REKLAMA
NA ŻYWO

Belka: Stopy procentowe są na właściwym poziomie

2016-11-18 07:35
publikacja
2016-11-18 07:35

Półtoraprocentowa stopa referencyjna to poziom odpowiedni do stanu polskiej gospodarki – uważa były prezes NBP Marek Belka. Nie sądzi, by podwyżka była konieczna wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku, choć deflacja powoli się wygasza. Problemem polskiej gospodarki jest natomiast wyhamowanie inwestycji.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Rada Polityki Pieniężnej jeszcze pod kierownictwem Marka Belki po raz ostatni zmieniła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obniżając o pół punktu procentowego. Od tej pory stopy pozostają na stałym, najniższym w historii poziomie. Ten stan powinien się utrzymać jeszcze co najmniej przez kilka miesięcy.

– Dzisiaj podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 proc. i ona jest właściwa – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Marek Belka, prezes NBP w latach 2010-2016. – I cieszę się, że już w tej chwili przestaje się mówić o konieczności obniżenia tejże stopy. Być może będzie trzeba ją podwyższyć, ale to na pewno nie w tym roku i na pewno nie w I połowie przyszłego roku.

Podwyżka stóp procentowych może być konieczna w sytuacji, gdyby inflacja zaczęła przekraczać dopuszczalny margines odchyleń od celu inflacyjnego, czyli przeskoczyła poziom 3,5 proc. Do tego jednak droga daleka, mimo że deflacja niknie w oczach. W październiku ceny wciąż były niższe od tych sprzed roku, choć już jedynie o 0,2 proc.

– Inflacja będzie powoli wracać, ale na razie przynajmniej nie wydaje się, żeby to była taka inflacja, którą byśmy zbyt dolegliwie odczuli w naszych portfelach – uspokaja Marek Belka.

Ostatnie dane z polskiej gospodarki mogą jednak niepokoić. Według wstępnych danych w III kwartale PKB Polski urósł tylko o 2,5 proc. To najsłabsze tempo od trzech lat. Ekonomiści tłumaczą spadek tempa splotem przyczyn: spożycie nie rośnie tak szybko, jak się spodziewano po wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus, eksport rośnie wolniej niż import, a inwestycje trwają w stagnacji. Ten ostatni czynnik uważany jest za największy problem.

– Przede wszystkim trzeba zwiększyć absorpcję funduszy unijnych, trzeba to udrożnić, dlatego że inwestycje publiczne mają istotne znaczenie dla gospodarki, a także mają istotne znaczenie dla sektora prywatnego – mówi były prezes NBP. – A jeżeli chodzi o przedsiębiorców, to cóż, dla nich nic gorszego nie ma jak niepewność, więc zmniejszajmy niepewność.

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
A jak chcecie napędzić inwestycje trzymając jedne z najwyższych stóp procentowych w UE?
~niepelnosprawny_org
gdzie jest teraz pan Belka, najpierw został dyrektorem w nieruchomościach, pozniej miał być gdzies indziej...
~Nieśmiertelny_socja
System okradania najbiedniejszych (kwota wolna) aby wpłacić składkę do EU, a następnie uzyskać "bezpłatne" fundusze, które są przydzielane wybranym oczywiście psuje gospodarkę i hoduje armię leniwych i posłusznych "narkomanów".
~Nickola
Po co inwestować pieniądze z ryzykiem jak można trzymać je bezpiecznie w banku z pewnym zyskiem
~Eltor
Inflacja w rozumieniu CPI to szybciutko wzrośnie, jeśli PLN dalej będzie się osłabiał (a najpewniej będzie), a USD będzie umacniał w takim tempie. Ceny całej masy towarów, których już dawno sami nie produkujemy i musimy importować, wyrażane są w USD.
~bubu
Opinie p Belki mają wartość zeszłorocznego śniegu. Wiadomo: podnieść podatki po pierwsze, po drugie a po trzecie koniec z kapitalizmem szczególne wyścigowym. Czyli ma być luz , blues...
~Tyberiusz
A co mnie obchodzi opinia jakiejś sprzedajnej belki?! Jest RPP i NBP i to ich opinie mnie interesują a nie tego .............
~hosanna_
Belka przed trybunał za podwójne opodatkowanie oszczędności Polaków.
Nie mogę znieść jego pier.d..nia.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki