REKLAMA

Będzie kaucja na butelki plastikowe i większy nacisk na ochronę klimatu

2019-11-19 11:42
publikacja
2019-11-19 11:42

Powołamy w rządzie funkcję pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii; wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe i programy redukujące zużycie plastiku - zapowiedział we wtorek w expose premier Mateusz Morawiecki.

/ Bankier.pl

Premier zapowiedział też, że powołany zostanie pełnomocnik ds. energii odnawialnej. Rząd chce stawiać na energetykę jądrową, a także na odnawialne źródła energii, w tym energetykę prosumencką, energetykę wiatrową, morskie farmy wiatrowe, fotowoltaikę - poinformował premier.

Szef rządu mówił, że po raz pierwszy w historii jesteśmy w stanie pogodzić trzy najważniejsze zasady naszej polityki energetycznej – bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność cenową i dbałość o środowisko.

"Tradycyjna energetyka jeszcze długo będzie ważna w naszym systemie elektro-energetycznym, ale realia się zmieniają. Kiedyś nie było nas stać na rozwijanie źródeł odnawialnych, a teraz nie stać nas na to żeby ich nie rozwijać, także dlatego, że może to dać potężny impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu" – stwierdził premier.

Wyliczał, że energetyka prosumencka, fotowoltaika, program budowy farm na morzu, energomobilność, elektrownie jądrowe, to nie tylko program energetyczny, ale także gospodarczy. "Polski przemysł stoczniowy, metalowy, hutniczy, mechaniki precyzyjnej, polskie porty morskie, one wszystkie skorzystają na takich inwestycjach" – wskazał.

"Do pełnego wykorzystania tego ogromnego potencjału, który można porównać z największymi przedwojennymi programami rozwojowymi powołamy w rządzie funkcję pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii" – zapowiedział.

Szef rządu akcentował, że odpowiedzialnie myśląc o środowisku trzeba walczyć o to, by plastik nie zalał naszej planety.

"Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe i szereg programów redukujących zużycie plastiku" – zapowiedział. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jacho1804
Kaucja będzie pobierana konsekwentnie... oddawana będzie warunkowo.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki