Będą unijne dopłaty dla plantatorów truskawek i malin

Od przyszłego roku polscy plantatorzy truskawek i malin otrzymają z unijnego budżetu dodatkowe dopłaty w wysokości 230 euro do hektara. Tak zdecydowali w Luksemburgu ministrowie rolnictwa 27 krajów, zatwierdzając reformę unijnego rynku owoców i warzyw. Wsparcie będzie udzielane przez 5 lat i obejmie plantatorów, którzy przeznaczają owoce do przetwórstwa.

Wicepremier Andrzej Lepper, choć początkowo domagał się wyższych dopłat, jest zadowolony z porozumienia. Dodał, że to jest to swego rodzaju renegocjacja traktatu akcesyjnego, ponieważ będzie to dopłata, której nie było w traktacie.

"Poza tym mamy zgodę na to abyśmy mogli do kwoty 400 euro dopłacić z budżetu krajowego" - powiedział wicepremier.

Oznacza to, że z budżetu krajowego, do każdego hektara, Polska będzie mogła, jeśli zechce, dopłacić maksymalnie 170 euro. Andrzej Lepper powiedział, że będzie rozmawiał z koalicjantami na ten temat.

Dodał, że jeżeli będzie wola całej koalicji, ministerstwo rolnictwa z pewnością zrobi wszystko, by plantatorzy owoców miękkich dostali po 400 euro dopłaty.

Dodatkowe dopłaty nie obejmą natomiast plantatorów porzeczek, agrestu, czy wiśni. Minister rolnictwa przyznał, że nie było na to zgody w Unii. Andrzej Lepper zapowiedział, że będzie w przyszłości zabiegał o wsparcie dla wszystkich plantatorów.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil