REKLAMA
WEBINAR

Belgia notuje najniższe ceny prądu w tym roku. To zasługa energii wiatrowej

2022-12-29 17:33
publikacja
2022-12-29 17:33

Produkcja energii wiatrowej w Belgii osiągnęła w środę najwyższy poziom w historii - poinformował operator sieci wysokiego napięcia Elia. W rezultacie belgijska cena energii elektrycznej osiągnęła najniższy poziom od 31 grudnia 2021 roku. Również europejskie ceny gazu nadal spadały w środę ósmy dzień z rzędu.

Belgia notuje najniższe ceny prądu w tym roku. To zasługa energii wiatrowej
Belgia notuje najniższe ceny prądu w tym roku. To zasługa energii wiatrowej
fot. Jeszcze rok temu można było zaciągnąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem i stawką nieco ponad 3 proc. Takie rozwiązanie wybierała jednak wówczas nieliczna grupa kredytobiorców. Sprawdzamy, ile zyskali ci, którzy trafili na odpowiedni moment. / / Shutterstock

O godz. 7.15 turbiny wiatrowe w Belgii wyprodukowały 4,505 MW energii elektrycznej, co odpowiada mocy około czterech reaktorów jądrowych. Nowy rekord jest częściowo spowodowany wzrostem mocy wiatrowych zarówno na lądzie, jak i na morzu - podała Elia, na którą powołuje się agencja Belga.

W ciągu najbliższych kilku dni spodziewany jest również silny wiatr, który przełoży się na niskie hurtowe ceny energii, a nawet „ujemne ceny w ciągu dnia”, co oznacza, że wielcy konsumenci energii otrzymają pieniądze, gdy zużyją energię. Fakt, że wiele firm jest zamkniętych w okresie Bożego Narodzenia, a także łagodne temperatury przyczyniają się do niskich cen.

Analitycy twierdzą, że ciepła pogoda w Europie odgrywa rolę w spadku cen, podobnie jak wysoki poziom produkcji energii wiatrowej.

Belgijska cena energii osiągnęła najniższy poziom od 31 grudnia 2021 roku. Cena energii z dostawą na następny dzień wynosiła średnio 9,68 euro za megawatogodzinę. Pod koniec sierpnia cena energii elektrycznej z dostawą na następny dzień osiągnęła bezprecedensowy szczyt średnio 700,41 euro za megawatogodzinę. Było to spowodowane rekordowymi cenami gazu ziemnego - spowodowanymi rosyjską inwazją na Ukrainę – w połączeniu z awarią kilku francuskich elektrowni jądrowych, brakiem energii wiatrowej i wysokimi temperaturami.

Europejskie ceny gazu również nadal spadały w środę ósmy dzień z rzędu. Cena gazu spadła poniżej 80 euro za megawatogodzinę, czyli poniżej poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Analitycy twierdzą, że łagodna pogoda w Europie odgrywa rolę w spadku, podobnie jak wysoki poziom produkcji energii wiatrowej. Ponadto Europa posiada wysokie rezerwy gazu - informuje Belga.

W zeszłym tygodniu unijni ministrowie energii ogłosili, że zostanie wprowadzony pułap cenowy na gaz ziemny, który może wejść w życie od połowy lutego. W sierpniu ceny gazu ziemnego wzrosły do 345 euro za megawatogodzinę na rynku hurtowym, co stanowi rekord. Obecnie ceny gazu oscylowały wokół 77 euro za megawatogodzinę, a to najniższy poziom od początku inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jas2
Nie ma potrzeby inwestować NADMIERNIE w wiatraki. Można importować tanią energię z wiatraków bez inwestycji.
itso_rift
tak jest prezesie czy coś jeszcze ?
tonycairoli
Propaganda dla naiwnych. W cenie energii z Bełchatowa 75% to koszty podatku od emisji CO2 to po pierwsze. Ceny energii na giełdzie energii nie biorą pod uwagę kosztów inwestycji tylko koszty eksploatacji, a koszty inwestycji w przypadku OZE są ogromne w przeliczeniu na jednostkę energii. Jest to tak zrobione, żeby OZE zawsze miało Propaganda dla naiwnych. W cenie energii z Bełchatowa 75% to koszty podatku od emisji CO2 to po pierwsze. Ceny energii na giełdzie energii nie biorą pod uwagę kosztów inwestycji tylko koszty eksploatacji, a koszty inwestycji w przypadku OZE są ogromne w przeliczeniu na jednostkę energii. Jest to tak zrobione, żeby OZE zawsze miało pierwszeństwo jako "najtańsze" źródło. Więc zanim zaczniecie się podniecać jak tania jest energia z OZE, to spróbujcie zadać parę pytań. Na przykład czy przez ostatnie 10lat ceny energii rosną zgodnie z inflacją czy raczej znacznie bardziej. Czy przez ostatnie 10lat udział OZE nie zmienił się, czy może znacznie wzrósł.
darius19
to dla sceptycznych, krytykantow i ruskich propagandowych trolli. Sam mam fotowoltaike z której laduje samochod
tonycairoli
A z czego ładujesz przez ostatnie dwa miesiące, bo raczej nie z PV, chyba że samochód stoi w garażu niejeżdżony... to wtedy tak :)
jas2
"mam fotowoltaike z której laduje samochod"

Tym razem plusik ode mnie.
Mam dwa samochody elektryczne, a panele słoneczne w każdej lokalizacji, gdzie mam dom lub firmę. Nie jestem pseudoekologiem i uważam, że ocieplenie klimatu jest korzystne dla Polski.
Wszystkim polecam fotowoltaikę. Najlepiej wykonaną samodzielnie
"mam fotowoltaike z której laduje samochod"

Tym razem plusik ode mnie.
Mam dwa samochody elektryczne, a panele słoneczne w każdej lokalizacji, gdzie mam dom lub firmę. Nie jestem pseudoekologiem i uważam, że ocieplenie klimatu jest korzystne dla Polski.
Wszystkim polecam fotowoltaikę. Najlepiej wykonaną samodzielnie i bez dotacji. Zwrot inwestycji następuje zwykle po 3 latach.
jas2 odpowiada tonycairoli
W grudniu i styczniu jest deficyt energii słonecznej ale za to od marca do października jest cały czas nadwyżka.

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki