REKLAMA
WEBINAR

Beata Kempa kandydatką na szefa kancelarii premiera

2015-11-09 17:30
publikacja
2015-11-09 17:30

Wiceminister sprawiedliwości w latach 2006-2007 w rządzie PiS, wiceprezes Solidarnej Polski, posłanka z Dolnego Śląska Beata Kempa, zostanie szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Poinformowała o tym w poniedziałek kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

fot. Piotr Wojnarowski / / FORUM

Urodzona w 1966 r. w Sycowie (Dolnośląskie) Kempa, jest z wykształcenia prawnikiem. Posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji, w październikowych wyborach ponownie uzyskała mandat startując z listy PiS w okręgu wrocławskim. Głosowało na nią 13 892 wyborców.

Kempa jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Na Uniwersytecie Opolskim ukończyła z kolei studia podyplomowe w zakresie prawa, readaptacji, mediacji i negocjacji. Przez 15 lat była kuratorem zawodowym dla dorosłych.

W latach 1998-2005 była radną miejską w Sycowie. W 2002 r. bez powodzenia ubiegała się tu o mandat burmistrza, choć przeszła do drugiej tury głosowania. W 2004 r. także bez powodzenia startowała z listy PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Rok później po raz pierwszy została posłanką. Od maja 2006 r. do listopada 2007 r. pełniła funkcję wiceministra sprawiedliwości, w resorcie kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę. Zarządzała departamentami: legislacyjno-prawnym, spraw międzynarodowych, odpowiedzialnym za kontakty z parlamentem i częściowo - budżetowym.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. Kempę ponownie wybrano do Sejmu; dwa lata później - po raz drugi bezskutecznie - zabiegała o mandat europosła.

W listopadzie 2009 r. Kempa została członkiem sejmowej komisji śledczej, ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej. W grudniu tego roku, komisja w głosowaniu wyłączyła ją i posła PiS Zbigniewa Wassermanna, ze swojego składu. Według posłów PO, wyłączenie było konieczne, bo Wassermann i Kempa nie mogliby zeznawać jako świadkowie przed komisją w 2007 r. jako przedstawiciele rządu składali uwagi do projektu zmian w ustawie hazardowej i w związku z tym muszą stanąć przed komisją jako świadkowie.

Kempa i Wasserman uważali, że PO pozbyła się ich w obawie przed wyjaśnieniem afery hazardowej. Wrócili do pracy w komisji po miesiącu, po sejmowym głosowaniu w sprawie ich członkostwa w tym gremium.

W lutym 2011 r. decyzją Komitetu Politycznego PiS, Kempa została powołana na stanowisko pełnomocnika okręgowego partii w Kielcach - stało się to po śmierci w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. lidera świętokrzyskiego PiS posła Przemysława Gosiewskiego i rozwiązaniu przez centralę partii zarządu ugrupowania w regionie.

W komunikacie informującym o tej decyzji napisano m.in. że wybór Beaty Kempy na pełnomocnika w województwie świętokrzyskim daje gwarancję, że region zyska dynamicznego przedstawiciela, który będzie skutecznie reprezentował interesy województwa w Warszawie.

Decyzję kontestowali ówcześni politycy PiS z regionu - senator Grzegorz Banaś (krótko potem zrezygnował z członkostwa w partii) i europoseł Jacek Włosowicz (zrezygnował kilka miesięcy później, przechodząc do Solidarnej Polski).

W październiku 2011 roku Kempa został liderką świętokrzyskiej listy PiS w wyborach do Sejmu. Zdobyła mandat z poparciem ponad 70 tys. wyborców - był to wówczas najlepszy indywidualny wynik w okręgu.

Miesiąc później, razem z 16 innymi posłami PiS, nazywanymi ziobrystami powołała nowy klub parlamentarny Solidarna Polska, solidaryzując się z wykluczonymi z PiS europosłami - Ziobro, Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim. Krótko potem komitet polityczny PiS podjął decyzję o wykluczeniu z partii członków klubu Solidarna Polska - w tym Kempy.

Kempa została wiceprzewodniczącą sejmowego klubu SP, a na kongresie założycielskim partii w marcu 2012 r. została jej wiceprezesem (ponownie wybrano ją na to stanowisko w grudniu 2013 r.).

W 2014 r. ubiegała się o mandat europosła z list ugrupowania - partii nie udało się zdobyć mandatów. W tym samym roku Kempa została wiceprzewodniczącą nowo powołanego klubu parlamentarnego Sprawiedliwa Polska, zrzeszającego także przedstawicieli Polski Razem, który od marca 2015 r. działał pod nazwą Zjednoczona Prawica.

W ostatniej kadencji Sejmu, Kempa była m. in. przewodniczącą parlamentarnego zespołu Stop ideologii gender. Coraz więcej słyszymy o tym, jakie to niby dobrodziejstwa płyną z ideologii gender. My sądzimy, że jest inaczej i postanowiliśmy się temu przeciwstawić - mówiła Kempa podczas jednej z debat zorganizowanej przez zespół w 2014 r.

Jak deklarowała, cieszy ją, iż coraz więcej rodziców protestuje przeciw wprowadzaniu tylnymi drzwiami, za cichym przyzwoleniem władz, do szkół i przedszkoli elementów genderowych. Oceniła jednocześnie, że wielu polityków, nauczycieli i urzędników nie wie, czym jest gender.

Kempa jest mężatką. Ma dwie córki. Je hobby to literatura, języki obce oraz podróże. Jak napisała na własnej stronie internetowej: Należę do pokolenia Polaków ukształtowanych przez ideały opozycji demokratycznej oraz naukę Jana Pawła II. (PAP)

ban/ par/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~plazowicz
Gratulacje! Pani Beata pomogła mi w pewnej sprawie będąc w opozycji, a raczej starała się pomóc. Mam nadzieję, że jeśli powiedziała "A", to teraz gdy nabrała mocy w łapie powie "B" i zdepczemy robaka.
~ob
Jakie parcie na koryto! Dziwne jest jedno w prywatnej firmiewłaściciel by taką nie zatrudnił ale na państwowym wikcie już się nadaje i jakim jest fachowcem, żenada!

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki