REKLAMA

Będzie reforma działania Rady Dialogu Społecznego

2020-08-05 07:01
publikacja
2020-08-05 07:01
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Jesienią ma być gotowy projekt reformy działania Rady Dialogu Społecznego. Na pewno wprowadzone zostaną obowiązek lustracyjny i nowe zasady wyboru przewodniczącego – podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy, nad zmianami w ustawie o RDS pracują rząd i partnerzy społeczni. "DGP dotarł do zestawienia ich uwag w tej kwestii oraz kierunkowych zmian, które mają największe szanse na uchwalenie" – podkreśla gazeta.

Według dziennika przesądzone jest wprowadzenie obowiązku lustracyjnego dla członków RDS i doprecyzowanie reguł wyboru jej przewodniczącego w razie braku jednomyślności "Takich zmian chcą Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) oraz zdecydowana większość partnerów społecznych reprezentowanych w RDS" – zaznacza.

"DGP" podaje, że propozycja konkretnych przepisów legislacyjnych w tej sprawie ma być przygotowana przez MRPiPS, a swoje propozycje przedstawiają partnerzy społeczni. Gazeta wskazuje, że Związek Przedsiębiorców i Pracodawców chce, aby złożenie oświadczenia lustracyjnego – za pośrednictwem Biura RDS – było warunkiem powołania do rady.

"Z kolei resort pracy proponuje, aby członkowie rady przedstawiali też oświadczenia majątkowe. W ten sposób działalność RDS ma być bardziej transparentna" – pisze dziennik.

"DGP" informuje ponadto, że w trakcie negocjowania zmian członkowie rady przedstawili wiele rozwiązań, które mają też wzmocnić dialog.

"Proponują m.in. przyznanie stronie społecznej inicjatywy ustawodawczej (OPZZ i Forum Związków Zawodowych) oraz podjęcie rozmów z marszałkami Sejmu i Senatu w celu objęcia obowiązkiem konsultacji projektów poselskich, senackich, prezydenckich i obywatelskich" – czytamy w "DGP".(PAP)

agzi/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki