Belka: W rozmowach z Szałamachą i Morawieckim nie ma sugestii zmiany mandatu NBP

2016-01-19 10:03
publikacja
2016-01-19 10:03

W rozmowach szefa NBP z ministrem finansów Pawłem Szałamachą i wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim nie ma sugestii zmiany mandatu NBP czy konieczności działań niekonwencjonalnych - poinformował prezes NBP Marek Belka

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

"Jestem wrażliwy na to, co się dzieje w NBP. W okresie przedwyborczym czy wokół wyborów mieliśmy do czynienia z całą gamą wypowiedzi, trochę frywolnych, nieskoordynowanych nt. NBP. One ucichły. Ja w swoich niemal codziennych kontaktach z ministrem Szałamachą czy premierem Morawieckim nie słyszałem o jakiejkolwiek sugestii o zmianie mandatu NBP czy konieczności działań niekonwencjonalnych" - powiedział we wtorek w rozmowie z TVN24 BiŚ.

"Wszystkim agencjom, obserwatorom dziękuję za troskę o NBP. Jeśli pojawiają się w tej mierze wypowiedzi groźne dla niezależności NBP, to ja je komentuje i to wysoce krytycznie" - dodał.

NBP będzie robił wszystko, aby złoty był stabilny

NBP będzie robił wszystko, aby złoty był stabilny - powiedział prezes NBP Marek Belka. Dodał, że obecnie nie należy wspominać o obniżce stóp procentowych, aby nie "posypać" złotego.

"Będę robił wszystko, żeby była stabilna" - odpowiedział Belka na pytanie, czy polska waluta będzie stabilna i czy nie będzie się osłabiała, w rozmowie z TVN24 BiŚ.

"W takiej sytuacji jak dziś, nawet bym nie wspominał o obniżce stóp. Chyba nie chcemy, aby złoty nam się +posypał+?" - dodał Belka.

Polska jest odległa od konieczności działań typu LTRO

"Jesteśmy w sytuacji odległej od takiej, gdzie potrzebne są działania EBC typu LTRO" - powiedział Belka.

W ramach operacji LTRO (Long Term Refinancing Operations) EBC zasila system bankowy kwotami w postaci niskooprocentowanych 3-letnich pożyczek. Programy analogiczne do LTRO realizowane są m.in. przez Bank Anglii.

(PAP)

nik/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~roger45
Kiedys myslelismy, ze co prawda zarabiamy tylko 3 tysiaki na mc, ale 1 USD bedzie po 1,5pln i te 3 tysiaki to bedzie niezla kasa.
Tym, ktorzy nadal nie rozumieja, dlaczego w PL sa niskie wynagrodzenia powiem:
bo kilo burakow jest znacznie tansze od kilograma mercedesa....
~lel
płatna hejteria dalej atakuje ? No to poczekamy aż im rura zmięknie
~azet
Już zrobiłeś co mogłeś żeby ratować PO. Daj chłopie spokój. Aha, i żądam zwrotu ukradzionych odsetek od moich lokat przy pomocy twojego "tymczasowego" podatku.
~66
Podatek Belki to słuszny podatek a to , ze nie ma go np. w SOMALII czy CZADZIE to inna sprawa.
~ALLACH
Nie chcesz płacić podatku nie ma przymusu . Pozrywaj lokaty , kasę do beczki lub pod materac i po problemie.
~Marta odpowiada ~66
to, ze gdzies jest lub nie ma nie swiadczy o jego slusznosci
~Polak
Oby Pan Belka był jak najdłużej Prezesem NBP bo to fachowiec w dziedzinie ekonomii, a nie tak inni pożal się Bożem
~zan
on taki fachowiec jak ty ..........................Polak
~p23
brzmi jakbys recytowal ze swojego transparentu z pierwszomajowego pochodu.
~maxxx
Belka gdybys ty miał choć trochę honoru jest takie cos co każdy człowiek powinien mieć ,to już bys dawno nie grzal tego stolka ,po tym co usłyszeliśmy w rozmowie z tzw minstrem od h ,,d ,,,,,,kamieni i kupy,ty chyba masz nas za durni ,a czym ty chcesz ta zlotowke bronic?????chyba zdajesz sobie spr dyletancie komunistyczny Belka gdybys ty miał choć trochę honoru jest takie cos co każdy człowiek powinien mieć ,to już bys dawno nie grzal tego stolka ,po tym co usłyszeliśmy w rozmowie z tzw minstrem od h ,,d ,,,,,,kamieni i kupy,ty chyba masz nas za durni ,a czym ty chcesz ta zlotowke bronic?????chyba zdajesz sobie spr dyletancie komunistyczny aparatczyku ze gdyby chciał się z toba zmierzyć mocarz typu Sorosa to podwijasz ogon po paru dilach ,masz fart ze tak naprawdę pln nie jest w twoich raczkach a takich tuzow jak Goldman czy JPMorgan ,i to ich tacy gracze mogą się obawiać ale nie twojego wymachiwania szabelka ,zobacz ile kasy wyrzucilisciw wbloto broniąc bez sensu pln w Grudniu i Stczniu na co to po co?????to sa nasze podatnikow pieniądze wiec jak następnym razem będziesz ta nasza marna,zlotowke kupowall za nasze dewizy to zastanow się z 3 razy bo kiedyś ktoś ciebie z tego rozliczy............................

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki