Postępowanie prowadzone przez poznańską Prokuraturę Regionalną dotyczy dwóch wątków – zakupu bezwartościowych - zdaniem prokuratury - wierzytelności spółki Prokom Investments w kwocie niemal 73 mln zł i nabycia nieruchomości po zawyżonej cenie niespełna 27 mln zł.

W sobotę przed południem prokurator regionalny w Poznaniu Jacek Motawski poinformował, że po wykonaniu czynności procesowych z wszystkimi 12 zatrzymanymi osobami śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie pięciu z nich: Ryszarda Krauzego, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś.

Prokurator dodał, że "po skutecznym" przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek powiedziała w sobotę PAP, że śledczy zastosowali wobec Giertycha poręczenie majątkowe po opinii lekarzy, według których stan jego zdrowia wyklucza w jego przypadku zastosowanie izolacyjnych środków zapobiegawczych. "Taka decyzja została podjęta przez prokuratora nadzorującego to śledztwo w oparciu o dokumentację, którą dysponował" – wyjaśniła.

W czwartek późnym popołudniem Roman Giertych trafił do warszawskiego szpitala, po tym jak zasłabł w trakcie przeszukiwania jego domu przez funkcjonariuszy CBA.

Wobec pozostałych podejrzanych, tj. Tomasza Sz., Tomasza B., Andrzeja P., Wojciecha C., Andrzeja P. oraz Bartosza P. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju, a także zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.(PAP)

szk/ godl/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (65)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
zasadnicza kwestia jest taka że w sprawie gospodarczej dotyczącej prywatnej firmy sprzed kilku lat gdzie wszystkie wątki są już zbadane nie powinno się W OGÓLE stosować aresztu tymczasowego!
tak jest w cywilizowanym kraju prawa. Dopiero po wyroku jeśli będzie winna potwierdzona następuje kara więzienia. Dlatego sąd
zasadnicza kwestia jest taka że w sprawie gospodarczej dotyczącej prywatnej firmy sprzed kilku lat gdzie wszystkie wątki są już zbadane nie powinno się W OGÓLE stosować aresztu tymczasowego!
tak jest w cywilizowanym kraju prawa. Dopiero po wyroku jeśli będzie winna potwierdzona następuje kara więzienia. Dlatego sąd postąpił słusznie obojętnie od winy oskarżonych
ryszard_mlynarski
Sądy w Poznaniu - nic dodać nic ująć w tym mieście byłych UBeków i zakompleksionych zjadaczy ziemniaków biegających z tęczowymi flagami na każde pierd.nięcie z Czerskiej.
dlaczego_nie
Nie ma to jak oświecony Kraśnik, albo Lublin.
Musicie bidulki swoje kompleksy leczyć obrażając innych ?
znawca_wszystkiego
Tak się dyma miliony leszczy z kasy na giełdzie. Obiecuje bajki, sprzedaje pierdyliony akcji, następnie wyprowadza kasę za pomocą fikcyjnych transakcji i spółkę zatapia.
W ten sposob wydymano mnie na giełdzie dwa razy na kilkadziesiat tysiecy (np Orco property group). Teraz wiem na czym polega gielda i kto na tym zarabia.
Tak się dyma miliony leszczy z kasy na giełdzie. Obiecuje bajki, sprzedaje pierdyliony akcji, następnie wyprowadza kasę za pomocą fikcyjnych transakcji i spółkę zatapia.
W ten sposob wydymano mnie na giełdzie dwa razy na kilkadziesiat tysiecy (np Orco property group). Teraz wiem na czym polega gielda i kto na tym zarabia. I nie mam zamiaru więcej uczestniczyc w tym przekręcie.
Jeśli to prawda z tym Polnordem, to h...e powinni iść na długie lata do paki.
dlaczego_nie
A kto wierzy w bajki ten sam sobie winien
demeryt_69 odpowiada dlaczego_nie
A bo tu niby chodzi o wierzenie? GPW podlega - lub raczej powinna podlegać - dość konkretnym instytucjom kontrolującym jej funkcjonowanie.
qart
14 stycznia 2011r. Naczelna Rada Adwokacka wydaje noworoczne przyjęcie.Na przyjęciu pojawił się szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. A także goście do tej pory niebiorący udziału w dorocznych spotkaniach adwokatury: Zbigniew Niemczycki, Jan Kulczyk i Ryszard Krauze. Gospodarzem przyjęcia był szef Naczelnej 14 stycznia 2011r. Naczelna Rada Adwokacka wydaje noworoczne przyjęcie.Na przyjęciu pojawił się szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. A także goście do tej pory niebiorący udziału w dorocznych spotkaniach adwokatury: Zbigniew Niemczycki, Jan Kulczyk i Ryszard Krauze. Gospodarzem przyjęcia był szef Naczelnej Rady Adwokackiej mecenas Andrzej Zwara, którego kancelaria obsługiwała spółki Krauzego. Zwara należy do Platformy Obywatelskiej.Jeden z adwokatów, prof. Piotr Kardas, wręczając ministrowi dokument, wyjaśnia, że nowelizacja dotyczy tylko jednego artykułu – 585 k.s.h.
– Wtedy obecność biznesmenów na przyjęciu stała się jasna – mówi nasz informator.
Dwa tygodnie przed noworocznym spotkaniem palestry właśnie na podstawie tego przepisu prokuratorzy oskarżyli Krauzego o działanie na szkodę własnej spółki.
demeryt_69
Kwiatkowski, Niemczycki, Kulczyk, Zwara, Kardas ... jesteś pewien, że to nie było spotkanie z okazji Hanukkah?
loool
Roman udaje nieżywego bo po zatrzymaniu prokurator ma 48h na postawienie zarzutów , jak czas minie to muszą zwolnić. Już dawno takiego cyrku nie było. Ja mogę zrozumieć że ktoś nie lubi PISu , jednak nie potrafię zrozumieć że 30% społeczeństwa broni przestępców. Wygląda na to 30% społeczeństwa to popiera i zapewne Roman udaje nieżywego bo po zatrzymaniu prokurator ma 48h na postawienie zarzutów , jak czas minie to muszą zwolnić. Już dawno takiego cyrku nie było. Ja mogę zrozumieć że ktoś nie lubi PISu , jednak nie potrafię zrozumieć że 30% społeczeństwa broni przestępców. Wygląda na to 30% społeczeństwa to popiera i zapewne robi tak samo więc swój trzyma się swojego. Strach zostawić rower na ulicy.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki