REKLAMA

Belka: Euro zwiększyło różnice pomiędzy krajami

2015-10-06 10:31
publikacja
2015-10-06 10:31
Belka: Euro zwiększyło różnice pomiędzy krajami
Belka: Euro zwiększyło różnice pomiędzy krajami
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

- Dyskutując o kryzysie strefy euro, mówimy o kryzysie Unii Europejskiej. Przyszłość strefy euro może wydawać się dosyć neutralna dla niektórych państw pozostających poza euro, ale tak nie jest. Szczerze uważam, że upadek strefy euro doprowadziłby do rozpadu wspólnego europejskiego rynku, głównego aktywa projektu integracji europejskiego - mówi prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, podczas  konferencji "Strefa euro na nowo: perspektywa Europy Środkowej", zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy w strefie euro, czy poza nią, jesteśmy jednakowo zainteresowani tym, co się stanie ze wspólną europejską walutą.

Głównym problemem dostrzeganym przez nas, ekonomistów, jest to, że wspólna europejska waluta nie zapobiegła, a według niektórych zwiększyła rozwarstwienie. W warunkach wspólnej europejskiej waluty niektóre państwa nie mogą dotrzymać kroku innym. Różnice zarówno ilościowe, jak i jakościowe się pogłębiają. To podstawowy problem ekonomiczny.

Co zatem z tym zrobić? Standardowa odpowiedź brzmi: dobra koordynacja i odpowiedzialność. Nie martwię się o koordynację, Unia Europejska jest liderem koordynacji. Mamy tysiące ludzi w Brukseli i innych stolicach, którzy potrafią naszkicować najbardziej skomplikowane schematy koordynowania działań. Tym, czego nam brakuje, jest wzajemność. Możemy koordynować wszystko do najdrobniejszego szczegółu, a nadal – bez pewnej dozy wzajemności i współodpowiedzialności – wspólna waluta w najlepszym wypadku będzie jako tako sobie radzić.
Odpowiedzialność to oczywiście druga strona medalu. Na nią wskazują płatnicy czyli kraje północy. „Nie możemy działać z wzajemnością bez odpowiedzialności”. Z drugiej strony kraje południa również mają rację mówiąc: „Bez wzajemności nie może być odpowiedzialności i politycznej i społecznej spójności w UE” - mówi prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Źródło:
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Aga
Panie Belka, my juz wiemy. czyje interesy pan reprezentujesz (afera podsluchowa to wykazala)..
Zadne wymadrzanie sie juz panu nie pomoze. Pana miejsce jest przed Trybunalem Stanu za przestepstwa przeciwko Konstytucji. Nie jest pan godny sprawowania tak waznej dla panstwa polskiego funkcji prezesa NBP. Odejdz pan juz w niebyt
Panie Belka, my juz wiemy. czyje interesy pan reprezentujesz (afera podsluchowa to wykazala)..
Zadne wymadrzanie sie juz panu nie pomoze. Pana miejsce jest przed Trybunalem Stanu za przestepstwa przeciwko Konstytucji. Nie jest pan godny sprawowania tak waznej dla panstwa polskiego funkcji prezesa NBP. Odejdz pan juz w niebyt i miej choc odrobine honoru.
~ewa
e tam granice ... Euro to był sposób na wprowadzenie prywatnie sterowanego banku centralnego dla europy, teraz to dopiero będą sobie spekulować, wprowadzać i wyprowadzać walutę z rynku ... jak z powodzeniem robią w Ameryce z pomocą prywatnego banku fed ...
~EkonomiaPOlityków
Teraz wiecie dlaczego w 1995 roku przeprowadzono w Polsce denominację pieniądza,w tym samym roku uchwalono euro.Gdyby nie denominacja to Polacy zarabiali by dziś jak zachód europy w złotówkach może nawet i lepiej.A tak to jesteśmy tanią siłą roboczą dla zagranicznych firm wchodzących do Polski.Dlatego Politycy wyprzedają kraj zagranicy.
~ewa
denominacja była bo brakowało już miejsca na zera na banknotach, a że jesteśmy tanią siłą roboczą to wina korupcyjnego rządu
~-zbyszek1 odpowiada ~ewa
Prostactwo i ciemnota droga Ewo. Mówię bez ogródek bo czarne musi być czarne a białe białe.
A sprawa nie jest tak prosta do rozwiązania. Tania ta nasza siła robocza bo z powodu naszej historii nie braliśmy udziału przez pokolenia w tym wyściugu szczurów. Polska gospodarka nigdy nie była konkurencyjna. Zawsze byliśmy zacofani technologicznie.
Prostactwo i ciemnota droga Ewo. Mówię bez ogródek bo czarne musi być czarne a białe białe.
A sprawa nie jest tak prosta do rozwiązania. Tania ta nasza siła robocza bo z powodu naszej historii nie braliśmy udziału przez pokolenia w tym wyściugu szczurów. Polska gospodarka nigdy nie była konkurencyjna. Zawsze byliśmy zacofani technologicznie. W związku z tym nie mamy własnych marek, nie mamy własnych nowoczesnych wyrobów, nie mamy wyrobów innowacyjnych, bardzo nowoczesnych które są budowane od projektu do finalnego wyrobu. Temat jest trudny bo, żeby z czymś wyskoczyć trzeba się kopać z końmi czyli wielkimi koncernami i tymi nowoczesnymi firmami które dominują od pokoleń na rynku i nie zostawiają zbyt wiele miejsca dla śmiałków którzy chcieliby się władować między nich. Nie ma sensu wymieniać bo wszyscy znamy takie nazwy jak Philips, Simens, ABB, Mercedes, Opel, i tysiące innych. Już przedzieramy się z wolna z IT np. CDRED, AGD ( Amica ), przemysł stocznowy bardzo nowoczesny zatrudniający sporo ludzi i dający nieprawdopodobnie wielkie stopy zwrotu. przemysł meblarski i inne jeszcze ale jednak w największym stopniu korzystamy ze zleceń obcych koncernów dla których wykonujemy części i podzespoły. A z tego jest zawsze mniejsze przebicie. Ale w Polsce firmy się bogacą i mogą przeznaczać przy pomocy również pieniędzy budżetowych i unijnych na innowacyjność, badania naukowe, nowe rozwiązania. Zwracam się w związku z tym do Ciebie niezależnie od tego jakim kolorem włosów natura Cię obdarzyła: wylecz się z tego prymitywizmu, prostego pojmowania świata. On na prawdę nie jest taki prosty. Funkcjonowanie na rynkach światowych też nie jest takie proste. Gdyby to problem leżał w korupcji rządu tego czy owego jak to się Ewuni wydaje. To byłoby proste. Tylko, że w Polsce nie ma już korupcji albo może bardziej prawdziwie byłoby powiedzieć korupcja w Polsce jest marginalna. Na tyle marginalna, że już nie wpływa destrukcyjnie na rozwój Polski.
~owl_and_friends
Tak wydyganego belki jeszcze nie widziałem. Może chcą mu PO wyborach jakiś przekręt wyciągnąć na światło dzienne. Trzeba by posłuchać co sowa huka.
~octopus
Moim zdaniem nachalne i tandetne promo lewaków (a głównie ZLewu który za chwilę stanie do walki na śmierć i życie o wejście do Królestwa Sejmowego, a wiadomo że z 3% trudno przekroczyć 8% progu dla koalicji). Nasz pierwszy bankier to typowy lewak, i jednocześnie jedna z najbardziej ludzkich twarzy ZLewu (przecież nie będą na bankierze Moim zdaniem nachalne i tandetne promo lewaków (a głównie ZLewu który za chwilę stanie do walki na śmierć i życie o wejście do Królestwa Sejmowego, a wiadomo że z 3% trudno przekroczyć 8% progu dla koalicji). Nasz pierwszy bankier to typowy lewak, i jednocześnie jedna z najbardziej ludzkich twarzy ZLewu (przecież nie będą na bankierze ZLewu Grodzkim promowali)! Głosując na lewaków okradasz nie tylko siebie ale i innych!
~polllokoloooo
Co by zrobili ci wszyscy polityczni prozniacy bez ue?
~-zbyszek1
Co się martwisz o nich. Gdzie Ty byś był? Gdzie my wszyscy bilibyśmy? Ciemny lud, te polskie dziady które mało co mogą i potrafią nawet tego nie są w stanie zrozumieć, że Unia jest dla Polski i dla nich zbawienna.
~jaTylkoPytam odpowiada ~-zbyszek1
Same plusy i żadnych minusów? Nie przeraza Cię tak silna pozycja Niemiec w UE?

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki