REKLAMA

Bankructwo „51. stanu USA”

2017-05-04 09:03
publikacja
2017-05-04 09:03

Portoryko wystąpiło do amerykańskiego Sądu Federalnego o ochronę przed wierzycielami oraz zapowiada restrukturyzację wynoszącego 70 mld dolarów zadłużenia. Formalnie oznacza to ogłoszenie bankructwa przez wyspę, której mieszkańcy w referendum z 2012 roku opowiedzieli się za tym, aby przekształcić się w 51. stan USA.

Gubernator Portoryko Ricardo Rossello Nevares / fot. Thais Llorca / FORUM

Portoryko wystąpiło o ochronę przed wierzycielami dzień po tym, jak kilku z wierzycieli pozwało Portoryko do sądu z powodu nie spłacenia obligacji. Władze skorzystały z uchwalonego niedawno w USA prawa – tzw. PROMESA – które zostało przewidziane na tego typu sytuacje.

Bankructwo wyspy w krótkim terminie nie powinno wpłynąć w istotny sposób na życie mieszkańców, z których, jak się szacuje, blisko połowa żyje w ubóstwie. Jednak w dłuższym terminie może oznaczać, że Portorykańczycy będą musieli się liczyć z dalszym obniżeniem poziomu usług publicznych oraz wynagrodzeń. Może to jednak być także szansą na zakończenie utrzymującego się stanu niepewności, w kwestii spłaty zadłużenia, o którym zdecyduje teraz Sąd Federalny USA. Decyzja władz Portoryko oznacza bowiem przecięcie procesu trwającej już wiele lat walki funduszy hedgingowych, które domagają się od niego spłaty zadłużenia.

Decyzja oznacza, że będzie to największe bankructwo podmiotu komunalnego w USA w historii. Wcześniejszy rekordzista, miasto Detroit, zbankrutowało w 2013 roku, mając na koncie 18 mld dolarów długu.

Portoryko od 10 lat boryka się z recesją gospodarczą, a populacja zamieszkałej przez niemal 3,5 miliona osób wyspy obniżyła się w ciągu ostatniej dekady o 10%.

Portoryko jest terytorium nieinkorporowanym do USA, ma jednak status wspólnoty i posiada także stosunkowo dużą autonomię wewnętrzną. Jego mieszkańcy mają amerykańskie obywatelstwo i mogą osiedlać się na terytorium USA. W 2012 roku odbyło się referendum, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za przekształceniem Portoryko w 51. stan USA. Jednak decyzja ta musiałaby zostać jeszcze zatwierdzona przez amerykański Kongres.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~ja
>>Bankructwo „51. stanu USA”<<

tytul sugeruje Polske, UKR, etc. Tym bardziej, ze jest mowa o neokolonializmie
~AntoniCaracal
To Grecy się lepiej urządzili ...
~podatnik
Kiedy PRL bis ogłosi, że jest bankrutem od poczęcia? i zacznie majątki zagrabione przy prywatyzacji PRL'u uspołeczniać na pokrycie długów?
~Tree
A my już zbankrutowalismy i nikogo to nie obchodzi ? Czemu ?
~Alex
Czy u nas mozna zorganizowac referendum, zebysmy zostali 52 stanem USA?
~teA
Tylko i wyłącznie, natychmiastowa inkorporacja Polski do Stanów Zjednoczonych
~nie
I wykopali by Cię z domu bo nie masz wizy.
~pyta
A jak polska zbankrutuje to co sie stanie?
~Takbylo
W Puerto Rico to się działo,
W pięknej willi na Macao,
Pili drinki, jedli lody,
Ona stara, a on młody ....

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki