REKLAMA

Barroso: Londyn popełni błąd, jeśli zrazi do siebie Europę Wschodnią

2014-10-20 15:49
publikacja
2014-10-20 15:49
fot. www.consilium.europa.eu / www.consilium.europa.eu

Londyn popełniłby historyczny błąd, gdyby zraził do siebie kraje członkowskie UE z Europy Środkowo-Wschodniej w trakcie negocjacji warunków pozostania Wielkiej Brytanii w Unii - powiedział w poniedziałek odchodzący szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Jose Manuel Barroso (www.consilium.europa.eu)

Barroso mówił o tym w wystąpieniu w Londynie w prestiżowym brytyjskim think tanku Chatham House. Jego przemówienie dotyczyło głównie argumentów na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w UE. "Nie lekceważę bardzo realnych obaw, jakie obywatele Zjednoczonego Królestwa wyrażają w odniesieniu do Europy. Obawy te zasługują na merytoryczną odpowiedź" - mówił Barroso.

Dodał przy tym: "Byłoby iluzją wierzyć, że możliwe jest tworzenie przestrzeni dla dialogu, gdy ton i treść wysuwanych argumentów przeczą samej zasadzie (UE) i obrażają państwa członkowskie. Byłoby historycznym błędem, gdyby w tych kwestiach Wielka Brytania nadal zrażała do siebie swoich naturalnych sojuszników w Europie Środkowej i Wschodniej".

"Byliście jednym z najgorętszych orędowników ich członkostwa" w UE - przypomniał Barroso. Ocenił też, że "konsolidacja rozszerzenia (Unii) w regionie Europy Środkowo-Wschodniej okazała się sukcesem".

"Jestem przekonany, że naszą przyszłością jest jeszcze ściślejsza unia narodów europejskich, funkcjonujących jako suwerenne państwa" - zapewnił szef KE.

Premier David Cameron zapowiedział, że rozpisze referendum ws. pozostania Wielkiej Brytanii w UE, jeśli wygra kolejne wybory, a przed rozpisaniem referendum będzie dążył do wynegocjowania dla swego kraju nowego członkowskiego statusu w Unii.(PAP)

awl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki