Bartłomiej Misiewicz pełnomocnikiem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Były rzecznik prasowy MON i szef gabinetu politycznego ministra Antoniego Macierewicza został pełnomocnikiem zarządu państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej ds. komunikacji - dowiedziała się PAP w spółce.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Informację tę potwierdził wieczorem rzecznik PGZ Łukasz Prus. Nie potrafił powiedzieć, kiedy Misiewicz został zatrudniony. Według "Rzeczpospolitej" zarząd spółki podjął decyzję w poniedziałek.

Po wyborach parlamentarnych w 2015 r. MON przejęło w imieniu Skarbu Państwa nadzór nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi. Udziałowcami PGZ są Ministerstwo Skarbu Państwa oraz dwa państwowe podmioty - Agencja Rozwoju Przemysłu i Polski Holding Obronny (dawna Grupa Bumar).

31 sierpnia 2016 r. Misiewicz został powołany w skład rady nadzorczej PGZ. Według mediów zmieniono dla niego statut spółki, bo nie miał wyższego wykształcenia i kursu dla członków rad nadzorczych. Minister obrony powiedział kilka dni później, że Misiewicz jest jego bezpośrednim reprezentantem w PGZ. Zaznaczył, że w przemyśle zbrojeniowym nie ma wymogów dotyczących wykształcenia, ale liczą się inne cechy - lojalność, chęć współpracy, kompetencje i decyzyjność, a wszystkie te cechy Misiewicz posiada.

Klub PO chciał wówczas, by prokuratura przyjrzała się powołaniu Misiewicza do rady nadzorczej PGZ. Misiewicz mówił zaś, że spokojnie czeka na ocenę prokuratury, ponieważ prawo nie zostało złamane. W listopadzie 2016 r. prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa.

W drugiej połowie września 2016 r. - po publikacji "Newsweeka", według którego Misiewicz miał proponować radnym PO w Bełchatowie przystąpienie do koalicji z PiS, sugerując, że w zamian zapewni im zatrudnienie w państwowej spółce - poprosił szefa MON o zawieszenie w funkcjach w ministerstwie i zrezygnował z posady w PGZ. Sprawę badała prokuratura, która odmówiła śledztwa w listopadzie 2016 r.

Rzecznikiem i szefem gabinetu politycznego MON Misiewicz został ponownie na początku grudnia 2016 r. Jego nazwisko zniknęło ze stron internetowych resortu na początku lutego 2017 r. Wcześniej "Fakt" opisał wizytę Misiewicza w klubie studenckim w Białymstoku. Od tego czasu Misiewicz przez kilka tygodni przebywał na urlopie, w tym czasie założył stronę internetową dezinformacja.net, którą zawiesił po opublikowaniu dwóch tekstów.

Szef MON zapewnił, że jego współpracownik pozostaje w ministerstwie (jak ustaliła PAP, po kilku tygodniach wrócił z urlopu). Minister zawiadomił też prokuraturę ws. działań wobec Misiewicza. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński oceniał wtedy, że Misiewicz to "wizerunkowy problem".

W roli szefa gabinetu politycznego MON 27-letniego Misiewicza zastąpił Krzysztof Łączyński, a w pracy rzecznika - najpierw Oddział Mediów Centrum Operacyjnego MON, a od czwartku - mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz. Jak mówiła 23 marca premier Beata Szydło, Misiewicz nie pełni żadnej funkcji kierowniczej w MON.

W lutym prezesem PGZ został 34-letni Błażej Wojnicz - zastąpił wieloletniego współpracownika Antoniego Macierewicza - Arkadiusza Siwkę, który zrezygnował. Minister wyjaśniał wtedy, że zmiana prezesa nastąpiła, bo Siwko wypełnił zadanie, polegające na uporządkowaniu sytuacji w grupie. Wojnicz łączy funkcję prezesa w PGZ i PHO.

W skład PGZ wchodzą spółki należące dawniej do PHO, a także firmy spoza PHO z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, jak również wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

PGZ, utworzona w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego zapisanej w Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej z 2013 r., skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys. osób; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

ral/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ~fkpis

O pogardzie pisu do suwerena najlepiej swiadczy ten przypadek.Mierny ale wierny a antoni zawsze zadba o swojego przyjaciela .Byc moze misio w czyms jest dobry ale to juz tajemnica antosia tego od wybuchow i mgly.Tego ktory pierwszy uciekal do Polski po informacji o wypadku lotniczym w Smolensku.

! Odpowiedz
0 5 ~xxx

Misiewicz to kochanek antoniego

! Odpowiedz
4 10 ~bear

Spie spokojnie, misiewicz wie co robi zwolnil partyjnych generalow, a teraz mamy uczciwych i zdolnych zolnierzy. Jak cos to chlopak ma pelne kompetencje by obronic ojczyzne. przeciez za cos mu dali ordery i mu najwyzszym stopniem general czapkowal. to wielki mlody czlowiek oddawal wielokrotnie krew na badaniach poziomu cukru.

! Odpowiedz
8 5 ~Lewak

Ciekawe...takie zainteresowanie chłopakiem,a o np.przekrętach Piniora i spółki..cicho sza.

! Odpowiedz
1 8 ~Panna

Podkochuje się w Misiewiczu..dlatego to czytam i dlatego o tym piszę

! Odpowiedz
2 16 ~plebs

patologia od 89'

jaki suweren taka wladza

! Odpowiedz
2 14 ~ziroauer

Ktos go zaprosil gdzies do jakiegos programu na sprawdzenie wiedzy Misiewicza? Najlepiej z jakims dobrym historykiem, zeby go zagial jak mala antenke, puscic to LIVE (bez zadnego "profesjonalnego" lektora/komentatora z TVP, ktory by go bronil) i niech ludzie zobacza jego kompetencje.

! Odpowiedz
0 7 ~ziroauer

Nie rozumiem minusow jak i plusow, bo moja wypowiedz moze byc w pozytywnym znaczeniu jak i negatywnym odnosnie Misiewicza...
chyba, ze PISowcy beda minusowac za taki maly test dla ich militarnego mistrza taktyki :D

! Odpowiedz
4 13 ~taki_jeden

A i tak większość narodu uważa, że kłopoty tego kraju to wina Żydów, Niemców i Sorosa. Ich własne głosowanie na złodziei i debili nie ma nic wspólnego ze stanem kraju.

! Odpowiedz
2 16 ~bankowiec

Po prostu kpina...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil