REKLAMA

Belka: banki uwzględnią ujemny Libor

2015-01-20 21:41
publikacja
2015-01-20 21:41
fot. Krystian Maj / FORUM

Banki będą uwzględniały ujemne oprocentowanie franków - potwierdza prezes NBP Marek Belka. Takie decyzje zostały podjęte na posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej.

(fot. Krystian Maj / FORUM)


Profesor Belka w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zapewnia, że banki zgodziły się stosować ujemny LIBOR przy kredytach wziętych we frankach. Prezes NBP tłumaczy, że banki zgodziły się opierać oprocentowanie na silnie ujemnych stopach procentowych Szwajcarii (- 0,75 procent), co będzie oznaczało, że wzmocnienie franka zostanie skompensowane niższym oprocentowaniem.

Dodaje, że banki zrezygnowały też z dodatkowych zabezpieczeń kredytów oraz zadeklarowały podejmowanie działań wspierających swoich klientów: między innymi wydłużeniem czasu spłacania kredytu przy utrzymaniu dotychczasowej wysokości raty, czy nawet czasowym zawieszeniem spłat rat.

Profesor Marek Belka uspokaja też osoby posiadające kredyty we frankach, nawet w sytuacji kiedy suma kredytu przewyższa wartość mieszkania czy domu. Poza tym zachęca tych, dla których rata kredytu będzie zbyt wysoka by ją spłacać do podjęcia rozmów z bankiem by znaleźć wyjście z sytuacji.

W trakcie posiedzenia członkowie KSF ocenili, że sytuacja związana z uwolnieniem kursu franka w stosunku do euro nie powoduje zagrożenia dla stabilności systemu finansowego w Polsce. Sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na znaczne zmiany kursu walutowego.

Belka poinformował także w rozmowie z "PB", że NBP wypracował zysk za 2014 rok, który w całości będzie przekazany na "odbudowę" rezerwy na ryzyko kursowe.

Na początku stycznia minister finansów Mateusz Szczurek informował, że MF nie zakłada żadnej wpłaty do tegorocznego budżetu z zysku NBP za 2014 rok.

Pod koniec listopada PAP informowała - powołując się na nieoficjalne informacje z dwóch niezależnych źródeł - że NBP wbrew planowanej stracie w wysokości 3,1 mld zł, osiągnie w tym roku niewielki zysk, jednak w całości zasili on rezerwę na pokrycie ryzyka zmian kursowych.

Banki nie będą żądały dodatkowego zabezpieczenia

Banki zadeklarowały, że nie będą żądały dodatkowego zabezpieczenia kredytów we frankach szwajcarskich - powiedział prezes NBP Marek Belka o wtorkowych ustaleniach Komitetu Stabilności Finansowej.

"Myślę, że wśród bankowców jest świadomość, że to nie jest sprawa rutynowa. Prezesi banków poinformowali nas, że będą stosować dla określenia wysokości raty ujemne stopy procentowe franka szwajcarskiego. Oczywiście tam jest jeszcze marża, ale to oznacza zasadnicze obniżenie oprocentowania" - powiedział Belka w TVN24.

Jak dodał, "ze strony prezesów banków padła jednogłośna deklaracja, że będą stosować właśnie tę rynkową, czyli głęboko ujemną, stopę procentową".

Belka zaznaczył też, że banki mogą "powstrzymać się też od dosyć rutynowych działań w takich warunkach, mianowicie żądania doubezpieczenia się, dodatkowego zastawu, dodatkowego zabezpieczenia". "Nie zrobią tego" - mówił.

"W takiej sytuacji byłoby to działanie, jak to mówią ekonomiści, procykliczne, czyli jeszcze pogarszało sytuację kredytobiorców" - powiedział.

Na obniżki stóp przyjdzie jeszcze czas

W sytuacji turbulencji na rynkach walutowych "może należy poczekać" z obniżkami stóp nieco dłużej - ocenił prezes NBP Marek Belka.

"Rzeczywiście w takiej sytuacji może należy poczekać z obniżkami stóp proc. nieco dłużej" - powiedział Belka w rozmowie z "Pulsem Biznesu", nawiązując do swoich słów z konferencji po ostatnim posiedzeniu RPP. Stwierdził wówczas, że czas turbulencji na rynkach międzynarodowych nie jest najlepszym momentem na modyfikację poziomu stóp.

Dzień później, w czwartek, bank centralny Szwajcarii (SNB) zniósł minimalny kurs wymiany franka, tj. 1,20 za euro, który wprowadził we wrześniu 2011 r. Bank obniżył także stopę procentową do minus 0,75 proc. Decyzja ta przełożyła się na znaczy wzrost kursu franka oraz osłabienie złotego.

W poniedziałek Belka w radiu TOK FM ocenił że "ujemna inflacja" przybliża RPP do obniżek stóp, natomiast zawirowania na rynkach walutowych ją od tego oddalają.

W grudniu deflacja wyniosła 1,0 proc. rdr. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 3-4 lutego.

Ustawa budżetowa na rok 2015 nie przewiduje wpływów do budżetu państwa pochodzących z wpłaty z zysku NBP. 


IAR/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (59)

dodaj komentarz
~ona-ona
a co z EURO? też jest ujemna stopa i co banki ja stosują?
~mikirurek
WOW! To niesamowite! Belka załatwił, że banki będą przestrzegać umów! Ale z niego negocjator.
~bolowałek
BELKA - TO ZYDO-SZMACIARZ, ZŁOZDIEJ I OSZUSR ZYDÓW NA POLSKĘ !!! RAZEM Z M. PLICHTĄ OKRADL P;OKOW NA 1 MLD ZLOTYCH W RAMACH ZYDO-SZMACIANEGO GE0SZE=FTU PT. AMBER GOLD!!! BELKA SPRTZEDAWAŁZŁOTO Z NBP M. PLICHCIE, KTÓRY NIE MIAŁ KONCESJI NA TO!!!~ALEMIAŁKONCESJĘ OD RANINA NOWEGO YORKU -TEŚCIA SCZPIONA SIKORA - NA OKRADZANIE BELKA - TO ZYDO-SZMACIARZ, ZŁOZDIEJ I OSZUSR ZYDÓW NA POLSKĘ !!! RAZEM Z M. PLICHTĄ OKRADL P;OKOW NA 1 MLD ZLOTYCH W RAMACH ZYDO-SZMACIANEGO GE0SZE=FTU PT. AMBER GOLD!!! BELKA SPRTZEDAWAŁZŁOTO Z NBP M. PLICHCIE, KTÓRY NIE MIAŁ KONCESJI NA TO!!!~ALEMIAŁKONCESJĘ OD RANINA NOWEGO YORKU -TEŚCIA SCZPIONA SIKORA - NA OKRADZANIE POLAKOW RAZEMZ TUSKIEM, PIZDERĄ, NIESIOŁEM, ROSTEM=M16,ORŁOWSKIM, ROSATIM, KUCZYNSKIM, FORCEM, KUNACHOWICZEM, ADAMOWICZEM,MURATEM I BOLKIEM WAŁKIEM ORAZ DZIADEM-WAJDAĄ!!! SMIERĆ PAAARCHOM!!! DO GAAAZU PARCHY!!! JUŻ WASZ KOLEGA C-10 , CZEKA!!!
~bolował
PIER-DELKA - TEN GNÓJ I ŁOTR, ŻYDO-Masonski złodzieJ i oszust na polske - klamie !!! DO WIĘZIENIA SKURWY.A JUDAJSKIEGO LUB JESZCZE LEPIEJ DO GAAAAZU PARCHOWATEGO PSA !!!!
~Polonia
Hallo Belka ,figura profesora żydowskiej klauzury.Dlaczego Polskie miliardy przyznane przez UE znalazły sie w Izraelu! Myslisz że ujdzie ci to na sucho?Polonia
~kirkor
PO CO BELKA OGŁASZA TO TERAZ ? Możliwe, że ta informacja miała wpływ na dzisiejszy sztuczny wzrost kursu franka na wolnym rynku w Polsce o kolejne kilka groszy, w stosunku do kursu dnia wczorajszego. Dlaczego Belka z tą informacją nie wstrzymał się do komunikatu EBC jaki ma być ogłoszony w czwartek w sprawie ochrony euro PO CO BELKA OGŁASZA TO TERAZ ? Możliwe, że ta informacja miała wpływ na dzisiejszy sztuczny wzrost kursu franka na wolnym rynku w Polsce o kolejne kilka groszy, w stosunku do kursu dnia wczorajszego. Dlaczego Belka z tą informacją nie wstrzymał się do komunikatu EBC jaki ma być ogłoszony w czwartek w sprawie ochrony euro ? W piątek ma być wydany kolejny komunikat SNB o stopach procentowych. A co będzie jeśli Szwajcarzy zredukują ujemne stopy procentowe? Może lepiej czekaj z komunikatami NBP, do czasu informacji z banków europejskich decydujących o wartości franka ? Może być sytuacja że frank poszybuje do 5 pln, ale może być też spadek kursu do 4 pln.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Niezadowolony
Ludzie,

Na Wasze problemy jest jedna prosta rada: najpierw zarób potem wydawaj.
Nie żyjcie na kredyt.
~mtrader
http://robotfx.pl/ system gieldowy
~deflaminator
W sumie to nieuwzględnienie ujemnego Liboru byłoby BEZCZELNOŚCIĄ ze strony banków.
Nawet niemający sumienia bankowcy którzy parę dni temu jeszcze próbowali temu oponować ( co przecież dałoby im ekstra zysk!!) to chyba przemyśleli sprawę, że byłby to szczyt bezczelności. A ich grzech to przecie nieinformowanie
W sumie to nieuwzględnienie ujemnego Liboru byłoby BEZCZELNOŚCIĄ ze strony banków.
Nawet niemający sumienia bankowcy którzy parę dni temu jeszcze próbowali temu oponować ( co przecież dałoby im ekstra zysk!!) to chyba przemyśleli sprawę, że byłby to szczyt bezczelności. A ich grzech to przecie nieinformowanie o ryzyku w latach 2006-2008.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki