Bankowcy zadowoleni z początku roku – indeks Pengab wzrósł o 7 pkt

analityk Bankier.pl

Wyraźne zwiększenie aktywności klientów indywidualnych i przedsiębiorstw obserwują bankowcy ankietowani na potrzeby odczytu indeksu koniunktury Pengab. Główny wskaźnik badania wyniósł w marcu 30,3 pkt i znalazł się na poziomie najwyższym od sierpnia 2014 r. Bankowcy optymistycznie patrzą także na najbliższe miesiące, spodziewając się poprawy w większości obszarów biznesu.

Wskaźnik Pengab, syntetyczny miernik koniunktury na rynku bankowym, wzrósł od początku roku o 12 pkt – informuje Związek Banków Polskich i Kantar TNS. W marcu indeks osiągnął poziom 30,3 pp., najwyższy od niemal trzech lat. Ankietowani bankowcy wskazywali na rosnącą aktywność klientów zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorstw.

„Na uwagę zasługuje również fakt, że w najnowszym pomiarze Monitora Bankowego wzrost zanotowano zarówno wśród prognoz jak i oceny bieżącej produktów depozytowych oraz kredytowych. Wśród wskaźników makroekonomicznych należy wskazać  kilkumiesięczną tendencję wzrostową wskaźnika sytuacja ekonomiczna gospodarki kraju, który od grudnia ubiegłego roku wzrósł o 41 pp.” – komentuje wyniki Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

(fot. Mirosław Pieślak / FORUM)

W stosunku do pomiaru z lutego 2017 r. ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł o 16 pkt. Znacząco wzrosło saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych - o 23 pkt. W przypadku kredytów mieszkaniowych zmiana była minimalna - o 1 pkt. Ankietowani bankowcy spodziewają się w najbliższym czasie dalszej poprawy koniunktury w finansowaniu konsumpcji. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych wzrosło o 7 pkt mdm, a dla kredytów mieszkaniowych spadło o 3 pkt. Wskaźnik ocen wzrósł także w przypadku produktów depozytowych – o 9 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Bankowcy pozytywnie oceniają również zmiany na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych. W przypadku kredytów inwestycyjnych saldo ocen wzrosło o 22 pkt, a w przypadku kredytów obrotowych o 21 pkt. Prognozy dotyczące tego segmentu rynku są jednak ostrożne. W obu przypadkach indeksy prognoz odnotowały podobne spadki o 3 i 1 pkt mdm.

W marcu o 5 pkt mdm wzrosła prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, w przypadku której wartość indeksu wynosi 24 pkt. Poprawie o 17 pkt. uległa prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju osiągając wartość 16 pkt. Przewidywania przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m są wyższe o 4 pkt.

W marcowym sondażu zbadano 150 placówek banków krajowych o różnych profilu działalności. 37 proc. badanych wskazało, że w marcu ogólna sytuacja ekonomiczna ich placówki uległa poprawie w stosunku do lutego. 59 proc. nie odczuło zmiany, a 4 proc. stwierdziło pogorszenie. W najnowszej edycji badania zapytano bankowców również o kwestię edukacji finansowej wśród klientów. 74 proc. respondentów twierdziło, że reprezentowana przez nich instytucja prowadzi takie działania.

NIE ROZLICZYŁEŚ JESZCZE PIT-u? POBIERZ BEZPŁATNY PROGRAM na Bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~santander

Santander szuka pracowników na 1h/miesiąc ale bedzie jeszcze lepiej :)) etet w banku 15 minut/miesiac

! Odpowiedz
3 4 ~guru

Może nie tyle sam PiS, ale Morawiecki jest gwarantem ich uprzywilejowanej pozycji względem narodu tubylczego.

! Odpowiedz
1 3 ~guru

Póki rządzi PiS to banki i zagraniczne korporacje typu Mercedes bedą żyć jak pączki w maśle w naszym kolonialnym kraju.

! Odpowiedz
2 11 ~Apost

Ostatnio sie cieszyli w 2007 r. Przypadek?

! Odpowiedz
4 5 ~autornieznany

Wszyscy narzekają na banki, że bank to i tamto, to złe tamto niedobre. Że system sie chwieje mało kto patrzy, że w BFG pieniędzy nie ma chyba jeszcze mniej.Banki Płacą mało, jeszcze więcej karzą płacić. Banki będą płacić mniej bo to nie jest instytucja charytatywna. Zarabia na kredytach, a lokaty są dla Banku kosztem, tanim pieniądzem. Skuszą lokatą na 2% i klient sie cieszy.
Dlaczego nikt nie pomyśli nie nie wykorzysta narzędzi jakie daje rynek. Dlaczego nie skorzystać z tego ze odczyt inflacji był jaki był? Dlaczego nikt nie pomyśli o tym że poza bankiem też można inwestować i wcale nie wąchać akcji, funduszy i całej reszty...tylko ciągle banki banki banki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~rudy_g

W co inwestowiać? W ziemię?

! Odpowiedz
1 1 ~autornieznany odpowiada ~rudy_g

ziemia ziemią, ale uważam ze sa prostsze metody przede wszystkim na to aby otrzymać siłę nabywczą gotówki. Bo będą w banku licząc na depo chyba tego sie oczekuje. Bo jeśli ktoś mówi o zarabianiu na depozytach to ostatni odczyt inflacji pokazał jak bardzo jest w błędzie.

! Odpowiedz
6 10 ~idylla

Szczęśliwie żaden Bank Spółdzielczy nie splajtował w 1Q 2017. SKOKi plajtują zgodnie z harmonogramem wpływów składek do BFG. Zobowiązania śląskiego górnictwa są regulowane dzięki dotacjom z budżetu i energetyki. Rolnictwo i infrastruktura rozwijają się dzięki U.E.

! Odpowiedz
2 14 ~jaśniej

Co to znaczy rosnąca aktywność klientów? Tempo wzrostu depozytów spada. Trudno znaleźć chętnych na kredyty. Gotówka w obiegu poza kasami banków nie przestaje rosnąć. Nadwyżka płynności sektora bankowego ląduje w Skarbowych Papierach Wartościowych. Nuda..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil