REKLAMA
JUŻ JUTRO

Belgia nie daje zgody na CETA. Wieczorem kanadyjsko-unijne konsultacje

2016-10-24 14:23
publikacja
2016-10-24 14:23

Rozmowy belgijskich polityków nie przyniosły przełomu w sprawie podpisania umowy o wolnym handlu UE-Kanada. Premier tego kraju Charles Michel poinformował szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, że nie może dać zielonego światła do zawarcia CETA.

fot. FRANCOIS LENOIR / / FORUM

Zwołany na poniedziałek komitet konsultacyjny, w którym zasiadają przedstawiciele władz regionalnych i federalnych Belgii, nie był w stanie przełamać oporu Walonii i innych regionów - w tym brukselskiego, wobec CETA.

"Przekazałem oficjalnie Tuskowi, że nie mamy porozumienia" - powiedział dziennikarzom w Brukseli premier Michel.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował na konferencji prasowej, że w poniedziałek odbędzie się rozmowa szefa Rady Europejskiej, przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera oraz premierów Kanady oraz Belgii - Justina Trudeau i Charles'a Michela.

Wcześniej źródła unijne informowały, że jeśli Belgii nie uda się przełamać impasu w sprawie CETA do poniedziałku wieczorem, przywódcy UE rozważą odwołanie ceremonii podpisania tej umowy, zaplanowanej na czwartek w Brukseli.

Szef parlamentu Walonii Andre Antoine oświadczył w poniedziałek, że władze regionu, który on reprezentuje, potrzebują więcej czasu na przeanalizowanie dokumentów dotyczących porozumienia między UE a Kanadą.

Kierownictwo partii socjalistycznej (właśnie ona rządzi we francuskojęzycznej Walonii) potwierdziło też swój sprzeciw wobec CETA. Lider frankofońskich socjalistów, były szef belgijskiego rządu Elio Di Rupo, oznajmił po spotkaniu biura politycznego swojego ugrupowania, że Walonia będzie potrzebowała "tygodni" na negocjacje.

Komisja Europejska przez swojego rzecznika podkreślała, że w obecnej sytuacji potrzebna jest cierpliwość. Według Schinasa nawet jeśli negocjacje nie zakończą się w tym tygodniu, nie oznacza to, że nie będą się one toczyły dalej. "Komisja nie ma w zwyczaju pracować na bazie ultimatów czy ostatecznych terminów" - oświadczył rzecznik.

"Komisja pracuje bez przerwy, by skierować rozmowy w kierunku pozytywnego zakończenia, co pozwoliłoby UE i Kanadzie podpisać wynegocjowane porozumienie handlowe" - zapewnił Schinas.

Walonia sprzeciwia się CETA, a rząd federalny Belgii potrzebuje zgody regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać umowę między Unią a Kanadą. Sprzeciw liczącego 3,6 mln mieszkańców francuskojęzycznego regionu grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na podpisanie przez Unię porozumienia z Kanadą.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ksaj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (40)

dodaj komentarz
~Dżejms
No i najgorzej to dać ultimatum. Dali do poniedziałku - jest poniedziałek - we wtorek rozumiem że Belgia pod nalotami Luftwaffe...czy tam jakichś innych sił ciemności. No bo jak było ultimatum to jak inaczej?
~stukacz
Czekamy az KOMISJA WENECKA zacznie badac stan demokracji w Belgii. Jak Polska ma swoje zdanie, to demokracja zagrozona, a jak belgom sie cos nie podoba - to wsyzstko konczy sie wesolym oberkiem?
~decymetr
Brawo Walonia Jutro rano ide kupic walonki !
~rzaba
a dlaczego Belgia ?jak ktos juz napisal - belgowie to pracownicy (nie politycy) zatrudnieni w aparacie administracyjno-biurowym UE w Bruxeli. Maja bezposredni dostep do danych i dobrze wiedza w czyim interesie zostala sporzadzona niniejsza umowa, kto na niej zyska i czyim kosztem i kto zostanie upupiony na dluuugie lata.Ten sredni a dlaczego Belgia ?jak ktos juz napisal - belgowie to pracownicy (nie politycy) zatrudnieni w aparacie administracyjno-biurowym UE w Bruxeli. Maja bezposredni dostep do danych i dobrze wiedza w czyim interesie zostala sporzadzona niniejsza umowa, kto na niej zyska i czyim kosztem i kto zostanie upupiony na dluuugie lata.Ten sredni szczebel, ich rodziny i znajomi potrafil wplynac na parlamenty regionalne - np regionu Bruxeli lub roliczego regionu Walonii.Brawo
~Apost
To bayer sie musi smucic. Tyle kasy wylozone na monsanto, a tu drugiej argentyny nie zrobia z europy. Narazie.
~Biedak
Kolejny sukces Donka! FUCK CETA! ;)
~LD
Niech żyją:
1, Nasz bohaterski Prezydent (i jego dodatkowe obowiązkowe szczepienia truciznami wycofywanymi przez inne kraje, nieszczędzący wsparcia $$ dla przyjaznej Ukrainy).
2. Nasz bohaterski (nigdy nie internowany) Prezes - 5-ta kolumna okrągłego stołu.
3. Nasza bohaterska Premier, tak odważna jak konkretna.
4. Nasze
Niech żyją:
1, Nasz bohaterski Prezydent (i jego dodatkowe obowiązkowe szczepienia truciznami wycofywanymi przez inne kraje, nieszczędzący wsparcia $$ dla przyjaznej Ukrainy).
2. Nasz bohaterski (nigdy nie internowany) Prezes - 5-ta kolumna okrągłego stołu.
3. Nasza bohaterska Premier, tak odważna jak konkretna.
4. Nasze bohaterskie partie (PiS, PO, PSL) przepełnione troską o zdrowie i dobro ogólne obywateli naszego Kraju, słusznie strzeżone Ustawą 1066.
Precz z agentami Putina w Walonii i Kukiz 15.
A tak na poważnie to polecam kanał na YT: sumienie narodu. Otwiera oczy.
CWP
~podatnik
I tak PiS dostał nauczkę ! Mała Belgia może a duży PRL bis z PiS'em nie może odmówić. To się nazywa towarzysze - asertywność! Pora wykupić kolejne szkolenie(chociaż Szałamasze nawet Harvard nie pomógł!) - to może lepiej na biednych dać?
~Loko
masz zerowe pojęcie o polityce międzynarodowej kodziarski hejterze.
~DarekD
Jak to możliwe, ze parlament regionalny Walonii już podjął swoją decyzje odnośnie CETA, a parlamenty innych krajów jeszcze takich decyzji dotąd nie podejmowały!?. Gdyby mogły się już w tej sprawie wypowiedzieć podejmując swoje indywidualne decyzje w tej materii, to jest wielce prawdopodobne, że parlamenty znacznie większej ilości Jak to możliwe, ze parlament regionalny Walonii już podjął swoją decyzje odnośnie CETA, a parlamenty innych krajów jeszcze takich decyzji dotąd nie podejmowały!?. Gdyby mogły się już w tej sprawie wypowiedzieć podejmując swoje indywidualne decyzje w tej materii, to jest wielce prawdopodobne, że parlamenty znacznie większej ilości krajów UE podjęłyby decyzje o swoim sprzeciwie wobec CETA. A tak urzędasy z UE chcą spacyfikować opór Walonii i przepchnąć jakieś -jak to określają- "tymczasowe" wejście tej umowy w życie. Otóż unijne urzędasy!!!. Albo ta umowa jest dobra i wchodzi wtedy w życie od razu w pełnym kształcie i to bez jakiegoś stanu "tymczasowego" terminu jej obowiązywania, albo JEST ZŁA I NIE WCHODZI W OGÓLE!!!. Jeszcze parę tygodni temu mówiło się, że umowa wejdzie w życie TYLKO GDY RATYFIKUJĄ JĄ WSZYSTKIE KRAJE UE!!!. Gdy urzędasy spotkały się z ostrymi sprzeciwami społeczeństw, bojąc się, że poszczególne rządy krajów -słuchając głosu swoich obywateli- zaczną ją kwestionować i sprzeciwiać się jej podpisaniu, wymyśliły sobie jakiś termin jej "tymczasowego" obowiązywania!!!. Otóż, wstrętne urzędnicze kreatury!!!. Społeczeństwa Europy mówią stanowcze NIE - tej umowie, podobnie zresztą jak jej starszej siostrze TTIP!!!!.

Powiązane: CETA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki