Będzie łatwiej o dofinansowanie remontów kamienic

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Dziś wchodzi w życie znowelizowana ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, wobec czego kamienicznicy będą mogli skorzystać z przewidzianej dla nich premii kompensacyjnej w celu pokrycia kosztów remontu.


Tak naprawdę premia kompensacyjna nie jest niczym nowym - już wcześniej funkcjonowała w ustawie o wspieraniu remontów. Po taką pomoc wsparcia nie sięgało jednak wielu, głównie dlatego, że wsparcia udzielano tylko wtedy, gdy remont finansowany był z kredytu. Tymczasem wielu inwestorów dokonywało odnowy budynków przy zaangażowaniu środków własnych, czym skutecznie zamykali sobie drogę do premii kompensacyjnej.

Warto przypomnieć - premia kompensacyjna ma na celu rekompensatę strat poniesionych przez właścicieli  budynków mieszkalnych, w związku z obowiązującymi w okresie między 12 listopada 1994 roku a 25 kwietnia 2005 roku zasadami ustalania czynszów za najem lokali kwaterunkowych znajdujących się w tych budynkach.

Zgodnie z wchodzącą dziś w życie nowelizacją Ustawy, premia będzie mogła trafić do właścicieli kamienic z lokalami pod wynajem bez względu na to, czy wzięli po tą inwestycję kredyt, czy pokryli koszty z własnych oszczędności. Środki z premii posłużą refinansowaniu lub sfinansowaniu w całości dokonanych prac remontowych.

Warunkiem do uzyskania premii będzie tak, jak poprzednio złożenie wniosku o dofinansowanie:

- tzw. przedsięwzięć remontowych (przedsięwzięć związanych z termomodernizacją, których przedmiotem jest: remont budynków wielorodzinnych; wymiana w budynkach wielorodzinnych okien lub remont balkonów, nawet jeśli służą one do wyłącznego użytku właścicieli lokali; przebudowa budynków wielorodzinnych, w wyniku której następuje ich ulepszenie; wyposażenie budynków wielorodzinnych w instalacje i urządzenia wymagane dla oddawanych do użytkowania budynków mieszkalnych, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi),

- remontów jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego premia kompensacyjna przysługuje tylko raz w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo części budynku mieszkalnego.Malwina Wrotniak / Bankier.pl

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl