Barack Obama z wizytą w Polsce

Nasz kraj odwiedził Barack Obama - jest to 12. wizyta prezydenta USA w Polsce. Air Force One z Obamą na pokładzie właśnie wylądował na Lotnisku Wojskowym w Warszawie. 3 czerwca z okazji 25-lecia przemian demokratycznych, amerykański prezydent spotka się z przywódcami Polski - prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, a także z szefami innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Zaplanowane są wystąpienia Komorowskiego i Obamy podczas głównych uroczystości rocznicowych na placu Zamkowym w Warszawie. W środę (4 czerwca) amerykański prezydent uda się do Brukseli na szczyt krajów G-7. Ostatnim przystankiem jego europejskiej podróży będzie Francja, gdzie weźmie udział w obchodach 70. rocznicy bitwy o Normandię.

Wcześniej Barack Obama odwiedził Polskę trzy lata temu, w maju 2011 roku. Przebywał wtedy z wizytą dyplomatyczną w kilku europejskich krajach, w tym Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Do naszego kraju przyjechał w związku ze szczytem prezydentów Europy Środkowo-Wschodniej, który odbył się w dniach 27-28 maja. Spotkał się między innymi z prezydentem i premierem. Złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Bohaterów Getta.

Pierwszym urzędującym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który przyjechał do naszego kraju był w 1972 roku Richard Nixon. Efektem jego wizyty stała się zapowiedź amerykańskich kredytów i licencji dla Polski oraz zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy PRL a USA.

W okresie, gdy I sekretarzem KC PZPR był Edward Gierek, Polskę jeszcze dwukrotnie odwiedzili prezydenci USA. W 1975 roku do Warszawy przybył Gerald Ford. Przyjechał z Moskwy, a następnie udał się do Helsinek na konferencję szefów rządów i głów państw 33 krajów europejskich oraz Kanady i USA. Konferencja zakończyła się podpisaniem Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

W 1977 roku w Warszawie był Jimmy Carter. Polska była jednym z pierwszych krajów, które odwiedził po objęciu prezydentury. W administracji Cartera wysokie stanowiska zajmowało dwóch Amerykanów polskiego pochodzenia: Zbigniew Brzeziński, w latach 1977-81 doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego i Edmund Muskie, sekretarz stanu w latach 1980-1981.

George Bush odwiedził Polskę dwukrotnie. W 1989 roku pojechał między innymi do Gdańska, gdzie spotkał się z przywódcą "Solidarności" Lechem Wałęsą. Druga wizyta w 1992 roku była związana z uroczystościami sprowadzenia do Polski prochów Ignacego Jana Paderewskiego.

W 1994 roku dwa dni przebywał w Polsce Bill Clinton, który zaoferował 25 milionów dolarów na program "Partnerstwo dla Pokoju". Amerykański prezydent podkreślał w Warszawie, że rozszerzenie NATO jest nieuchronne. Tematy związane z polskimi staraniami o wejście do NATO poruszane były również podczas jego drugiej wizyty, w 1997 roku. Clinton przyjechał wówczas do naszego kraju po madryckim szczycie NATO, na którym zaproszono Polskę do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Trzykrotnie był w Polsce George Walker Bush. Za pierwszym razem w 2001 roku rozmawiał o projekcie budowy tarczy antyrakietowej, a w 2003 roku podziękował Polakom za udział w wojnie w Iraku. Po raz trzeci George Bush odwiedził Polskę w 2007 roku. Rozmawiał wówczas głównie o instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Podkreślał, że ceni wsparcie Polaków dla rozmieszczenia rakiet na terenie naszego kraju.

O ile prezydenci Stanów Zjednoczonych nie często gościli w naszym kraju, o tyle USA odwiedził każdy polski prezydent po upadku komunizmu.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/W.Oleksiak/K.Koziełł/E.Leo/dok. MZ


Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~rudaa

czyli korki://reszta mnie nie interesuje.

! Odpowiedz
0 0 ~polak

przyjechał czarny i nic z tego nie wynika

! Odpowiedz
0 0 ~teddd

wstyd mi za USA ,ONI nigdy juz nie beda mieli takiego sojusznika i przyjaciela jak my ,a kreca z wizami jak moga ,to , juz nawet nie wypada pan Obama sam powinien zajac sie ta sprawa a nie zwalac na senat ,wstyd mi i mam mieszane uczucia ............................

! Odpowiedz
0 0 ~rof

Lepiej gdyby mi odał 0k 20 000 zlza akcje Kama Foods , zrabowane mnie icalej załodze ,i uciekli anasz CBA za Ziobro ruszyl sprawe ale tusk ,,wiadomo co ???

! Odpowiedz
0 0 ~Szalom

Na prawdę można być dumnym z takiego prezydenta.

! Odpowiedz
0 0 ~asdg

przyjechał na pierogi ruskie :D

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil