REKLAMA

Berlusconi na prezydenta? Rozmowy trwają

2022-01-17 11:36
publikacja
2022-01-17 11:36
Berlusconi na prezydenta? Rozmowy trwają
Berlusconi na prezydenta? Rozmowy trwają
fot. Remo Casilli / / FORUM

Coraz większa polemika towarzyszy we Włoszech niemal pewnej już kandydaturze Silvio Berlusconiego na prezydenta. Poparcie dla niego deklarują ugrupowania centroprawicy. Podkreśla się zarazem, że postać 85-letniego polityka z kontrowersyjną przeszłością bardziej dzieli niż łączy.

Centroprawica na czele z Ligą Matteo Salviniego czeka na oficjalną decyzję byłego trzykrotnego premiera, założyciela partii Forza Italia, a obecnie eurodeputowanego. Choć polityk i magnat finansowy nie ogłosił jeszcze oficjalnie zamiaru kandydowania, od dłuższego czasu prowadzi wraz ze współpracownikami rozmowy polityczne, by wysondować swoje szanse, i przede wszystkim zabiega o poparcie.

Wybór prezydenta rozpocznie się 24 stycznia, a dokonają go dwie izby parlamentu wraz z delegatami wszystkich regionów, łącznie ponad 1000 osób. W trzech pierwszych głosowaniach potrzebne jest poparcie trzech czwartych uczestników, a od czwartego - zwykła większość. Z parlamentarnej arytmetyki wynika, że Berlusconi może liczyć na około 450 głosów, czyli potrzebuje ich jeszcze około 50.

Włoska prasa pisze o politycznych manewrach jego środowiska politycznego, mających na celu przekonanie niezdecydowanych elektorów.

„Operacja Wiewiórka” - tak nazwano tę akcję. Pierwszy raz określenia tego użył przed kilkoma laty sam Berlusconi. Wiewiórka szybko wspinająca się po drzewie stała się symbolem polowania na głosy.

Kandydaturze byłego premiera kategorycznie sprzeciwia się centrolewica. Lider Partii Demokratycznej Enrico Letta oświadczył, że jego kandydatura to brnięcie w „ślepy zaułek”. Przypominając, że w obecnym parlamencie nikt nie ma zdecydowanej większości, zaapelował: „Szukajmy kandydata razem”.

W komentarzach zwraca się uwagę na obawy o stabilność rządu zgody narodowej, na którego czele stoi Mario Draghi. Również jego nazwisko jest wymieniane wśród kandydatów na prezydenta.

Dziennik „La Stampa” przytacza w poniedziałek opinie, że jeśli Berlusconi nie zrezygnuje z zamiaru kandydowania, może dojść do upadku rządu. To zaś przedstawiane jest jako czarny scenariusz, bo oczekuje się, że gabinet Draghiego, stworzony z szerokiego wachlarza ugrupowań od centrolewicy do prawicy, zrealizuje krajowy plan odbudowy, w ramach którego Włochy otrzymają łącznie ponad 190 miliardów euro.

Sceptycyzm wyrażany jest też w szeregach centroprawicy. Gubernator regionu Liguria Giovanni Toti powiedział, że jeśli Berlusconi nie zgromadzi odpowiedniej liczby głosów, będzie to „porażka dla wszystkich”. „Radzę mu ostrożność” - dodał.

Zdaniem Totiego, jeśli Berlusconi się wycofa, bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór Draghiego.

Lewicowy dziennik „Il Fatto Quotidiano” zainicjował zbiórkę podpisów pod petycją przeciwko kandydaturze Berlusconiego. Dotąd podpisało się pod nią 260 tysięcy głosów.

Silvio Berlusconi, założyciel wielkiego koncernu finansowego i medialnego, były trzykrotny premier, był prawie 10 lat temu sądzony w związku ze sprawą zarzutu korzystania z usług nieletniej prostytutki i nadużycia władzy. Ostatecznie oczyszczono go z tych zarzutów. Przed sądem w Mediolanie wciąż toczy się proces dotyczący jednego z wątków tamtej sprawy, w której oskarżony jest o przekupienie świadków.

Prawomocnie skazany został za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset, po czym w 2013 roku odebrano mu mandat senatora.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wnr
Czyli będzie bunga-buga 2.0 oczywiście na wspomaganiu farmakologicznym
and00
W tym wieku to chyba implantologicznym, farmakologia może nie starczyć
and00
Łapownik, prawdopodobnie powiązany z mafią, do tego życzenia 100 lat są niestosowne, bo to życzenia rychłej śmierci
Naprawdę Włosi chcą takiego satrapę?

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki