REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Bartłomiej Wróblewski kandydatem PiS na RPO? "To policzek dla kobiet"

2021-03-10 11:14
publikacja
2021-03-10 11:14
Bartłomiej Wróblewski kandydatem PiS na RPO? "To policzek dla kobiet"
Bartłomiej Wróblewski kandydatem PiS na RPO? "To policzek dla kobiet"
/ FORUM

Kandydaturę PiS na RPO zgłosimy w najbliższym czasie, bardzo możliwe, że to będzie Bartłomiej Wróblewski - tak wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki (PiS) odniósł się do medialnych informacji o możliwej kandydaturze posła PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich.

O możliwej kandydaturze posła Wróblewskiego na RPO informowało we wtorek radio RMF FM.

Wróblewski jest inicjatorem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. 

W środę wicemarszałek Sejmu, pytany przez dziennikarzy w Sejmie o kandydaturę PiS na RPO i czy to może być poseł Bartłomiej Wróblewski, odparł: "Złożymy w najbliższym czasie, ale bardzo możliwe, że to będzie Wróblewski".

Dopytywany później przez dziennikarzy, Terlecki potwierdził, że "dużo na to wskazuje", że kandydatem będzie właśnie Wróblewski. Pytany, dlaczego, odparł: "Bo ma odpowiednie kompetencje".

Do ewentualnej kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego na RPO odniósł się senator PSL Jan Filip Libicki. "Skoro zostałem wywołany do tablicy to informuję, że skłaniam się do poparcia posła Wróblewskiego. Myślę, że dla wszystkich, którzy mnie znają, nie jest to specjalne zaskoczenie" - napisał w środę na Twitterze.

"To policzek dla kobiet"

Możliwa kandydatura posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na RPO to policzek dla kobiet w Polsce, potwarz - oceniła wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i dodała, że senacka koalicja jest tą propozycją oburzona.

W rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Senatu odniosła się do tej zapowiedzi. "Ta kandydatura to policzek dla kobiet, policzek dla kobiet w Polsce, ponieważ człowiek, który składa w 2017 roku wniosek do Trybunału Konstytucyjnego (ws. przesłanki embriopatologicznej dopuszczającej aborcję - PAP), człowiek, który bronił zmiany ustawy w tym celu, żeby kobiety narazić na tortury, to jest policzek, potwarz" - oceniła.

"Co zrobimy w Senacie? Ja wiem, co ja zrobię. Wiem, co zrobi demokratyczna koalicja, nie wiem, co zrobią poszczególni ludzie, ale nasze zdanie jest takie: jesteśmy po prostu oburzeni" - powiedziała Morawska-Stanecka.

Pytana o deklarację senatora PSL Jana Filipa Libickiego, który napisał w środę na Twitterze, że "skłania się do poparcia posła Wróblewskiego", Morawska-Stanecka przyznała, że wiedza o konserwatywnych poglądach Libickiego jest znana. "Mam nadzieję przekonać senatora Libickiego" - powiedziała.

"Wszystko przed nami. Będziemy na ten temat rozmawiać. To nazwisko dopiero się pojawiło. Ja jeszcze senatora Libickiego nie widziałam od tego czasu. Na pewno będziemy rozmawiać z wszystkim senatorami, którzy mogliby się skłaniać do poparcia (Wróblewskiego -PAP)" - mówiła wicemarszałek.

Także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że deklaracja senatora Libickiego go nie zdziwiła. "Poglądy pana senatora Libickiego są znane. Ale czym innym jest skłanianie się, a czym innym zagłosowanie" - zauważył lider ludowców. "Uważam, że decyzja o wyborze Rzecznika nie jest decyzją światopoglądową, jest decyzją polityczną i tak będziemy tę dyskusje prowadzić w klubie" - podkreślił.

Kandydatów na RPO można ponownie zgłaszać w Sejmie do 19 marca.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara na stanowisku RPO. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września 2020 r., jednak zgodnie z ustawą o RPO pełni on funkcję do czasu wyboru przez parlament jego następcy.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki