REKLAMA

Będzie "Wiedźmin" na Netfliksie? Spółka Bagińskiego ma wstępną umowę

2017-05-17 12:40
publikacja
2017-05-17 12:40

Spółka Platige Image, której współwłaścicielem jest m.in. Tomasz Bagiński, poinformowała o podpisaniu wstępnej umowy z Netflix Entertainment dotyczącej produkcji filmowej pt. "The Witcher".

fot. Maciej Skawinski / / FORUM

Zarząd Platige Image informuje, że 16 maja 2017 r. weszło w życie tzw. Binding Deal Memorandum („BDM” – wiążące podstawowe warunki umowy) podpisane przez spółkę zależną emitenta Platige Films Sp. z o.o., Netflix Entertainment LLC („Netflix”), Interborough Inc.i Antimatter Inc. BDM określa główne warunki współpracy stron przy produkcji filmowej opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie Geralcie („The Witcher”) - poinformowała spółka w komunikacie.

Umowa określa podstawowe założenia produkcji pierwszego i kolejnych sezonów serialu o wiedźminie Geralcie. Platige Films przekaże do Netfliksa posiadane prawa umożliwiające wyprodukowanie serialu, jednakże Netflix nie jest zobowiązany do jego wyprodukowania, a rozpoczęcie produkcji będzie uzależnione od jego decyzji. W przypadku rozpoczęcia produkcji pierwszego sezonu Platige Films będzie świadczył (za pośrednictwem Tomasza Bagińskiego i Jarosława Sawko) wybrane usługi Executive Producer, wykona określone efekty specjalne, a Tomasz Bagiński zostanie zaangażowany jako jeden z reżyserów. Emitent wskazuje, że BDM jest dokumentem, który stanowi podstawę do dalszych rozmów dotyczących usług realizacji zdjęć filmowych i efektów specjalnych.

Na mocy BDM Platige Films zobowiązał się do niekorzystania we wskazanych w BDM okresach wyłączności z żadnych praw, wynikających z zawartych uprzednio umów z Andrzejem Sapkowskim, w szczególności praw filmowych.

Netflix podekscytowany projektem

Choć z opublikowanego przez Platige rynkowego komunikatu wynika, że Netflix nie musi produkować "Wiedźmina", na Twitterze spółka informuje, że prace już ruszyły. Także na swojej stronie Platige nie pozostawia wątpliwości: "Nietflix nakręci serial na podstawie Wiedźmina" - głosi tytuł informacji prasowej. – Andrzej Sapkowski stworzył bogaty i niezapomniany świat, z jednej strony pełen magii, a zarazem tak znajomy – mówi cytowany w niej Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. seriali międzynarodowych – Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że będziemy mogli pokazać ten świat naszym użytkownikom.

Cytowany jest także Andrzej Sapkowski, twórca sagi. – Cieszę się, że Netflix stworzy adaptację moich opowiadań dla fanów, zachowując wierność materiałowi źródłowemu i motywom, pisaniu których poświęciłem ponad trzydzieści lat – komentuje autor. – Jestem niezmiernie zadowolony z naszej współpracy i zespołu, któremu przypadło zadanie ożywienia bohaterów moich książek.

Presja na sukces

Warto dodać, że "Wiedźmin" trafił już na raz na ekrany, produkcja z Michałem Żebrowskim w roli głównej rozczarowała jednak fanów. To jak szeroki jest potencjał sagi udowodniła jednak trylogia gier autorstwa CD Projektu, która sprzedała się w ponad 20 mln egzemplarzy, a "Wiedźmin 3" otrzymał liczne nagrody dla najlepszej gry. 

Fani mogą mieć nadzieje, że serial pod skrzydłami Netfliksa - znanego z cenionych produkcji serialowych - pójdzie raczej tą drugą drogą. Tym bardziej, że w projekt zaangażowany będzie Tomasz Bagiński znany z takich produkcji jak nominowana do Oskara "Katedra" czy seria "Legendy Polskie".

fot. / / Bankier.pl

Na sukces projektu liczą także inwestorzy giełdowi. Wartość wspomnianego Platige, spółki w której Bagiński ma udziały, po publikacji komunikatu o współpracy, skoczyła na warszawskiej giełdzie o blisko 50%. Kurs spółki jest obecnie równoważony.

Za projekt kciuki trzymają zresztą i w CD Projekcie. - Życzymy temu projektowi jak najlepiej. Nie możemy doczekać się momentu, kiedy zobaczymy go na Netfliksie - powiedziano nam w dziale IR producenta gier. Być może ewentualne powodzenie serialu napędzi kolejną falę zainteresowania komputerowymi i konsolowymi wersjami przygód Geralta z Rivii. Inna sprawa, że słowo "wiedźmin" może się niebawem przestać kojarzyć inwestorom tylko z CD Projektem.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Zainteresowany
Na podstawowe świetnej Gry o tron powstał świetny serial dlaczego w tym przypadku może się nie udać?
~marek
ciekawe czy jakiś nasz aktor będzie występował
~Bakuś
Najlepszy cytat z książek: "Geralt, nie odpowiedział....."
~fan
Choć film to szmira jakich mało i chyba moje życiowe rozczarowanie, to obsada była moim zdaniem bardzo trafna - żebrowski, zamachowski czy nawet buzek, wszyscy jakoś ładnie pasowali do swoich ról (tak wizualnie, nie mówie o aktorstwie), przynajmniej w moich wyobrażeniach. Do tego ekstra muzyka Ciechowskiego. Wiele sobie Choć film to szmira jakich mało i chyba moje życiowe rozczarowanie, to obsada była moim zdaniem bardzo trafna - żebrowski, zamachowski czy nawet buzek, wszyscy jakoś ładnie pasowali do swoich ról (tak wizualnie, nie mówie o aktorstwie), przynajmniej w moich wyobrażeniach. Do tego ekstra muzyka Ciechowskiego. Wiele sobie obiecywałem i obejrzenie tego filmu to było jakby mi kto młotkiem w głowę przydzwonił...
~Sebastian
Każdy kto poznał na jakimś konwencie Pana Andrzeja (za czasów, kiedy Pan Andrzej był na konwenty zapraszany) albo czytał Sezon Burz, ma pewnie dzisiaj nadzieję, że serial powstanie przy milczącej współpracy z Panem Andrzejem. Muza jest kapryśna. Przy pisaniu Sagi o Wiedźminie, dawno temu, była ale potem zniknęła (albo Każdy kto poznał na jakimś konwencie Pana Andrzeja (za czasów, kiedy Pan Andrzej był na konwenty zapraszany) albo czytał Sezon Burz, ma pewnie dzisiaj nadzieję, że serial powstanie przy milczącej współpracy z Panem Andrzejem. Muza jest kapryśna. Przy pisaniu Sagi o Wiedźminie, dawno temu, była ale potem zniknęła (albo się utopiła/zatruła). I chociaż Pana Andrzeja nie nie da się nie lubić, to chwała mu za to co dawno temu napisał!
~PasazerNostromo
Pan Andrzej najpoczciwszy byl na poznanskim Pyrkonie - hojnie zrzygal sie na szefa imprezy.
~H4
i tak największym beneficjentem tego przedsięwzięcia moze sie okazac CD Projekt który dzisiaj ponadprzeciętnie spada (-2,5%; 64,68). Z produkcjami bywa różnie, są dochodowe lub nie, a kredyty trzeba spłacać. Nie bedzie to dotyczyć istniejącej juz gry która moze na tym mocno zyskać przez reklamy, nowych fanów, ponowne i tak największym beneficjentem tego przedsięwzięcia moze sie okazac CD Projekt który dzisiaj ponadprzeciętnie spada (-2,5%; 64,68). Z produkcjami bywa różnie, są dochodowe lub nie, a kredyty trzeba spłacać. Nie bedzie to dotyczyć istniejącej juz gry która moze na tym mocno zyskać przez reklamy, nowych fanów, ponowne odkrycie gry, lub wypuszczenie dodatku do gry mającego coś wspólnego z serialem. zyska też Gwent.
~Anna
Paweł Juś najlepszy analityk, gorąco polecam.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki