REKLAMA
SPRAWDŹ

Belka: Złoty się osłabia, bo inwestorzy czekają na podwyżkę stóp w USA

2016-05-23 21:12
publikacja
2016-05-23 21:12

Złoty się osłabia, bowiem inwestorzy czekają na podwyżkę stóp w USA i tam lokują swój kapitał - wyjaśnił w poniedziałek prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem znaczenie - ale mniejsze - ma też sytuacja wewnętrzna w Polsce.

fot. Thomas Dooley / / MFW

Belka w TVN24 był pytany m.in. o przyczyny osłabienia złotego. "Prawdopodobnie w czerwcu podniesione zostaną stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym kapitał już płynie do Stanów Zjednoczonych z całego świata, a waluty krajów tzw. wschodzących rynków - a my jesteśmy klasyfikowani jako taki - osłabiają się" - powiedział szef banku centralnego.

Jego zdaniem o dzisiejszym osłabieniu złotego - które według Belki nie było dramatyczne - zdecydowały głównie czynniki globalne, ale nie bez wpływu była też sytuacja wewnętrzna w Polsce. "Im sytuacja wewnętrzna jest - że tak powiem - bardziej delikatna, tym reakcja na czynniki globalne mocniejsza" - dodał. Wskazał, że obecnie sytuacja wewnętrzna w Polsce jest uważana - paradoksalnie - za bardziej delikatną niż na Węgrzech. "Stąd, jak coś się dzieje na świecie, co sprawia, że waluty - powiedzmy inne niż amerykańska - słabną, to nasza słabnie trochę bardziej niż forint" - wyjaśnił.

Reklama

Pytany o to, "co najbardziej dobija polską gospodarkę", prezes NBP ocenił, że "na razie jest bardzo dobrze, natomiast dobija ją (...) kaskada pomysłów". Zdaniem Belki minister finansów Paweł Szałamacha jest tego świadom, stąd "pewnego rodzaju napięcia w obozie rządzącym się obserwuje". Belka wskazał na przykład na propozycje podwyższenia kwoty wolnej od podatku oraz obniżenia wieku emerytalnego.

Repolonizacja nie powinna być strategicznym celem polskich władz

Prezes NBP odniósł się także do pytania o repolonizację banków. "Ja używam słowa udomowienie. Mówiłem o tym, iż jeżeli się pojawiają możliwości, okazje, to należy z nich korzystać, natomiast nie uważam, że powinno to być (...) celem strategicznym polskich władz" - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby nie było podejrzeń, że banki są celowo osłabiane, aby można je było taniej wykupić. Poza tym nie powinno nam zależeć na wykupywaniu słabych instytucji.

"Natomiast rzeczywiście banki matki, tam za granicą, mogą się znajdować w trudnej sytuacji i mogą być zmuszane sytuacją do sprzedawania aktywów w Polsce. I wtedy należy z tego korzystać w sposób mądry, wybiórczy, bijąc się o jak najniższą cenę. Ale chodzi o to, żeby te banki były w dobrym stanie" - podkreślił.

Złoty zaczął tydzień od osłabienia; zdaniem analityków padł ofiarą tendencji dotykających także inne waluty krajów naszego regionu, ale także obaw o wzrost napięcia między Polską i Komisją Europejską. W ciągu dnia euro kosztowało 4,44 zł, dolar osiągnął 3,97 zł, a frank szwajcarski przekroczył poziom 4 zł.

W piątek agencja Bloomberg napisała, że z uwagi na kłopoty na włoskim rynku bankowym UniCredit rozważa sprzedaż części swoich aktywów zagranicznych, w tym Banku Pekao.

W Polsce UniCredit jest w posiadaniu pakietu kontrolnego Pekao (50,1 proc.), drugiego co do wielkości polskiego banku o wartości blisko 20 mld złotych. Polski bank przynosił Włochom stabilne i wysokie zyski. Dlatego większość analityków jest zdania, że jeśli dojdzie do transakcji, to UniCredit będzie raczej skłonny do sprzedaży części swoich udziałów.

Taka ewentualność zwiększyłaby prawdopodobieństwo zakupu akcji przez polski podmiot, bowiem na przejęcie całego pakietu stać byłoby tylko PZU, który zapowiadał konsolidację polskiego sektora bankowego. (PAP)

mmu/ dym/ abr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~eveddd
jakoś nikt nie zwraca uwagi,że w ciągu kilku lat wzosły nasze rezerwy walutowe o 50%. w 7 lat, w 2008 było to ok 60 mld USD teraz jest 100 mld USD
pogłówkujcie, jaki to ma wpływ na kurs złotówki, kiedy NBP skupuje $ i je kitra
~wsłuchany_ELEKTORAT
W operach populistycznego MOCARZA !!!

W USA Sufity, a u nas na GPW dzięki populistycznym lub nawet szkodliwym politykom GIEŁDA bez DNA. Taki obraz może tylko świadczyć, że albo politycy się opamiętają, albo Polska stoi dzięki NIM tuż przed istotnym spowolnieniem gospodarczym. Jest to tym bardzie przykre, że z analizy cykli
W operach populistycznego MOCARZA !!!

W USA Sufity, a u nas na GPW dzięki populistycznym lub nawet szkodliwym politykom GIEŁDA bez DNA. Taki obraz może tylko świadczyć, że albo politycy się opamiętają, albo Polska stoi dzięki NIM tuż przed istotnym spowolnieniem gospodarczym. Jest to tym bardzie przykre, że z analizy cykli gospodarczych, wcale to nie wynika.

Czego nie robi się dla DOJŚCIA i UTRZYMANIA do WŁADZY.

~tłumaczKORANU_PISu_
My z tym problemu ni mamy

"UDOMOWIONE polskie BANKI największą MLECZARNIĄ EUROPY " - wypłaci każdemu obywatelowi po 500 PLN/miesięcznie. Jak nie starczy to NBP będzie wspomagać !!! A SKOK zrobi skok na udziały rynkowe w ramach UDOMOWIENIA. Wszystko w ramach ODPOWIEDZIALNOŚCI, SZCZEROŚCI polityków i kosztem całego
My z tym problemu ni mamy

"UDOMOWIONE polskie BANKI największą MLECZARNIĄ EUROPY " - wypłaci każdemu obywatelowi po 500 PLN/miesięcznie. Jak nie starczy to NBP będzie wspomagać !!! A SKOK zrobi skok na udziały rynkowe w ramach UDOMOWIENIA. Wszystko w ramach ODPOWIEDZIALNOŚCI, SZCZEROŚCI polityków i kosztem całego SPOŁECZEŃSTWA!!!! – da się, a co !!! , da się !!
~autor
Jeden troll zaśmieca całe forum.
~jaram_JARKACZMACZA
"MOCARZ" rządzi "MOCARZ" dzieli. Sprawa jest prosta zmiana kilku ustaw w sejmie, a potem pan BELKA będzie przelewał na twoje konto pieniądze. !!!! One są tylko zapisem KSIĘGOWYM!!! W czym problem. AKTYWIŚCI łączcie się !!!
~analitykPISlamizmu
Polityk z Politykiem
- słuchaj: mówiono, że w Polsce po WYBORACH będą UDOMAWIAĆ, REPOLONIZOWĆ BANKI.
- Tak.
- A co to takiego?.
- Wszystko ma być w PROMOCJI, za PÓŁ CENY !!!.
- Dlaczego?,
- bo ZA DUŻO Zarabiają.
- Czyli ???
- Za dobrze STRZYGĄ !!! i nic dla INNYCH nie pozostaje.
- A co z naszym PROVIDENTEN
Polityk z Politykiem
- słuchaj: mówiono, że w Polsce po WYBORACH będą UDOMAWIAĆ, REPOLONIZOWĆ BANKI.
- Tak.
- A co to takiego?.
- Wszystko ma być w PROMOCJI, za PÓŁ CENY !!!.
- Dlaczego?,
- bo ZA DUŻO Zarabiają.
- Czyli ???
- Za dobrze STRZYGĄ !!! i nic dla INNYCH nie pozostaje.
- A co z naszym PROVIDENTEN ???,
- Nic, on już jest ZADOMOWIONY, czyli SWÓJ, nie podlega UDOMOWIENIU.
- A SKOKI ???
- Te, to są dopiero SWOJE !!!, bo całkiem NASZE !!!
~DalajLama
Banki od początku wiedziały że te kreduty to smierdzący temat.


Już w 2005 prezes WBK ostrzegał ZBP że kredyty pseudo-walutowe to duże ryzyko dla banków:

Link do oryginalnego pisma:

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xlt1/v/t1.0-9/12799327_10205293551611800_5998659237723450132_n.jpg?oh=de98fafe97353c24c34ceac13b4b57a4&oe=57512B93

1.
Banki od początku wiedziały że te kreduty to smierdzący temat.


Już w 2005 prezes WBK ostrzegał ZBP że kredyty pseudo-walutowe to duże ryzyko dla banków:

Link do oryginalnego pisma:

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xlt1/v/t1.0-9/12799327_10205293551611800_5998659237723450132_n.jpg?oh=de98fafe97353c24c34ceac13b4b57a4&oe=57512B93

1. Ryzyko kredytowe
2. Ryzyki reputacji
3. Ryzyko misselingu
4. Ryzyko negatywnego wpływu na duże grupy społeczne.

Ale chęc zysku wygrała. Frankowicze też podejmowali ryzyko ale dookoła słyszeli że PLN się będzie umacniał. W prasie i telewizji dziennikarze i eksperci (Ci sami co teraz wróżą bankowy armagedon)
radzili zadłużanie się w CHF. Cześć frankowiczów w PLN nie miała szans na kredyt. Na dodatek ludzie nie inwestowali tych pieniędzy tylko chcieli kupić mieszkanie niezbędne do życia - więć
dlaatego mowię ze brali kredyty w dobrej wierze.
Banki natomiast z pełna premadytacją wciskały te kredyty!!


~pozdrawiam
ileż można 1000 razy. Już chyba wystarczy
~Ożech
Dobra wiadomość dla Polskich eksporterów !
fatalna dla pozostałej 2/3 części "exportu" między zagranicznymi podmiotami, będą płacili więcej za transfer pieniądza ze swojej bananowej republiki
~olo
Wydaje mi się że Belka mija się z prawdą bo złoty się osłabia nie tylko do dolara i euro ale i innych walut korony czeskiej, forinta. Czy sytuacja w USA już nie osłabia korony czeskiej Panie Belka? Nasz problem to sytuacja polityczna w kraju mamy prostacki populizm PiSu i to cały problem złotówki. Miałem Belkę za racjonalnego ekonomistę Wydaje mi się że Belka mija się z prawdą bo złoty się osłabia nie tylko do dolara i euro ale i innych walut korony czeskiej, forinta. Czy sytuacja w USA już nie osłabia korony czeskiej Panie Belka? Nasz problem to sytuacja polityczna w kraju mamy prostacki populizm PiSu i to cały problem złotówki. Miałem Belkę za racjonalnego ekonomistę a on po prostu wazeliniarz jakich wielu w kraju

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki