REKLAMA

"Będziesz pan wisiał". Marszałek Sejmu składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące wypowiedzi posła Brauna

2021-09-16 15:28, akt.2021-09-16 16:08
publikacja
2021-09-16 15:28
aktualizacja
2021-09-16 16:08
"Będziesz pan wisiał". Marszałek Sejmu składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące wypowiedzi posła Brauna
"Będziesz pan wisiał". Marszałek Sejmu składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące wypowiedzi posła Brauna
fot. Łukasz Błasikiewicz / / Sejm RP

Poseł Grzegorz Braun przekroczył dzisiaj kolejną granicę; w związku z dzisiejszymi słowami skierowanymi wobec ministra Adama Niedzielskiego składam zawiadomienie do prokuratury - poinformowała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Poseł Grzegorz Braun groził w czwartek z mównicy sejmowej ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu. "Będziesz pan wisiał" - krzyknął z mównicy sejmowej Braun (Konfederacja), wygrażając palcem w kierunku siedzącego w ławach rządowych ministra.

"Poseł Grzegorz Braun przekroczył dzisiaj kolejną granicę. Nie ma miejsca na groźby karalne w polskim Parlamencie, ani w całej przestrzeni publicznej. W związku z dzisiejszymi słowami skierowanymi wobec ministra Niedzielskiego składam zawiadomienie do prokuratury" - zapowiedziała we wpisie na Twitterze marszałek Witek.

Niedzielski wystąpił w czwartek w Sejmie w związku z wnioskiem klubu KP-PSL o przedstawienie informacji bieżącej "w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia". Po ministrze głos zabrał Braun. Poseł Konfederacji mówił o przyszłym "akcie oskarżenia" za działania rządu i resortu zdrowia podczas pandemii Covid-19; już po tym, gdy skończył się czas jego wypowiedzi i mikrofon został wyłączony, krzyknął w kierunku siedzącego w ławach rządowych Niedzielskiego: "Będziesz pan wisiał".

Tuż po wypowiedzi Brauna, prowadząca obrady wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oświadczyła, że poseł Konfederacji zachował się skandalicznie i zapowiedziała, że sprawą zajmie się Prezydium Sejmu. "Nie ma pan prawa tak się zachowywać, nie ma pan prawa takich słów używać. Pana sprawa będzie postawiona na Prezydium Sejmu. To jest wielki skandal" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Zareagowali również inni posłowie, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który zwracając się do Brauna powiedział, że nie wolno wobec nikogo mówić tak, jak on pod adresem Niedzielskiego. Szef PSL podkreślił, że to "groźba karalna" i "rzecz okropna".

Ostatecznie wicemarszałek Kidawa-Błońska, powtarzając, że Braun zachował się skandalicznie, wykluczyła go z czwartkowych obrad Sejmu.

Minister Niedzielski zachowanie Brauna ocenił jako skandaliczne i nieakceptowalne. "Oczekuję od Prezydium Sejmu podjęcia stanowczych, surowych kroków w tej dziedzinie, bo ostatnio tylko potakujemy głową, że dzieją się rzeczy skandaliczne, a nie ma podejmowanych żadnych wymiernych kroków wobec tego, co zrobił poseł Braun" - powiedział Niedzielski z mównicy sejmowej, gdy zabrał głos, by odpowiedzieć na pytania posłów.

Dodał, że "usunięcie posła Brauna na 15 minut z debaty, to nie jest odpowiednia kara". "To jest skandal, po prostu skandal" - oświadczył minister.

Podziękował również innym posłom "za jednoznaczną postawę". "Ale nie chciałbym, żebyśmy się zatrzymywali w tym, że tylko negujemy, a nie wyciągamy konsekwencji" - zaznaczył Niedzielski. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (2)

dodaj komentarz
nonnn
dokladnie to nie grozba raczej tylko zapowiedz/przepowiednia/ ze z takimi poczynaniami Pan Niedzielski doprowadzi narod do ze tak powiem czynnej rozpaczy
fiat126p
Postrzelony to on jest, Konfederacji chwały nie przynosi. Ale gdzie tu "groźby karalne"? Mówił o akcie oskarżenia czyli działaniach prawnych. Czy "straszenie" prokuratorem lub Trybunałem Stanu jest karalne? W uniesieniu zapomniał, że chwilowo w Polsce kary śmierci nie ma a sam należy do formacji, która Postrzelony to on jest, Konfederacji chwały nie przynosi. Ale gdzie tu "groźby karalne"? Mówił o akcie oskarżenia czyli działaniach prawnych. Czy "straszenie" prokuratorem lub Trybunałem Stanu jest karalne? W uniesieniu zapomniał, że chwilowo w Polsce kary śmierci nie ma a sam należy do formacji, która jest przeciwna działaniu prawa wstecz...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki