Belka: W rozmowach z Szałamachą i Morawieckim nie ma sugestii zmiany mandatu NBP

W rozmowach szefa NBP z ministrem finansów Pawłem Szałamachą i wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim nie ma sugestii zmiany mandatu NBP czy konieczności działań niekonwencjonalnych - poinformował prezes NBP Marek Belka

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Jestem wrażliwy na to, co się dzieje w NBP. W okresie przedwyborczym czy wokół wyborów mieliśmy do czynienia z całą gamą wypowiedzi, trochę frywolnych, nieskoordynowanych nt. NBP. One ucichły. Ja w swoich niemal codziennych kontaktach z ministrem Szałamachą czy premierem Morawieckim nie słyszałem o jakiejkolwiek sugestii o zmianie mandatu NBP czy konieczności działań niekonwencjonalnych" - powiedział we wtorek w rozmowie z TVN24 BiŚ.

"Wszystkim agencjom, obserwatorom dziękuję za troskę o NBP. Jeśli pojawiają się w tej mierze wypowiedzi groźne dla niezależności NBP, to ja je komentuje i to wysoce krytycznie" - dodał.

NBP będzie robił wszystko, aby złoty był stabilny

NBP będzie robił wszystko, aby złoty był stabilny - powiedział prezes NBP Marek Belka. Dodał, że obecnie nie należy wspominać o obniżce stóp procentowych, aby nie "posypać" złotego.

"Będę robił wszystko, żeby była stabilna" - odpowiedział Belka na pytanie, czy polska waluta będzie stabilna i czy nie będzie się osłabiała, w rozmowie z TVN24 BiŚ.

"W takiej sytuacji jak dziś, nawet bym nie wspominał o obniżce stóp. Chyba nie chcemy, aby złoty nam się +posypał+?" - dodał Belka.

Polska jest odległa od konieczności działań typu LTRO

"Jesteśmy w sytuacji odległej od takiej, gdzie potrzebne są działania EBC typu LTRO" - powiedział Belka.

W ramach operacji LTRO (Long Term Refinancing Operations) EBC zasila system bankowy kwotami w postaci niskooprocentowanych 3-letnich pożyczek. Programy analogiczne do LTRO realizowane są m.in. przez Bank Anglii.

(PAP)

nik/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~roger45

Kiedys myslelismy, ze co prawda zarabiamy tylko 3 tysiaki na mc, ale 1 USD bedzie po 1,5pln i te 3 tysiaki to bedzie niezla kasa.
Tym, ktorzy nadal nie rozumieja, dlaczego w PL sa niskie wynagrodzenia powiem:
bo kilo burakow jest znacznie tansze od kilograma mercedesa....

! Odpowiedz
1 1 ~lel

płatna hejteria dalej atakuje ? No to poczekamy aż im rura zmięknie

! Odpowiedz
2 8 ~azet

Już zrobiłeś co mogłeś żeby ratować PO. Daj chłopie spokój. Aha, i żądam zwrotu ukradzionych odsetek od moich lokat przy pomocy twojego "tymczasowego" podatku.

! Odpowiedz
2 1 ~66

Podatek Belki to słuszny podatek a to , ze nie ma go np. w SOMALII czy CZADZIE to inna sprawa.

! Odpowiedz
2 0 ~ALLACH

Nie chcesz płacić podatku nie ma przymusu . Pozrywaj lokaty , kasę do beczki lub pod materac i po problemie.

! Odpowiedz
0 0 ~Marta odpowiada ~66

to, ze gdzies jest lub nie ma nie swiadczy o jego slusznosci

! Odpowiedz
8 3 ~Polak

Oby Pan Belka był jak najdłużej Prezesem NBP bo to fachowiec w dziedzinie ekonomii, a nie tak inni pożal się Bożem

! Odpowiedz
1 6 ~zan

on taki fachowiec jak ty ..........................Polak

! Odpowiedz
0 0 ~p23

brzmi jakbys recytowal ze swojego transparentu z pierwszomajowego pochodu.

! Odpowiedz
2 6 ~maxxx

Belka gdybys ty miał choć trochę honoru jest takie cos co każdy człowiek powinien mieć ,to już bys dawno nie grzal tego stolka ,po tym co usłyszeliśmy w rozmowie z tzw minstrem od h ,,d ,,,,,,kamieni i kupy,ty chyba masz nas za durni ,a czym ty chcesz ta zlotowke bronic?????chyba zdajesz sobie spr dyletancie komunistyczny aparatczyku ze gdyby chciał się z toba zmierzyć mocarz typu Sorosa to podwijasz ogon po paru dilach ,masz fart ze tak naprawdę pln nie jest w twoich raczkach a takich tuzow jak Goldman czy JPMorgan ,i to ich tacy gracze mogą się obawiać ale nie twojego wymachiwania szabelka ,zobacz ile kasy wyrzucilisciw wbloto broniąc bez sensu pln w Grudniu i Stczniu na co to po co?????to sa nasze podatnikow pieniądze wiec jak następnym razem będziesz ta nasza marna,zlotowke kupowall za nasze dewizy to zastanow się z 3 razy bo kiedyś ktoś ciebie z tego rozliczy............................

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EBC 9,09% 0,12
2019-07-19 15:19:34

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil