Bartłomiej Misiewicz pozywa twórców i dystrybutorów filmu "Polityka" Patryka Vegi

Pozew z powództwa b. rzecznika i szefa gabinetu politycznego MON Bartłomieja Misiewicza przeciwko twórcom i dystrybutorom filmu "Polityka" Patryka Vegi wpłynął w piątek do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Misiewicz domaga się m.in. przeprosin w prasie i 1 mln zł.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Pozwanymi są: reżyser filmu, spółka producencka i dwa podmioty związane z dystrybucją filmu. "Polityka" Patryka Vegi ma wejść do kin 6 września.

"Bartłomiej Misiewicz zobaczył w materiałach promocyjnych publikowanych przez pana Patryka Vegę postać filmową wzorowaną na jego osobie, postać, której był prototypem i której to, że pan Misiewicz był prototypem każdy może zaobserwować z łatwością. Wolność artystyczna nie może pozwalać na obrażanie, wyśmiewanie i poniżanie" – powiedział w piątek dziennikarzom reprezentujący b. rzecznika MON adwokat Zbigniew Krueger.

Poinformował, że Bartłomiej Misiewicz domaga się umieszczenia przed napisami początkowymi filmu informacji o możliwości naruszenia jego dóbr oraz informacji, że sceny z postacią wzorowaną na jego osobie są nieprawdziwe i nie odzwierciedlają rzeczywistości. Chce również przeprosin w prasie i zadośćuczynienia w kwocie 1 mln zł.

W piątek w sądzie złożony został także wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez m.in. zakaz rozpowszechniania filmu w kinie i za pomocą innych środków oraz zakaz przenoszenia praw do dystrybucji filmu i udzielania licencji na czas trwania procesu.

Adwokat powiedział, że w pozwie zawarto m.in. wycięcia z filmu niektórych, najbardziej obraźliwych dla Misiewicza scen. "Brak zakazu dystrybucji na czas trwania procesu zniweczyłby ewentualne uwzględnienie powództwa. Patryk Vega twierdzi, że premiera filmu będzie tak czy siak 6 września - ja ufam i mam nadzieję, że premiera filmu będzie wcześniej, ale w Sądzie Okręgowym w Poznaniu – złożyliśmy wniosek, by sąd ten film obejrzał" – podkreślił.

Pytany o to, jakie sceny, wątki zawarte w materiałach promujących produkcję Vegi spowodowały, że Bartłomiej Misiewicz uznał, że naruszono jego dobra powiedział, że są to "przede wszystkim wątki brania łapówek, zażywania narkotyków oraz homoseksualnego romansu postaci, której prototypem jest pan Misiewicz z postacią graną przez aktora Janusza Chabiora, która, jak mniemam, wciela się w Antoniego Macierewicza".(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mark/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 kyd

Ten art 216 " o naruszenie dóbr osobistych" to jest jakaś pomyłka. Wszyscy złodzieje, mafiosi i przekręty z niego korzystają pełnymi garściami.
Już nie można nazwać złodzieja po imieniu, a przudupasa ministra jego przydupasem, bo skorzysta z tego przepisu i jeszcze trzeba będzie odszkodowanie płacić. To jest bat na zastraszanie dziennikarzy śledczych i różnych watchdogów, żeby taki misiu-pysiu mógł hasać swobodnie pod kuratelą mecenasa.
Śmieszne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 and00

Jak by był wątek Biedronia, to dystrybucje musieli by przenieść do pornoshopów...

! Odpowiedz
3 4 jarekzbyszek

Misiu Antka. A będzie coś o Hofmanie WuCe lub przynajmniej o panu Zero?

! Odpowiedz
3 23 staryznajomy

Misiu zrobił reklamę warta więcej niz 1 mln zl :)

! Odpowiedz
6 8 kolumb1234

Wyznawców Jarosława nic nie przekona to tylko zmobilizuje elektorat aby szedł do wyborów

! Odpowiedz
6 4 nostsherlock

Wyznawcy Jarosława powoli umierają, więc musieli zrobić rozdawnictwo 500+, żeby pozyskać sobie nowy elektorat

! Odpowiedz
26 20 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
24 29 and00

Nawet nigdy plotek nie było, raczej insynuacja totalna
Ale jeżeli tak było/jest to raczej powinno tym wszystkim wiosnom, PO i innym progresywnym się spodobać,
i może przeniosą swoje głosy na PIS? )))

! Odpowiedz
28 39 and00

Te fragmenty które widziałem są żenujące, to raczej takie tanie chamstwo.
Satyra jest np Ucho Prezesa, a tu po prostu jest wściekły atak na PiS, do tego w złym smaku.

Ale ok, takie ataki tylko przybliżają PiS do większości konstytucyjnej, tak że spoko.

! Odpowiedz
36 28 staryznajomy

Panie adwokat Misiaczka twoj klient sam sie osmiesza i kazdy wie jak bylo i ilu wojskowych zdymisjonowano lub sami porzucili sluzbe bo Misiu z Macierem kompromitowali polskie wojsko !!!
PV jechać z nimi równo!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil